Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka, která měla vést nuceně sloučené hradecké školy, odstoupila

  19:44aktualizováno  19:44
Na hradecké obchodní akademii mají studenti i učitelé stupňující se problémy s ředitelem. Krajští radní chtějí tyto potíže vyřešit sloučením se střední odbornou školou ve Stěžerách. Její ředitelka Iva Blehová, která měla v budoucnu vést obě školy, však rezignovala.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ředitelka Střední odborné školy veřejnosprávní a sociální ve Stěžerách Iva Blehová zprvu na nabídku kývla. Zanedlouho však na svou funkci rezignovala.

"Slučování obou škol plánoval zřizovatel, tedy kraj, až za dva roky. Obě školy se měly přestěhovat do rekonstruované budovy po zařízení pro hluchoněmé. To, co se chystá, je příliš rychlé," vysvětluje svůj nečekaný krok ředitelka.

Obě školy tak s velkou pravděpodobností dočasně povede její zástupkyně Jana Vitvarová. Tomu je nakloněn i krajský radní pro školství Jiří Nosek.

Více než půlroční protesty proti řediteli obchodní akademie Jaroslavu Bajerovi vyvrcholily minulý týden, když studenti s pomocí učitelů oblepili školu plakáty. V nich vyzývali ředitele, aby z vedení akademie co nejrychleji odešel.

Ředitelka: "Sloučení nelze za tři týdny zodpovědně provést"

Iva Blehová, která pracuje ve školství jednadvacet let, si myslí, že podobné sloučení škol se musí připravovat a s oběma kolektivy škol pracovat dlouhodobě.

"Ekonomové škol musí mít dost času na přípravu. Strategie rozvoje budoucí sloučené školy musí dobře prodiskutovat zřizovatel, rady obou škol i studentské parlamenty. Složila jsem funkci, protože na načasování a technické provedení akce jsme měli rozdílný názor. Neshodli jsme se," říká.

Přesto sloučení škol podporuje. "Jen ne v tomto termínu. Jestli zastupitelé sloučí školy 26. ledna, máme na to pouze tři pracovní dny a víkend. Tento úkol za tak krátký čas nelze zodpovědně splnit," míní ředitelka.

Podle Blehové hradecká obchodní akademie sloučením škol nezanikne. "Naopak. Ve spojení s námi má šanci na ozdravení. Paradoxní je, že když jsem ve své funkci ředitelky začínala, učila jsem se u bývalé ředitelky obchodní akademie Vlasty Morávkové. Ta vedla akademii s noblesou," říká Blehová.

Za pár měsíců bude konkurz

Nehrozí však, že po sloučení škol nový ředitel učitelům a studentům obchodní akademie opět nesedne, podobně jako Bajer? "To se může stát. Ale ze své zkušenosti vím, že jsem se nejvíce naučila od kritiků, kteří byli ochotni se mnou diskutovat. Hledali jsme pak společně cestu, jak dojít úspěšně k cíli," podotýká Blehová.

Krajský radní Nosek předpokládá, že zastupitelé obě školy sloučí a zatím je bude vést zástupkyně ředitelky stěžerské školy. "Na konci školního roku pak vyhlásíme na místo ředitele sloučené školy konkurz. Ten by se ale konal i tehdy, kdyby obě školy vedla ředitelka Blehová," upozorňuje Nosek.

Současný šéf akademie Bajer míní, že zástupkyně nemá dost zkušeností. Podle Noska to není pravda: "Ve funkci zástupkyně, tedy v řídící funkci, je sedm let. To je déle, než je ve funkci ředitele pan Bajer, který se stal ředitelem jako bývalý učitel teprve před rokem."

Autor:Nejčtenější

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

TOP 09 se změnila ve fanklub. Odcházím ale v dobrém, říká Vedlich

Začíná oprava Bílé věže v Hradci Králové. Úvodní slovo pronesl náměstek...

Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich opouští půl roku před komunálními volbami TOP 09. V rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Brigádník po pádu ze střechy zemřel, jeho matka bojuje sedm let o odškodné

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá případem smrtelného úrazu mladíka na brigádě v Sendražicích na...

Najdete na iDNES.cz