Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní odmítají prodat Vrbenského kasárna, rádi by zde viděli sídlo Lesů

  8:45aktualizováno  8:45
Vrbenského kasárna neprodáme, rozhodlo vedení radnice v Hradci Králové, jehož názor na chátrající objekt se mění jako aprílové počasí. Město by v kasárnách rádo vidělo sídlo Lesů České republiky, těm se však nezamlouvají.

Vrbenského kasárna v Hradci Králové. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Snahy o vyřešení budoucnosti chátrajících kasáren v centru Hradce připomínají nekonečný seriál, jehož zápletka se s každým dílem mění. Před dvěma týdny radnice zbortila nápad udělat z nich technologické a polytechnické centrum a objekt v památkové zóně chtěla prodat nebo nechat dál chátrat (více čtěte zde), nyní se však vedení města rozhodlo, že budova se prodávat nebude. A radnice bude hledat smysluplné využití.

Vrbenského kasárna

  • Město do svého majetku nevyužívaná kasárna získalo v roce 2009, kdy je na něj převedla armáda. Od té doby pro rozlehlý objekt hledá vhodné využití. V roce 2010 padlo první rozhodnutí budovu prodat, radnice však výběrové řízení zrušila kvůli nízké nabídkové ceně od zájemce.
  • O rok později došlo k podobnému kroku, kdy město odmítlo kasárna prodat soukromé firmě Dolfin Real Estate. Ta chtěla Vrbenského kasárna přestavět a pronajmout městem vlastněnému Technologickému centru.

Hned se sešlo několik návrhů. Opoziční zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec) by rád viděl kasárna přestavěná na sociální bydlení pro seniory.

„Přestavba Vrbenského kasáren na byty pro seniory by byla technicky možná. Prodej objektu bych viděl nerad, protože jde o architektonicky i majetkově ucelený areál, jehož prodejem by město ztratilo kontrolu, co se tam bude dál dít. V této době se po republice bourá řada historických objektů,“ upozornil opoziční zastupitel.

Lesům se nápad příliš nezamlouvá

„Nikdo se nemusí obávat, že by kasárna někdo zboural. Jsou součástí městské památkové zóny, k tomu nemůže nikdy dojít. Co do přestavby je budova nešťastná, nejvhodnější by byla pro vybudování kanceláří. Jednáme s ředitelstvím Lesů České republiky, které chtějí stavět nové sídlo za půl miliardy korun, zda-li by je nechtěli pro tento účel využít,“ uvedl na veřejném zasedání zastupitelstva primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Podle ředitele Lesů Daniela Szóráda by ale kasárna pro firmu nevyhovovala.

„Stávající budova, v níž ředitelství na Novém Hradci sídlí, má statické, tepelně izolační a další zásadní nedostatky. Nákup kasárenské budovy by však nic nevyřešil. Uvažujeme o výstavbě nové budovy, nejlépe dřevostavby, která by reprezentovala podnik a byla i ukázkou zdařilé stavby, jaké známe ze Skandinávie. Chceme prezentovat dřevo jako jedinou obnovitelnou surovinu využívanou například ve stavebnictví,“ uvedl ředitel státního podniku.

Vedení města by se však nebránilo ani navrhovanému sociálnímu bydlení, byť by přestavba vojenského objektu na malé bytové jednotky byla nejspíš velmi drahá. „Pokud by se na takovou přestavbu našly vhodné dotační tituly, byty by v kasárnách být mohly,“ uznal primátor.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Dva roky po tragické nehodě dostane přejezd závory, město je žádalo léta

Přejezd u Rokytnice v Orlických horách.

Železniční přejezd na silnici II/319 mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách dostane v letošním roce nové...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz