Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psi prospěcháři pracují jen za odměnu, říká šéf policejních kynologů

  9:20
Šedesát psů a pětatřicet psovodů nyní slouží v řadách policie v Královéhradeckém kraji. Práce psovoda je pro policisty vrchol kariéry, ale jednoduché to nemá ani pes. Většina neprojde ani výcvikem, protože to nezvládají psychicky, nebo jim chybí to nejdůležitější: čich.
Vedoucí oddělení služební kynologie Jaromír Kyselo (vzadu) dohlíží na výcvik...

Vedoucí oddělení služební kynologie Jaromír Kyselo (vzadu) dohlíží na výcvik dalšího psího „rekruta“. (9. 2. 2018) | foto: Lukáš Urban

Aktivní psí služba začíná zhruba ve dvou a končí o šest roků později, což ale platí jen pro hrstku „uchazečů“. Většina psů totiž končí už na základním výcviku, kdy nezvládnou vysokou zátěž nebo prostě nemají ten správný čich. Stejně těžké udržet se u této práce to mají psovodi. Pro ty však jejich zaměstnání navíc nekončí téměř nikdy.

„Být psovodem je práce na plný úvazek, tady služba nekončí,“ řekl Jaromír Kyselo, vedoucí oddělení služební kynologie, který se kynologii věnuje skoro jednadvacet let.

„Pes se nedá po službě odstavit jako auto. Psovodi musí pracovat pořád, i ve svém volném čase,“ prohlásil.

Na jedno místo psovoda se průměrně hlásí osm lidí, splňovat musí několik kritérií. „Je to malý pracovní tým a pro zaměstnavatele je důležité, aby všechno dobře fungovalo. Ti lidí se musí snášet. Když je v týmu pět lidí, tak není možné, aby si jeden z nich bral pořád volno. Pak tu službu odnese někdo jiný. Ten, kdo se hodně věnuje rodině nebo dětem, takovou práci dělat nemůže. Tady je člověk čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu,“ vysvětluje Kyselo.

Dav, řev i výbuchy. To ustojí jen psí elita

Policisté mají po celou dobu své chlupaté kolegy doma. „To znamená, že i když nemá službu, musí se o ně starat a cvičit s nimi. Výcvik probíhá pořád, ten pes to nemůže zapomenout,“ poznamenal Kyselo.

Podle něj psi umístění u psovodů způsobují i nepříjemnosti: „Psi jsou cvičení na zadržení lidí, takže jim stačí nepatrný pohyb a prostě skočí. Někdy se prostě stane blbá náhoda.“

Kromě toho se objevují i další problémy: třeba když si pes nesedne se svým psovodem.

„Stává se to. Každý pes má jinou povahu, jako lidé. Nejsou stejní a to bývá problém i pro psovoda. Ten má psa ve výkonu do nějakých osmi let a pak dochází k obměně. Ta přichází při zhruba šesti letech věku psa, který je v aktivní službě. Psovod si k němu navíc bere štěně a připravuje si ho,“ řekl Kyselo.

Psovodi si někdy jen těžko zvykají na nového psa a jeho osobnost. „Je rozdíl, jestli ten pes je u pořádkové jednotky nebo jezdí s výjezdovkou třeba na místo činu. Zvládnout obojí dokáže jen pár jedinců. Z našich šedesáti psů to zvládne pouze deset. To jsou jediní, kteří mají předpoklady k tomu, aby to psychicky ustáli. Těmhle psům při demonstraci nevadí ani tlak davu lidí, řev a výbuchy, prostě to nevnímají. Oni pak pracují jako by se nic nedělo,“ vysvětluje Kyselo.

Každý nový policejní pes je pečlivě vybírán už těsně po narození. „Většinou bereme ze svého chovu. Samozřejmě tady máme i výjimky, kdy z našeho chovu nemáme dostupného psa. To se však stává pouze v mimořádných situacích, když pes při službě zemře nebo už ji dál nemůže vykonávat. V tom případě je pro nás lepší výkup, což je zase finančně náročné. My kupujeme třeba i staršího psa, který bude dřív připravený do služby,“ říká Kyselo.

Zároveň zdůrazňuje, že zhruba patnáct procent vybraných psů se nakonec stejně vyřadí: „Mohou tam být zdravotní komplikace, u německých ovčáků to většinou bývá kloubní aparát. Pak můžou mít špatné povahové rysy.“

Psí přijímačky jsou náročné, na cvičišti spustí sekačky

Ty, kteří jsou vybráni, čeká svod mladých psů, kde se posuzují právě jejich povahové rysy a odolnost vůči zátěži. „Ten pes se třeba na cvičišti uváže a jeho psovod odejde. Pak je na něj vyvíjený tlak: je tam hodně lidí, různé předměty, prochází přes různé povrchy nebo tam jsou nastartované sekačky a vysavače. Dělá se to všechno, aby se ukázalo, jestli ten pes na to má srdce. Když tohle ustojí, čeká ho atest, bez kterého by nemohl nastoupit do služby. Ten pak každé dva roky opakuje,“ upozorňuje psovod.

Policejní pes prohledává auto. (9. 2. 2018)
Policejní pes prohledává auto. (9. 2. 2018)

Momentky z výcviku. Balíčky se skutečně skrývaly v karoserii, pes je našel.

Do aktivní psí služby se nastupuje ve zhruba třech letech. „Snažíme se na nového psa netlačit. Když psovod má ještě aktivního a fyzicky schopného psa ve starším věku, není to ani nutné. Čím déle se mladý pes vezme do služby, tím dřív se naučí líp to správné. Jakmile se vezme do služby, spousta věcí se mu kazí. Spousta psů se třeba naučí lhát a naučí se to obcházet, protože oni poznají, že psovod to neví,“ zdůrazňuje.

„Když psovod přijede na místo činu, musí postupovat podle nějakého vymyšleného skutkového děje. Musí předpokládat, jak se to asi stalo, jak k tomu mohlo dojít, kde by asi mohla být pachová stopa. A pak musí psa uvést. Jenže to se taky ne vždy povede, protože se může stát, že ho uvede na pach kolegy, který se tam pohyboval před ním,“ vysvětluje postup Kyselo.

Pes se učí vyhledávat jednu látku, další by ho rušily

Vycvičit psa na pachovou stopu je těžká a náročná disciplína: „Začíná se už od štěňátka odměňováním za pamlsek. Je tedy důležité zjistit, co psovi chutná a za co bude pracovat. Jsou dvě možnosti: kořistnické pamlsky, jako jsou míčky nebo hračky, které může trhat, nebo chuťové, například sýr, salám nebo paštika. V tomto momentu si pes začíná uvědomovat, že je nějaký pracovní proces, za který něco dostane. Když to udělá dobře, tak dostane odměnu.“

Kyselo zároveň všechny psy označuje za prospěcháře, co pracují jen za odměnu. „Když ho odměňuji správně, on se učí věci dělat, jak má. Já ho pak nemusím kárat nebo trestat. Někdy se musí dělat, že se chyba nevidí, nedostane nic a dostane, až to bude dělat správně,“ říká.

Nácvik pachové stopy se začíná dělat přes pamlsky, tedy přes chuťovou stopu. „Pak se mu ty pamlsky začínají rozutíkávat a najednou když sleduje lidský pach, zjišťuje, že najde pamlsek. Ze začátku hledá jen pamlsky, pak si to spojuje s lidským pachem, protože ví, že za to bude odměna,“ pokračuje Kyselo, podle kterého se tato metoda výcviku používá i u vyhledávání drog či výbušnin.

„Hodně lidí se mě ptá, jestli těm psům drogy dáváme, že je umí tak najít, ale to opravdu ne. Ten pes se dokáže naučit vyhledat pomalu cokoliv od výbušniny až po oblečení nebo peníze. Jeden pes vždycky umí vyhledat jednu látku, kterou si natiskne do paměti. Více látek by ho mohlo rušit,“ dodává Kyselo.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

První záchranka na elektřinu. V Hradci od ní očekávají výkon a levnější provoz

24. dubna 2024  15:35

Záchranáři v Hradci Králové si jako první v republice pořídili pro výjezdovou skupinu s lékařem...

Basketbalistka Čuperková završila kariéru. I bez medaile byl konec příjemný, říká

24. dubna 2024  14:31

Do osmé sezony v hradeckém dresu vstoupila Kristýna Čuperková kvůli dlouhému zranění se zpožděním a...

Přesuny v extralize: Hradecký útok posílí Pour z Plzně, do Vítkovic míří Hladonik

24. dubna 2024  12:13,  aktualizováno  13:38

Hokejisté Hradce Králové získali novou posilu do útoku. Barvy Východočechů bude hájit Jakub Pour,...

Policie rozbila gang falešných bankéřů. Volali z Ukrajiny, obrali stovky důvěřivců

24. dubna 2024  12:03

Královéhradečtí policisté rozkryli organizovanou skupinu, která má na svědomí podvody tzv....

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...