Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka, která měla vést nuceně sloučené hradecké školy, odstoupila

  19:44aktualizováno  19:44
Na hradecké obchodní akademii mají studenti i učitelé stupňující se problémy s ředitelem. Krajští radní chtějí tyto potíže vyřešit sloučením se střední odbornou školou ve Stěžerách. Její ředitelka Iva Blehová, která měla v budoucnu vést obě školy, však rezignovala.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ředitelka Střední odborné školy veřejnosprávní a sociální ve Stěžerách Iva Blehová zprvu na nabídku kývla. Zanedlouho však na svou funkci rezignovala.

"Slučování obou škol plánoval zřizovatel, tedy kraj, až za dva roky. Obě školy se měly přestěhovat do rekonstruované budovy po zařízení pro hluchoněmé. To, co se chystá, je příliš rychlé," vysvětluje svůj nečekaný krok ředitelka.

Obě školy tak s velkou pravděpodobností dočasně povede její zástupkyně Jana Vitvarová. Tomu je nakloněn i krajský radní pro školství Jiří Nosek.

Více než půlroční protesty proti řediteli obchodní akademie Jaroslavu Bajerovi vyvrcholily minulý týden, když studenti s pomocí učitelů oblepili školu plakáty. V nich vyzývali ředitele, aby z vedení akademie co nejrychleji odešel.

Ředitelka: "Sloučení nelze za tři týdny zodpovědně provést"

Iva Blehová, která pracuje ve školství jednadvacet let, si myslí, že podobné sloučení škol se musí připravovat a s oběma kolektivy škol pracovat dlouhodobě.

"Ekonomové škol musí mít dost času na přípravu. Strategie rozvoje budoucí sloučené školy musí dobře prodiskutovat zřizovatel, rady obou škol i studentské parlamenty. Složila jsem funkci, protože na načasování a technické provedení akce jsme měli rozdílný názor. Neshodli jsme se," říká.

Přesto sloučení škol podporuje. "Jen ne v tomto termínu. Jestli zastupitelé sloučí školy 26. ledna, máme na to pouze tři pracovní dny a víkend. Tento úkol za tak krátký čas nelze zodpovědně splnit," míní ředitelka.

Podle Blehové hradecká obchodní akademie sloučením škol nezanikne. "Naopak. Ve spojení s námi má šanci na ozdravení. Paradoxní je, že když jsem ve své funkci ředitelky začínala, učila jsem se u bývalé ředitelky obchodní akademie Vlasty Morávkové. Ta vedla akademii s noblesou," říká Blehová.

Za pár měsíců bude konkurz

Nehrozí však, že po sloučení škol nový ředitel učitelům a studentům obchodní akademie opět nesedne, podobně jako Bajer? "To se může stát. Ale ze své zkušenosti vím, že jsem se nejvíce naučila od kritiků, kteří byli ochotni se mnou diskutovat. Hledali jsme pak společně cestu, jak dojít úspěšně k cíli," podotýká Blehová.

Krajský radní Nosek předpokládá, že zastupitelé obě školy sloučí a zatím je bude vést zástupkyně ředitelky stěžerské školy. "Na konci školního roku pak vyhlásíme na místo ředitele sloučené školy konkurz. Ten by se ale konal i tehdy, kdyby obě školy vedla ředitelka Blehová," upozorňuje Nosek.

Současný šéf akademie Bajer míní, že zástupkyně nemá dost zkušeností. Podle Noska to není pravda: "Ve funkci zástupkyně, tedy v řídící funkci, je sedm let. To je déle, než je ve funkci ředitele pan Bajer, který se stal ředitelem jako bývalý učitel teprve před rokem."

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz