Na místě hájovny U Dvou šraňků z 19. století má vyrůst moderní výukové centrum...

Na místě hájovny U Dvou šraňků z 19. století má vyrůst moderní výukové centrum (12.1.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hájenka u Hradce ještě vyhráno nemá, demoliční řízení běží dál

  • 10
Radnice slíbila, že se nad bouráním 150 let staré hájenky v hradeckých lesích zamyslí a zkusí najít jiné řešení. Podle aktivistů však vedení města blufuje, protože se již naplno rozběhlo řízení o demolici. Radnice tvrdí, že to ještě nic neznamená.

Po velmi hlasitém nesouhlasu obyvatel města začala radnice v Hradci Králové zlehka vycouvávat od záměru zbourat hájenku U Dvou šraňků a nahradit ji hypermoderním lesním výukovým centrem. Podle aktivistů jde však jen o úhybný manévr.

„Vedení města tvrdí, že o budoucnosti hájovny ještě bude diskutovat, ale už podniká kroky k její urychlené demolici,“ upozorňuje Aleš Dohnal z občanského spolku Kruh pro občanskou bezpečnost.

„Město nejenže nepozastavilo řízení o demolici budovy, ale naopak po doplnění podkladů v polovině ledna stavební úřad řízení o odstranění stavby oficiálně zahájil,“ dodává. Spolek se proto plánuje do řízení o demolici přihlásit.

Podle náměstkyně hradeckého primátora Romany Liškové (HDK), která má na starost městské organizace, skutečnost, že demoliční řízení stále běží, ještě neznamená, že záležitost musí skončit demolicí hájenky.

„Ve městě máme třeba věci, ke kterým je vydáno stavební rozhodnutí, ale nakonec nikdy nevzniknou,“ vysvětluje náměstkyně, kterou tlak veřejnosti na zachování hájovny z 19. století překvapil. Proto před několika dny naznačila, že existují i varianty lesního výukového centra, při nichž by budova nemusela jít k zemi (o návrzích města čtěte zde).

Zachování hájenky by se městu prodražilo

Zároveň upozorňuje, že pokud by se radnice rozhodla hájenku zachovat, šlo by o mnohem dražší variantu než její zbourání a stavba nového centra.

„Dotace, kterou chceme získat, je určena na nově postavené budovy, které budou nízkoenergetické. Pokud bychom tedy hájenku nezbourali a přestavěli ji, musela by celá rekonstrukce jít z kapsy městských lesů,“ vysvětluje Lišková a dodává, že vedení města se musí chovat především ekonomicky.

Avšak i kdyby došlo k tomuto scénáři, aktivisté žádají, aby v objektu mohl i nadále bydlet nájemník, který ho obývá již 40 let. Z hájenky by totiž vznikly služební byty pro zaměstnance městských lesů. „Dispozice domu z počátku 20. století jsou velmi nemoderní, takže učebny by v něm být nemohly,“ dodává náměstkyně.

„Snahu o určité ústupky jsem zaznamenal, ale stejně tomu moc nevěřím. Samozřejmě doufáme, že se to konečně posune správným směrem,“ uvedl Lukáš Kocián, který na záchranu hájenky založil internetovou petici, již doposud podepsaly přes 3 tisíce lidí.

Hradecká radnice se podle Liškové hájenek zbavuje dlouhodobě, již čtyři odprodala dlouhodobým nájemcům. Hájenka U Dvou šraňků je však od ostatních odlišná, protože je mimo zástavbu a obklopena pozemky městských lesů, i proto ji radnice prodat nechce.

13. ledna 2016

Nájemníka od stěhování už nejspíš nic nezachrání, byť se drží zuby nehty. Podle Liškové se ho radnice snaží vystěhovat již pět let. Příliš si však nepomohl tím, když v minulosti žádal o snížení nájemného kvůli špatnému technickému stavu domu.

„Nájem jsme mu zlevnili z 12 tisíc korun na 6 tisíc,“ říká náměstkyně, která kauzu zdědila po svém předchůdci.

Podle informací MF DNES se radnice snažila nájemníka hájovny vystěhovat v minulosti i proto, že prý na území města zdědil rodinný dům, a tudíž nesplňoval podmínky sociálního bydlení, které radnice poskytuje potřebným obyvatelům města.

Do této struktury však radnice hájenku zahrnout nechce: „My potřebujeme malometrážní byty pro seniory či mladé rodiny. Rodinné domy, a ještě v lese, nám do této koncepce moc nezapadají,“ uvádí Lišková.

Místo hájovny má na křižovatce v městských lesích vzniknout moderní dřevostavba, která by sloužila dětem z hradeckých škol jako objekt pro lesní pedagogiku. Podle projektu bude kruhová nízkoenergetická stavba centra nabízet informace o ochraně přírody, o fungování městských lesů a při ní být i minizoo s jezevcem, liškou či veverkou (více o záměru čtěte zde).

„Smyslem celého projektu je nabídnout praktický pohled na chov zvěře, která je typická pro tento region, seznámit občany s problematikou jejího chovu a poskytnout zejména dětem ucelené informace o přírodě a městských lesích i lesnictví jakožto řemeslu. To vše za vedení kvalifikovaného lesního pedagoga, který u nás už delší dobu působí a s mládeží pracuje v ne zcela vyhovujících podmínkách,“ vykládá ředitel městských lesů Milan Zerzán.