Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokonalá vábnička na bruslaře, asfaltový okruh Hradečnice nemá chybu

  8:00aktualizováno  8:00
Sice nemá avizovaných 16 kilometrů, přesto je nový lesní okruh pro bruslaře a cyklisty v lesích u Hradce Králové téměř dokonalý. Zatímco na startu se leckdy tísní davy sportovců, lidé po pár kilometrech mizí. Je tu jen téměř prázdný asfaltový koberec s minimálním převýšením a bez nebezpečných nástrah.
Přestože se lidé koupají ve vlastním potu a na parkovišti stěží chytají dech, okruh Hradečnice je podle nich opravdu mimořádný.

Přestože se lidé koupají ve vlastním potu a na parkovišti stěží chytají dech, okruh Hradečnice je podle nich opravdu mimořádný. | foto: Jan Strouhal

Co mají společného hollywoodský trhák Postradatelní 3 s lesním okruhem pro bruslaře a cyklisty v novohradeckých lesích? Možná těžko uvěřit, ale trable s piráty. 

Podobně jako už před premiérou filmu s akčními vysloužilci Stallonem, Lundgrenem a spol. mezi diváky unikly dva miliony kvalitních kopií, jedinečný lesní okruh zhruba ve stejnou dobu ještě mezi těžkými stroji testovaly stovky in-linistů a kolařů.

Jenže zatímco o kvalitě trojky Postradatelných se vedou spory, o jakosti stezky sportovci nediskutují. Přestože se koupají ve vlastním potu a na parkovišti stěží chytají dech, okruh je podle nich opravdu mimořádný. A pozor: také návykový! 

„Testér“ MF DNES důrazně nedoporučuje jezdit jej na čas. Touha po zlepšování může být zničující. Přestože okruh za 13 milionů korun, který podle expertů nemá obdoby, má své mouchy, klady je bohatě převyšují.

Skvělý je kiosek U vlka

Předně je však třeba upravit délku okruhu: ani zdaleka totiž nemá 16 kilometrů, jak avizovala radnice. I když... Údaj by přibližně souhlasil, kdyby se do něj připočítala rovněž 2,5 kilometru dlouhá asfaltka od hájovny U Dvou šraňků přes Černou stráň až k hranici lesa u Bělečka a zpět. Jestliže přeměříme samotný okruh, tachometr v cíli ukáže necelých 11 kilometrů.

I když je asfalt Hradečnice k hájovně starý už osm let, naštěstí stále drží. Právě tady – na prvních stovkách metrů u lesního hřbitova – bývá největší pozdvižení. 

Provoz tu velmi často brzdí bruslaři začátečníci, nordic walkeři či houbaři, mezi kterými kličkují ti pokročilejší in-linisté, ale i cyklisté a majitelé lehokol. Skvělý kiosek U vlka, strategicky postavený už na druhém kilometru trasy, však pomalé masy spolehlivě rozředí a od té chvíle mají ti rychlejší stezku skoro sami pro sebe.

Před hájovnou se točí o 90 stupňů doleva, profil okruhu, který do této chvíle téměř neznatelně stoupá, se narovná, po několika stovkách metrů následuje milimetrový schůdek a dál se jede po úplně novém koberci. 

Lepší je střed asfaltového pásu, po stranách leží písek a větve

Ubíjející pohled na nekonečnou rovinu zpestřují následky předloňského orkánu, když obě strany stezky místo hustého lesa lemuje prosluněný palouk.

Bruslaři raději volí střed asfaltového pásu: po stranách někde leží písek či uschlé větve a výlet do metrového příkopu s vodou příliš neláká. Zato sjezd ano: z pozvolného kopce není potíž rozjet se na bruslích až třicetikilometrovou rychlostí, naštěstí však bez lehtání adrenalinu. 

Dřevěný altán zhruba v polovině celé trati bývá často obsazený, ale zábava na stezce beztak láká víc. Když už se zdá, že povede až do Svinar, uhýbá ke Stříbrnému rybníku a odtud se pod listnatými stromy klikatí zpět k Malšovicím. Už na příští rok však město plánuje nejen prodloužení trasy až do Svinar, ale vyasfaltuje také odbočku ke Stříbrnému rybníku.

Právě odtud už to po Smiřické hrázi není tak velká zábava. Provoz opět houstne, přibývají i pejskaři a v ojedinělých případech i automobily místních obyvatel. Veškerá legrace pak končí u Zděné boudy, kde okruh in-linisty a cyklisty bezohledně „vyplivne“ na kopec zpět k lesnímu hřbitovu, kde není výjimečné ani setkání s autobusem.

Slibně vypadá projekt na protažení stezky až k Hoděšovicím

Náprava prý ale přijde. „Odhaduji, že do dvou let po pravé straně vybudujeme vodovod s kanalizací a nad tím povede úplně nová cyklostezka, protože víme o tom, že teď je to nebezpečné,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

To ale není všechno. Poměrně slibně vypadá projekt na protažení stezky až k Hoděšovicím přes Mazurovy chalupy, nereálné nejsou ani další velmi významné kilometry lesního koberce až k písníku Marokánka u Krňovic.

Už v příštím roce by podél okruhu měly vzniknout dvě další osvěžovny, prý je jen otázka času, než si někdo otevře i půjčovnu sportovního vybavení, a vyloučeno není ani osvětlení. 

Bruslaře i cyklisty by mohla zajímat i rozhledna podle návrhu architekta Pavla Zadrobílka, která má stát na nejvyšším bodě Černé stráně. Bude stát asi 3,5 milionu korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Najdete na iDNES.cz