Lidé sledují hladinu z mostu přes Dědinu v Mělčanech u Dobrušky. (22. listopadu

Lidé sledují hladinu z mostu přes Dědinu v Mělčanech u Dobrušky. (22. července 2011) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Radši přehradu než poldr, přejí si po velké vodě obce kolem Dobrušky

  • 3
Páteční velká voda, po které se vylila z břehů říčka Dědina i Zlatý potok v okolí Dobrušky, znovu vyvolala diskusi o výstavbě podorlické přehrady v Mělčanech. Povodí Labe připravuje výstavbu suchého poldru, ale starostové by raději viděli nádrž. Ta by totiž pomohla i v době sucha.

Zatím běží příprava výstavby suchého poldru, protože oblast je zařazena do evropské ochranné soustavy Natura 2000 a ministerstvo životního prostředí tam nádrž nepovolilo.

"Teď jsem měl jednání s krajským radním Janem Tippnerem. Bavili jsme se o tom, že bychom byli rádi, kdyby se celý proces mohl ještě zvrátit, aby se místo suchého poldru začala stavět přehrada. Znamenalo by to přesvědčit ministerstvo životního prostředí, aby vyvinulo tlak na Brusel a vyřadilo tuto oblast se sítě Natura 2000. Ale myslím si, že úředníci nevědí jak to udělat," řekl v pátek starosta Dobrušky Petr Tojnar.

V okolí Dobrušky museli hasiči v pátek ráno kvůli velké vodě evakuovat děti z nedalekého dětského tábora. Voda zaplavila také zahrady a dvory v Cháborech na Zlatém potoce. V roce 1998 velká voda právě tam v Cháborech strhla silnici a zatopila několik domů.

Poldr je lepší, než nic, ale přehradu chce i povodí

S výstavbou suchého poldru v Mělčanech nesouhlasí ani radnice v Dobrušce a stejné stanovisko podala v rámci řízení o vlivu této stavby na životní prostředí.

"Udělali jsme to záměrně, ale budeme rádi, když se postaví alespoň suchý poldr, protože v situaci, která teď nastala, by se stav ohrožení dal vypouštěním nádrže regulovat. Samozřejmě by vodní nádrž byla lepší, protože její hráz by byla o metr a půl vyšší a zadržela by víc vody. Navíc by to pomohlo v létě, kdy je vody nedostatek a v říčce hynou ryby," vysvětlil starosta.

Suchý poldr v Mělčanech

Při výstavbě suchého poldru by hráz byla vysoká téměř 14 metrů a při napuštění by voda zaplavila plochu 55 hektarů. Do nádrže by se vešlo přes tři miliony kubických metrů vody. Poldr byl navržen tak, aby zadržel stoletou vodu, z nádrže by pak vytékalo takové množství vody, které by koryta hravě zvládla.

V povodí Dědiny a Orlice se zatím postavila protipovodňová hráz v Nepasicích, což je místní část Třebechovic. Povodí Labe využilo elektrárenský popílek a v roce 2008 tam postavilo metr a půl vysokou a 400 metrů dlouhou hráz kolem obce.

Podobný názor má více starostů z regionu, také Povodí Labe by raději stavělo přehradu. Tvrdí, že poslouží nejen jako ochrana před velkou vodou, ale také jako zdroj pitné vody. O nádrži se diskutuje 13 let právě od velké povodně v roce 1998.

"Proti suchému poldru jsme byli vždycky. Myslíme si, že tato oblast v Mělčanech se do evropské sítě ochrany Natura 2000 dostala neprávem a také dost podivně, protože s námi o tom nikdo nejednal. Vodní nádrž je pro nás důležitá nejen jako ochrana před povodněmi, ale také kvůli tomu, že se jí dá regulovat průtok vody v suchých letech. Na Zlatém potoce je hodně čističek a v létě tam pomalu neteče žádná voda," řekl starosta Podbřezí Antonín Novotný.

Projekt výstavby suchého poldru před několika dny prošel řízením vlivu na životní prostředí a Krajský úřad Královéhradeckého kraje rozhodl, že už se záměr nemusí dále posuzovat, že nemá významný vliv na životní prostředí ani zdraví lidí. To znamená, že už není nutno zpracovávat rozsáhlé posudky a projekty na ochranu přírody a lze začít připravovat výstavbu.

V červnu se však ministr životního prostředí sešel se starosty dotčených obcí a s vedením podniku Povodí Labe. Protože si starostové stěžovali na zařazení území do soustavy Natura 2000, ministr Tomáš Chalupa jim slíbil, že celý postup znovu prověří.

"V této fázi je rozhodující zjistit, jak probíhala dosavadní jednání mezi obcemi, krajským úřadem, vodohospodáři a Agenturou ochrany přírody a krajiny. Jestli měly obce prostor vyjádřit se k zařazení dané lokality do soustavy Natura 2000," řekl tehdy ministr.