Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lupič hrozil třiceticentimetrovým nožem, při útěku ztratil občanku

  10:33aktualizováno  10:33
O celodenní výdělek oloupil 44letý recidivista s loveckým nožem v ruce trojici mužů, kteří ve čtvrtek večer svačili v Šimkových sadech v Hradci Králové. Při útěku však ztratil občanku, a tak ho další den ráno dopadli policisté. Muž byl v minulosti odsouzen například za znásilnění, na svědomí má také statisícový podvod.

Třicet centimetrů dlouhý lovecký nůž, se kterým recidivista přepadl muže sedící v parku na lavičce. | foto: Policie ČR

Ke čtvrtečnímu přepadení došlo v blízkosti královéhradeckého Kauflandu kolem půl deváté večer.

"Muž si vyhlédl trojici mužů, kteří jedli na lavičce poblíž skateparku. Spolu s dvěma kumpány k nim přistoupil a vytáhl asi třiceticentimetrový nůž. Hrozil, že pokud nedostane peníze, pořeže je," vylíčila mluvčí hradeckých policistů Ivana Ježková.

Pod pohrůžkou jeden z přepadených vytáhl obálku s pěti tisíci a také zbylí dva vydali peníze za celodenní práci. "Poté se lupiči dali na útěk, přičemž jeden z okradených je začal pronásledovat. Dohonit je nezvládl, ale našel občanku, kterou ztratil jeden z útočníků," doplnila Ježková.

Podle nalezeného dokladu policisté lupiče další den ráno vypátrali ve městě. Měl na sobě stejné oblečení a u sebe nesl také lovecký nůž.

Následně se ukázalo, že muž byl již několikrát odsouzen za různé trestné činy. "Byl odsouzen za znásilnění, opakované vydíraní a podvody. V roce 2004 mu soud uložil osm let vězení, trest mu však byl v současné době přeměněn na podmínečný s nařízeným dohledem," objasnila mluvčí.

"Pokud mi nepomůžeš, zabiju se"

V říjnu bylo po muži vyhlášeno pátrání, protože odpověděl na inzerát 74leté osamocené ženy a poté ji okradl o několik set tisíc. Stýkal se s ní od loňského prosince až do letošího března.

"Podle jejích slov na inzerát odpověděl velmi kultivovaný a slušný muž. Podle jejího popisu byl zpočátku velmi pozorný, nosil jí květiny a dárky, byl ochotný si s ní dlouhé hodiny povídat a ona se v jeho společnosti cítila dobře," popsala Ježková.

Postupně ji však pod různými záminkami začal urgovat o peníze. "Vždy se jednalo o půjčky, které jí prý vrátí, jakmile mu bude odblokován jeho bankovní účet, kde má více než 1,5 milionu korun. Jednou musel zaplatit dlužné nájemné za svou sestru v Kanadě, pak například odcizené nářadí," vylíčila mužovy výmluvy mluvčí.

Když mu žena dala 300 tisíc, zlaté šperky v hodnotě desítek tisíc a další peníze ani cennosti už neměla, začal ji nutit, aby si půjčovala u známých. Přitom jí vykládal, že pokud mu nepomůže, zabije se.

"Muž byl vzat do vazby. Kromě obvinění za loupež mu kriminalisté v pátek sdělili ještě obvinění ze spáchání podvodu. Za tyto trestné činy mu hrozí trest odnětí svobody až na 10 let," doplnila Ježková.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Kvůli krvavým protestům univerzita evakuovala z Nikaraguy českého studenta

Student hradecké univerzity zachytil před svým odjezdem z nikaragujského Leónu...

Univerzita Hradec Králové evakuovala kvůli protivládním protestům a následným represím z Nikaraguy jednoho českého...

Najdete na iDNES.cz