Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod po dlouhé diskuzi řekl, že referendum o Tepně bude v listopadu

  8:45aktualizováno  8:45
Místní referendum o využití areálu bývalé Tepny v Náchodě se uskuteční 22. listopadu. Zastupitelé ho v pondělí schválili po obšírné debatě. Soukromý majitel plánuje v areálu stavbu hypermarketu.

Zchátralé budovy Tepny už jsou zdemolované až na část přiléhající k opravené budově Drapačových. Snímek je z horkovzdušného balonu (16.6.2014). | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Pro odpůrce hypermarketu v místě bývalé Tepny tedy skončilo jednání zastupitelů Náchoda trpkým vítězstvím. Město sice vyhlásí místní referendum, ale až v listopadu. Už dopředu bylo jasné, že termín říjnových komunálních voleb se nedá podle zákona stihnout.

Zastupitelé ani radní totiž nebyli ochotni sejít se mimořádně o týden dřív, takže tento bod projednali až v pondělí na řádném zasedání. O referendu se přeli půldruhé hodiny.

Fotogalerie

„Kdekoli bylo referendum vyhlášeno v nevhodném termínu, 35 procent oprávněných voličů nedorazilo,“ obhajoval zastupitel Michal Kudrnáč (Strana zelených), proč přípravný výbor směřoval referendum právě ke komunálním volbám. Když se referenda účastní méně lidí, není pak závazné.

„Proč se bojíte, že lidé nepřijdou hlasovat? Kvůli lázním přišlo hlasovat 5,5 tisíce lidí z Náchoda, tak jestli je to tak vážné téma pro Náchod, hlasující přijdou. Anebo to tak závažné téma není,“ oponoval starosta Jan Birke (ČSSD).

Aktivisté nechtějí hypermarket

Aktivisté usilovali o referendum, protože nesouhlasí se zamýšlenou stavbou hypermarketu, obchodní galerie a parkoviště v areálu bývalé Tepny a přejí si lepší využití ploch.

Chtěli zavázat město, aby odkoupilo od majitele celý pozemek a trvalo v územním řízení na dodržení vlastního územního plánu. Referendum podpořilo v petici 1 670 občanů Náchoda.

Hlavní potíž tkví v tom, že jde o soukromé pozemky společnosti JTH Holding teplického developera Jaroslava Třešňáka, který už usiluje o územní rozhodnutí na obchodní centrum.

Areál textilky Tepna

  • Továrna zkrachovala v roce 2006, předtím prodala Lidlu starou přádelnu pro stavbu obchodu, zbytek areálu prodala v dražbě konkurzní správkyně.
  • Část opravili manželé Drapačovi, bílá budova ve vlastnictví Protivítr-Invest má projít obnovou.  JTH Holding koupil 2,5 hektaru pozemků s budovami za 18 milionů korun, nechal je chátrat a vloni je strhnul.
  • Developer tam chce postavit obchodní centrum, ale nemá územní rozhodnutí. Souhlasil, že by městu nabídl k odkoupení půl hektaru.

Podnikatel se zlobí, že i když zažádal o územní rozhodnutí před dvěma lety, petice přišla až letos. Aktivisté se však hájili, že neměli přístup k dokumentům, protože územní řízení bylo přerušeno až do letošního května.

„Nezměnil jsem podnikatelský záměr ani o metr, nainvestoval jsem tam peníze. Územní rozhodnutí vyjde na půl milionu, stavební povolení na 2,5 milionu, prováděcí dokumentace na sedm milionů a to už mám. Projevil jsem dobrou vůli, areál zboural za dalších 18 milionů. Teď slyším, že vše bude zase jinak,“ vytýkal zastupitelům Jaroslav Třěšňák.

Návrhy politiků se značně liší

Poslankyně Soňa Marková (KSČM) navrhla referendum odročit, aby o něm rozhodli noví zastupitelé, ale neuspěla.

Neprošel ani návrh Rostislava Zeisky (za STAN), který chtěl vypustit z referenda druhou otázku o územním plánu, kterou napadl krajský úřad.

Majitel pozemků v Tepně zopakoval, že nemá v úmyslu prodat celých 2,5 hektaru. Na žádost města však nabídl ke koupi půlhektarovou část při ulici Příkopy, kde má být obchodní galerie.

Firma dala v dubnu nabídku na prodej za cenu 2 844 korun za metr čtvereční podle znaleckého posudku s výnosovou metodou, později ji snížili na 1 990 korun a do zastupitelstva přišel návrh na koupi za 1 800 korun.

To je cena podle znaleckého posudku města a platí jen do 30. září. Zastupitelé souhlasili jen se záměrem na koupi pozemku. Nikdo zatím neví, jak ho využít.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Najdete na iDNES.cz