Europoslanec Miloslav Ransdorf po příjezdu do sídla KSČM, kde má vysvětlovat okolnosti svého zadržení v curyšské bance (8. prosinec 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Ransdorfův pan V. H. mi splácí dvě stovky měsíčně, líčí napálený věřitel

  • 131
Záběr záhadného pana V. H. alias Vladimíra Huňka, spojovaného se švýcarskou kauzou komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, je širší, než se zdá. MF DNES získala svědectví podnikatele z Rychnovska, kterému Vladimír Huněk, alias pan V. H., dluží půl milionu korun.

„Hned jak jsem v novinách uviděl v souvislosti s případem Miloslava Ransdorfa jeho fotku, trklo mě, že je to on. Není pochyb, že to je Vladimír Huněk. Tenkrát, když jsem s ním byl v kontaktu, bydlel ve Fryštáku na Zlínsku,“ říká Jiří P., který si nepřál zveřejnit celé jméno. Redakce ho však zná. Před deseti lety na Vladimíra Huňka u zlínského soudu podal trestní oznámení pro úvěrový podvod.

„Slíbil nám úvěr ve výši asi pěti milionů korun, a tak jsme mu složili pět set třicet tisíc. Mohlo to být někdy kolem roku 2005. Pak se asi na čtrnáct dní ztratil do Ameriky. Když se vrátil, vymlouval se, že mu jeho přítelkyně utekla s jeho obchodním parterem a hlavně s těmi penězi,“ vzpomíná muž, který podniká v zemědělství.

Pohledávku pro něho vymáhá exekutorská firma, která má všechny dokumenty týkající se sporného úvěru.

„O žádném dědictví tenkrát nemluvil. Když se vrátil z Ameriky, přiznal se, že o peníze přišel. Když jsem na něho podal trestní oznámení, řekl mi, že je mu to moc líto. Je to asi rok, co mi začal posílat dvě stovky měsíčně,“ říká zatrpkle Jiří P.

Jméno Vladimíra Huňka se stalo známé, když švýcarská policie předminulý čtvrtek zadržela europoslance Ransdorfa se třemi Slováky v Kantonální bance Curych kvůli podezření z finančního podvodu (podrobnosti zde).

Ransdorf tvrdí, že chtěl v Curychu zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jistým českým občanem s iniciálami V. H. Měl mu pomoci vybrat ze švýcarské banky zhruba 350 milionů eur, tedy 9,5 miliardy korun, mělo prý jít o nedobytné dědictví tajemného Čecha (Ransdorfovu verzi najdete zde).

Později se jméno Vladimíra Huňka začalo v souvislosti s aférou objevovat v médiích. Huněk minulý týden MF DNES řekl, že za celou kauzou je snaha ho zničit (reakci Vladimíra Huňka čtěte zde).

Huněk vystupoval jako zástupce banky

Když s ním podnikatel Jiří P. jednal před deseti lety, Huněk vystupoval jako zástupce švýcarské finanční společnosti UBS. Několikrát se spolu setkali, jednou ve vinném sklípku v Mikulově na jižní Moravě.

„Vypadal věrohodně. Působil, že je v tom kovaný. Říkal, že zastupuje švýcarskou banku UBS. Dokonce do té banky volal a před námi se s nimi bavil. Jezdil se mnou ověřovat podpisy na smlouvách do Zlína. Nebyl důvod mu nevěřit, nenapadlo mě, že je to podvodník,“ vzpomíná podvedený muž, který ví ještě o jednom podnikateli, jenž mu naletěl.

„Byl to někdo z Plzně, ten dal Huňkovi přes milion korun,“ říká Jiří P.

Huněk byl několikrát odsouzen za zpronevěru či úvěrový podvod. Měl zpronevěřit peníze klientů realitní kanceláře nebo slibovat lidem, že je naverbuje do Iráku jako bodyguardy.

Jiří P. z Rychnovska není jediný, kdo v minulých letech podal na Vladimíra Huňka trestní oznámení. V současné době má Huněk oficiálně trvalé bydliště na radnici v Otrokovicích na Zlínsku.

Ransdorf je přesvědčen, že žádnému podvodníkovi nenaletěl: