Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První škola zavedla odložené školné. Studenti ho splatí, až získají práci

  11:29aktualizováno  11:29
Majitelé soukromé střední podnikatelské školy v Hradci Králové zavedli odložené školné, o němž politici zatím jen mluví. Nechají studenty vystudovat zadarmo a na peníze si počkají až do výplaty z prvního zaměstnání absolventů.

Studenti prvního ročníku Střední odborné školy podnikatelské v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Zavádíme model, který je v podmínkách českého školství ojedinělý. Majitelé školy podstupují velké riziko, ale jsou přesvědčeni, že vychovají tak kvalitní lidi, že se jim jejich náklady vrátí zpět," říká Jan Žďárský, kariérní poradce pro Česko-anglické gymnázium, Vyšší odbornou školu a Střední odbornou školu podnikatelskou v Hradci Králové.

Majitelé školy jsou přesvědčeni, že se jim to vyplatí, protože ze studentů vychovají zdatné podnikatele s dobrou jazykovou výbavou.

Smlouvu za studenty uzavírají rodiče. Po nástupu absolventů do zaměstnání budou majitelé školy dostávat 15 procent z hrubé mzdy svých bývalých svěřenců, ať bude jakkoli vysoká.

Pokud by si však studium rozmysleli, musí za každý započatý rok zaplatit 18 900 korun.

Domů se jede jednou za pár týdnů

Podnikatelskou školu nedávno koupila pražská akciová společnost Omega Investment. Místo přijímaček museli studenti projít psychologickými testy a do prvního ročníku jich nastoupilo deset. Víkendy tráví s rodilým mluvčím, takže se zdokonalují v angličtině, domů zatím jezdí každé dva týdny.

"Od letošního školního roku máme první studenty, kteří nastoupili do nového modelu vzdělávání. Jedná se o takzvaný internátní režim studia s odloženým školným, který je v podmínkách českého školství ojedinělý," uvedl Žďárský.

Systém odloženého školného umožňuje studium i dětem z chudších poměrů, majitelé školy jim hradí učebnice a školní pomůcky, kurzy, výlety i ubytování na internátu. Rodiče přispívají jen na stravu.

Někteří studenti jsou z Hradce Králové a okolí, většina ale pochází ze vzdálenějších míst v regionu, někteří dokonce až z Jeseníků nebo z Ostravy.

"Až do Vánoc tady budeme zůstávat vždycky 14 dní, potom budeme jezdit domů po třech týdnech. Ale nechala bych to na ty dva týdny, mám v Jaroměři kamarády a docela se mi po nich stýská," říká studentka Aneta Stolínová.

Studenti chtějí být úspěšní a bohatí

Většina studentů chce pokračovat na vysoké škole, všichni se shodují, že jednou chtějí být úspěšní a bohatí. "S návrhem přišli nejdřív rodiče a když jsem se o to začal zajímat, zdálo se mi to jako dobrý nápad. V Ostravě jsou hlavně průmyslovky, ale z téhle školy se můžu dostat i do ciziny," míní Albert Němec.

Studenti se shodují, že finančně to bude pro jejich rodiny výhodné. "Kdyby náš nástupní plat byl třicet tisíc, i když na začátku to zřejmě bude ještě míň, za dva roky jim dáme sto tisíc, což není moc," míní jedna ze studentek.

Kromě angličtiny se studenti zdokonalují i v jiných oblastech, důraz se klade na účetnictví, právo, ekonomii či informatiku. Jejich program je nabitý i odpoledne, absolvují třeba kurz etiky nebo osobního rozvoje, kde se učí uvolňování a poznání sebe sama.

Majitelé koupili také soukromou školu v Trutnově a i tam chtějí do budoucna zavést tento systém. Dokonce tam hledají vhodné pozemky pro nové budovy.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz