Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní chtějí odpůrce komunismu Wonku jmenovat čestným občanem Hradce

  20:23aktualizováno  20:23
Posmrtnou poctu chtějí složit radní z Hradce Králové odpůrci komunistického režimu Pavlu Wonkovi. Jejich rozhodnutí ještě musí schválit zastupitelé. Wonka se chtěl v osmdesátých letech politicky angažovat a skončil ve vězení.

Pavel Wonka | foto: MF DNES

Pavel Wonka se narodil 23. ledna 1953 ve Vrchlabí. Pocházel ze smíšeného manželství, jeho částečně německý původ mu pak často působil potíže.

V sedmdesátých letech se Wonka třikrát pokusil o přijetí na právnickou fakultu, ale kvůli nevyhovujícímu posudku pokaždé neúspěšně. "Proto si začal kupovat knížky a vzdělávat se sám," říká bratr Pavla Jiří Wonka. Ze samouka se pak brzy stal "právník chudých".

V roce 1984 ho v zinscenovaném procesu v Trutnově za údajné rozkrádání socialistického majetku odsoudili ke 14 měsíců vězení. Po odpykání trestu se rozhodl kandidovat do Federálního shromáždění. Ústřední volební komise ho ale jako kandidáta zaregistrovat odmítla. Místo toho se po čtyřech měsících ve vazbě dozvěděl, že ho čeká další soud, tentokrát mimo jiné za rozvracení republiky. Vyměřili mu 21 měsíců.

Wonkovi pomáhali chartisté

V tu dobu se o Wonku začali zajímat signatáři Charty 77 a 7. srpna 1987, kdy rozsudek potvrdil Nejvyšší soud, poslali dopis na ministerstvo vnitra a prezidentu Husákovi: "Seznámili jsme se s předmětem soudní pře, s výroky obžalovaného, obhájce, soudce i prokurátora a důrazně protestujeme proti celému postupu soudu."

Marně, 13. srpna 1987 putoval Wonka za mříže minkovické věznice. Tam ho hned po příjezdu surově zbili.

Dva měsíce poté se opět ozývá Charta 77 a žádá prezidenta o jeho propuštění. "Zprávy, které máme k dispozici, nasvědčují tomu, že Pavel Wonka je v důsledku krutého zacházení ve stavu psychického zhroucení." Intervence je úspěšná alespoň v tom, že Wonka putuje do psychiatrické léčebny. "Odtud je jako zdravý propuštěn a vrací se domů. Jenže jak se vrací? Vyčerpaný muž, který téměř nemluví a bojí se každé návštěvy," popisuje Wonkův návrat v únoru 1988 Navara.

Přestože Wonka měl problémy s dýcháním, otékaly mu nohy a téměř nechodil, soud mu nařídil tříletý ochranný dohled. "S tím bratr samozřejmě nesouhlasil, musel by se totiž každý den hlásit na policii," vysvětluje jeho bratr.

Zemřel na nejasných okolností

Vysílený Wonka nakonec požádal o vystěhování do Německa. Po několika týdnech ho pozvali na vojenskou správu k vyřízení formalit souvisejících s vystěhováním, místo nich ho ale čekal další soud. K němu ho přivezli na kolečkovém křesle, mluvil pouze šeptem.

Přestože Wonka žádal o odložení jednání, Okresní soud v Trutnově ho 20. dubna 1988 odsoudil k pěti měsícům vězení. Odvolal se, ale stejně skončil v královéhradecké věznici, kde o čtyři dny později za dosud nevyjasněných okolností, údajně na plicní embolii zemřel.

Jeho rodina se tu zprávu dozvěděla až o dva dny později, navíc velmi nevybíravým způsobem. "Matka šla na poštu a tam náhodou zaslechla rozhovor dvou pracovníků, že tam mají ještě telegram pro Wonkovou, že jí umřel syn," líčí Jiří Wonka.

Je to dobrý nápad, vzkázal o jmenování Havel z Hrádečku

Na pohřeb Pavla Wonky se 6. května 1988 do Vrchlabí sjelo přes dva tisíce lidí z celé republiky. Policie k nim výjimečně byla benevolentní. "Zřejmě jim došlo, že tentokrát už to přehnali," míní Věchet

Původně měl nad Wonkovou rakví mluvit Václav Havel, toho ale policisté do Vrchlabí nepustili.

Za smrt Pavla Wonky se dosud nikdo před soudem nezpovídal. "Pavel Wonka byl poslední velkou obětí v komunistickém Československu. Udělení čestného občanství vnímáme jako možnost, jak se vyrovnat s touto temnou skvrnou v minulosti města," uvedla královéhradecká radní Lenka Jaklová.

Za dobrou snahu návrh považuje i bývalý prezident Václav Havel. "Domnívám se, že je dobře i s odstupem času připomínat naše nedávné dějiny a ty, kteří dokázali čelit tehdejší mocenské zvůli," vzkázal Havel z Hrádečku.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz