Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Náchoda se vrátil radar, pokuty už ale řidičům nedává

  16:05aktualizováno  16:05
Někteří řidiči v Náchodě znejistěli, že jim opět hrozí pokuty za rychlou jízdu snímkovanou radarem. Nápadně podobné zařízení se totiž objevilo po třech letech v Kostelecké ulici, kterou se vjíždí do Náchoda ve směru od Červeného Kostelce.

Firma Czech Radar vrátila svůj radar do Kostelecké ulice v Náchodě od začátku ledna 2015. Zařízení sbírá data o provozu, pokuty kvůli němu nehrozí. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Dříve si město pronajímalo radar od soukromé firmy Czech Radar a společně inkasovaly pokuty, ale pak Náchod vypověděl smlouvu jako nevýhodnou.

Teď však radnice kuriózně neměla žádné tušení o návratu tohoto soukromého radaru. „Osobně jsem se o tom dozvěděl až z Facebooku. Požadovali jsme odstranění radaru, protože město ani státní policie neměly žádné informace o jeho nainstalování, ale firma se odvolala na platné stavební povolení,“ říká starosta Náchoda Jan Birke.

Radar, který se objevil u benzinové stanice na Plhově od začátku ledna, tak na místě dál zůstává. V řidičích i obyvatelích vyvolává otázky, co a jak vlastně měří.

„Těžko říct, zda je radar funkční, ale vlastně bych se tomu vůbec nebránil. Alespoň tu řidiči sundají trochu nohu z plynu. Když se tu občas objeví policisté a měří rychlost, to nemá valný efekt. Přitom v létě tu lítají motorkáři, nikdo tady nejezdí padesátikilometrovou rychlostí. Je tu základní škola a kdykoli může vyběhnout dítě do cesty, navíc tudy vede cyklostezka a v létě tu bývá velký pohyb lidí,“ všímá si Vladimír Jirásko, který žije na Plhově.

„Jako řidiči je mi to jedno, ale aspoň radar působí preventivně. Dříve tu však byl i displej, který ukazoval rychlost. Kdyby všichni jezdili, jak se má, ani bychom radary nepotřebovali,“ míní penzista ze sídliště, ale jméno nechce uvést.

Firma sbírá data a nejspíš by se chtěla vrátit

Řidičům žádné pokuty nehrozí. Podle firmy zařízení zaznamenává pouze rychlost projíždějícího vozidla bez toho, aniž by jakkoli zachytilo podobu řidiče či SPZ vozidla.

„Zařízení máme osazena v řadě měst, kde jsme dříve měřili rychlost. Naměřená data shromažďujeme v rámci pilotního projektu Bezpečná města do statistik a chceme je poskytovat různým organizacím či institucím, například Besipu, policii, krajům či obcím,“ tvrdí výkonný ředitel Czech Radaru Petr Nahodil.

Firma nezakrývá, že by se znovu ráda pustila do spolupráce s radnicí. Až vyhodnotí údaje z místa, patrně jí to nabídne.

Než se radar objevil v Náchodě poprvé, řidiči v Kostelecké ulici páchali přes tisíc přestupků měsíčně. „Po nasazení našeho systému došlo ke snížení asi o osmdesát procent. Ze současných měření jsme zjistili, že se počet přestupků opět vrátil na původní výši. Z dlouhodobého hlediska je nezbytné nasadit trvalé technické řešení,“ říká Nahodil.

Od léta 2009 do prosince 2010 město vybralo na pokutách 1,365 milionu korun, z toho šlo firmě 997 tisíc. Měsíční nájem radaru činil 70 tisíc.

Nové vedení města ukončilo pronájem kvůli nejasnostem, zda se soukromníci smějí podílet na ukládání a výběru pokut. Část řidičů se totiž proti pokutám odvolala a město je dál raději nevymáhalo. S firmou se radnice rozcházela složitě a nájem za radar platila ještě půl roku poté, co přestal měřit rychlost.

„Byli jsme rádi, že jsme smlouvu vypověděli. O nové spolupráci neuvažujeme,“ dodává starosta.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz