Hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Krátce před volbami je to podivné, hodnotí ČSSD policejní akci na kraji

  • 31
Jen dva týdny před krajskými volbami utrpěla sociální demokracie v Královéhradeckém kraji těžký otřes sebevědomí. Narušil ho čtvrteční policejní zásah na hejtmanství, který trval až do pátečních ranních hodin, i domovní prohlídka hejtmana Lubomíra France.

Události posledních hodin pocuchaly jistotu strany, která v regionu obhajuje těsné vítězství z roku 2012

Přestože nikdo nebyl vyslýchán, obviněn ani zadržen a vyšetřování má spíš dokumentační charakter, čtvrteční razie může rozhodování voličů ovlivnit. A zvlášť těch náchodských, jimž kraj už roky slibuje modernizaci tamní nemocnice, kterou nyní policisté vyšetřují (více čtěte zde).

„Je mi trochu divné, že den před otevíráním obálek došlo k takovému zásahu. Musíme se poradit s právníky, jak postupovat dál, protože máme neoficiální informace, že ta akce může probíhat i u některých firem,“ řekl hejtman Franc, který ve čtvrtek nevyužil senátorskou imunitu a policii dal k dispozici nejen svou kancelář, ale i dům na Novém Hradci Králové.

„Vzali si služební počítač a některé flešky. Nemám co tajit a prohlídku jsem bez problémů umožnil. Překvapuje mne však, že ten zákrok přichází pár týdnů před volbami, a ještě více, že přichází jen den před otevřením obálek. Byla to poslední věc, kterou jsme zde na úřadu chtěli dotáhnout. A bylo i velmi reálné, že bychom měli nabídky a že se náchodská nemocnice bude stavět,“ prohlásil hejtman ve čtvrtek na improvizované tiskové konferenci.

Kauzu však nechtěl politizovat: „Nechci to komentovat, protože by byly dohady, že u nás jsou prohlídky a já to házím na volby. Každopádně je to pro mě podivné.“

Slovo „podivné“ v souvislosti se zásahem policie několikrát použil i šéf krajské ČSSD a současně starosta Náchoda a poslanec Jan Birke.

„Nevíme, jaký konec ta věc bude mít, zda dojde k nějakému obvinění, počkáme na úkony orgánů činných v trestním řízení. Já si samozřejmě přeju, aby k žádnému obvinění nedošlo. Dva týdny před volbami je velmi podivné načasování. Takové věci se skutečně nedějí náhodně,“ upozornil Birke, avšak odmítl sdělit, zda má konkrétní podezření třeba na politické zadání.

„Mohu mít soukromý názor, ale to je vše. Každopádně v momentě, kdy bude prokázáno pochybení jakéhokoli našeho člena, nebudu se schovávat a okamžitě vydám naprosto jasné prohlášení,“ zdůraznil Birke, jenž měl rozhodující slovo při nedávném rozhodování France o tom, zda ukončit smlouvu s asistentkou a současně hejtmanovou partnerkou Martou Koubovou kvůli porušení vnitrostranického kodexu ČSSD (o zaměstnávání partnerky hejtmana jsme psali zde).

Kauza volby ovlivnit nemusí, tvrdí politolog

Podle politologa Lubomíra Kopečka hrozící skandál však pro sociální demokracii ve volbách nedozírné následky mít nemusí.

„Samozřejmě to výsledku ČSSD nepomůže, na druhou stranu jsou případy z minulosti, které svědčí o opaku,“ řekl profesor Masarykovy univerzity v Brně a zmínil kauzu hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha ve volebním roce 2012: „Táhla se a rezonovala ve veřejném prostoru. Zajímavé ale je, že právě tato kauza sociální demokracii v krajských volbách zásadně nepoškodila, přestože nešla přehlédnout.“

Franc, Rath, Paroubek...

Načasování razie na kraji nabízí i připodobnění s někdejší Kubiceho zprávou. V roce 2006 - jen několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny - Jan Kubice coby šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu předložil poslancům branného výboru zprávu, že organizovaný zločin pronikl do státní správy. Tehdejší premiér Jiří Paroubek ji označil za dlouho připravované spiknutí špiček ODS, které se snažily ovlivnit výsledek voleb.

Čtvrteční zásah policie v sídle hejtmanství ještě neznamená, že padne nějaké obvinění. A jestli ano, může to být za velmi dlouhou dobu, protože studium a vyhodnocování zajištěných materiálů budou trvat přinejmenším několik měsíců.

Lídr kandidátky ČSSD pro krajské volby Jiří Štěpán stejně jako hejtman zásah odmítá politizovat: „Nejsem obeznámen s důvodem zásahu a nepřísluší mi komentovat policejní práci, ačkoli si mohu myslet cokoli.“

Kandidát na hejtmana však doufá, že voliči se razií nenechají odradit: „Těžko předjímat, stát se může cokoli. Já věřím tomu, že náš program i kandidátka jsou dobře připravené, stejně jako věřím tomu, že zásah policie nebude znamenat nějakou velkou změnu v preferencích voličů Královéhradeckého kraje.“

Zásah policie na krajském úřadě a dalších místech překvapil i senátora Jaroslava Malého. „Zajímalo by mne, co přesně se vyšetřuje. Není mi to lhostejné, protože kauza může ovlivnit volby, stejně jako televizní debata. Doufám, že lidé se rozhodnou podle toho, jak se pracuje, a ne podle aféry, která může, ale také nemusí mít materiální podklady,“ uvedl senátor.

„Stranu to samozřejmě poškodit může, ale byl bych opatrnější. Je totiž otázka, jestli to téma bude stále živé i za dva týdny. A pak je tu i specifikum krajských voleb, tedy že se voliči spíš rozhodují podle svých celostátních preferencí, místní problémy mají spíš sekundární roli,“ míní politolog Kopeček.