Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice řekla ne referendu, pro víc jak tisícovku lidí je to výsměch

  8:45aktualizováno  8:45
Přestože žádost o referendum k drogové problematice a k modernizaci koupaliště v Hostinném podepsalo 1 200 lidí, zastupitelé rozhodli po svém, a tak v říjnu všelidové hlasování nebude. „Je to výsměch demokracii,“ prohlašuje sdružení.

Zavřené koupaliště v Hostinném | foto: Martin Veselý, MAFRA

Výkřiky jako „Nepohřbívejte demokracii!“ anebo „Vládnoucí koalici nezajímá názor více než jednoho tisíce obyvatel“ zazněly i po pondělním hlasování zastupitelstva v Hostinném, na kterém byla zasedací místnost poprvé nabitá diváky.

Přítomné rozladilo rozhodnutí, jež odmítlo říjnové referendum k řešení drogové problematiky a k modernizaci městského koupaliště (více o problému čtěte zde).

Představitelům města k vypsání referenda nestačilo ani 1 200 podpisů, které sdružení Hostinné žije nasbíralo. Při zasedání na obě otázky zastupitelé „odpověděli“ místo veřejnosti.

Vyřešili však celou věc šalamounsky. Nehlasovali totiž proti vyhlášení referenda, ale schválili v obdobném znění protinávrh, podle něhož obě otázky rozdělili. Koaliční většina tak odsouhlasila, že město zadá zpracování strategického plánu i že zmodernizuje koupaliště.

„Referenda by se měla konat, když daný problém rozděluje město na dvě části. Toto je věc, kterou chtějí řešit všichni. Neumím si představit, že by někdo nechtěl řešit drogovou problematiku nebo byl proti rekonstrukci koupaliště. Rozhodnutím zastupitelstva ušetříme čas i peníze,“ argumentoval Vladimír Junek (TOP 09), který protinávrh předložil.

„Zastupitelé elegantně obešli referendum“

Členové sdružení Hostinné žije po nečekaném verdiktu neskrývali rozčarování. Několikatýdenní práce, kterou věnovali přípravám referenda, byla k ničemu.

„Zastupitelé elegantně obešli referendum předem připraveným protinávrhem pana Junka a ukázali tím, že vládnoucí koalici nezajímá názor více než jednoho tisíce obyvatel a že vše vyřeší zastupitelstvo samo a po svém,“ horlil mluvčí sdružení Petr Kesner.

„Chci zastupitele vyzvat, aby nepohřbívali demokracii. Pokud se tu sešlo tolik podpisů, neměli byste se jim vysmát a rozhodnout za ně,“ apeloval na dvacítku zastupitelů Přemysl Čáp.

Více než polovina z nich ale přesně to udělala. Pro pořízení strategického plánu, který stanoví, jak postupovat proti bující drogové scéně, hlasovalo 12 konšelů a pro modernizaci koupaliště jich zvedlo ruku jedenáct.

„Nikomu se nevysmíváme. Byli jsme demokraticky zvoleni a naše rozhodnutí musí být demokratické,“ reagovala koaliční zastupitelka Ivana Mědílková (zvolená za ČSSD).

Podobných usnesení souvisejících s koupalištěm však město už v posledních letech přijalo několik. Vždyť o opravě bazénu v areálu plovárny rozhodlo už minulé zastupitelstvo. To stávající však původní variantu smetlo ze stolu a začalo připravovat využití koupaliště jako přírodního biotopu.

Poslední usnesení mnoho neřeší

Ani tento návrh ale nakonec nedotáhli do finále. „Ani minulé, ani současné zastupitelstvo nebylo laxní. Zabývali jsme se touto otázkou opakovaně, ale nenašel se nikdo, kdo by řekl, zda jít tou či onou cestou,“ prohlásil starosta Hostinného Karel Klíma (KDU-ČSL).

Žádnou cestu však nenaznačuje ani poslední usnesení. Pouze neurčitě konstatuje, že zastupitelstvo, jehož mandát v polovině října vyprší, schvaluje modernizaci plovárny na všesportovní areál, a to bez informace o termínu nebo nákladech.

Vždyť zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb, může hned na prvním zasedání toto usnesení zrušit. To byl také důvod, proč opozice a zastánci referenda prosazovali všelidové hlasování.

„Pokud by to rozhodla veřejnost v referendu, bude to pro zastupitele závazné,“ uvedla opoziční zastupitelka Dagmar Sahánková ze Sdružení pro lepší Hostinné.

Sdružení předložilo návrh na vypsání referenda na konci července a jeho členové během pár týdnů nasbírali 1 200 podpisů. „Je třeba zlepšit kvalitu života v Hostinném. Sportovní areál by sloužil jako prevence před patologickými jevy, mezi které patří například užívání drog,“ vysvětlil Petr Kesner.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Barokní zámek v Horním Maršově je v plamenech, zasahují desítky hasičů

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku od nedělního rána hoří barokní zámek. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu...

Najdete na iDNES.cz