Příjmy pro obce jsou podstatnou částkou do rozpočtu. Kdo tvrdí, že ne, ten se jen dělá hezkým před lidmi,“ myslí si chlumecký starosta Miroslav Uchytil (Ilustrační foto).

Příjmy pro obce jsou podstatnou částkou do rozpočtu. Kdo tvrdí, že ne, ten se jen dělá hezkým před lidmi,“ myslí si chlumecký starosta Miroslav Uchytil (Ilustrační foto). | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Starostové si chválí zákaz heren. Jen se chtějí zalíbit, oponují jiní

  • 3
Redakce MF DNES se zeptala radnic v Královéhradeckém kraji, jak se jim osvědčil rozdílný přístup k hazardu a v čem je ten jejich lepší. Jedni si chválí zákaz, druzí vybrané peníze. Oba tábory se shodují, že by jim do toho nikdo neměl mluvit, ani stát.

V Královéhradeckém kraji se kvůli aktuální petici proti hazardu v Trutnově znovu rozvířila diskuse o tom, jak by měly obce a města přistupovat k provozovatelům heren na svém území (více o trutnovské iniciativě čtěte zde). Poté co radnice v možnosti hazard regulovat dostaly volnou ruku, rozdělila se města do dvou velkých táborů. První by provozování výherních automatů zcela zakázal, druhý chce z hazardu ve městě co nejvíc vytěžit.

Redakce MF DNES vytvořila přehled, jak se radnicím jejich přístup osvědčil a jakými argumenty to mohou doložit.

1. Hazard jsme vymýtili

„Původně jsme zákazem vyšli vstříc společenské objednávce, cítili jsme, že 90 procent obyvatel města herny nechce. A výsledek? Super. Herny postupně mizí, některé se přeorientovaly na jinou zábavu - šipky nebo fotbálek. Z jedné je kavárna, jinde zavřeli,“ říká starosta Nové Paky na Jičínsku Rudolf Cogan. Paka se proslavila tím, že herny ve městě zcela zakázala.

Ani tento přístup se však všude neobešel bez problémů. Své o tom vědí ve Dvoře Králové nad Labem. Protože Ministerstvo financí stále neodebralo řadě heren licenci, ani skoro po roce, kdy zákaz začal ve Dvoře platit, se nepovedlo dostat herny z města.

„Úředníci pracují pomalu a liknavě. Většina velkých heren je stále v provozu. Opakovaně jsme si na to stěžovali, ale zatím se nic neděje,“ uvádí místostarosta Jan Bém.

Vedení Dvora si přesto pevně stojí za tím, že zakázat hazard bylo nejlepší řešení. „Pokud tady zůstane podobně složené zastupitelstvo, většinový názor se nezmění. Zatím máme z hazardu alespoň peníze do rozpočtu,“ uzavírá Bém.

2. Z heren máme peníze

Peníze do rozpočtu, to je hlavní argument těch měst, kde herny nadále fungují. Tak třeba Trutnovu jde z automatů 18 milionů korun ročně, v Chlumci nad Cidlinu to jsou čtyři miliony.

„Z Chlumce nikdy nebude Las Vegas a příjmy pro obce jsou velmi podstatnou částkou do rozpočtu. Kdo tvrdí, že ne, ten se jen dělá hezkým před lidmi. Peníze dáváme na školy, sport, městskou policii a další. Sto tisíc putuje na fond postižených dětí,“ vypočítává chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Hazard v kraji

  • Novou debatu odstartovala iniciativa Trutnov proti hazardu, která chce z města vyhnat veškeré herny. Starosta Ivan Adamec vnímá snahy aktivistů jako předvolební boj. 
  • Pro zákaz hazardu v Nové Pace hlasovali všichni zastupitelé.
  • Propagaci hazardu regulují od března také Hořice. 
  • Ve Dvoře si radnice zákaz hazardu posvětila u občanů v místním referendu.

Mnozí odborníci argumentují tím, že hráči si na automatech budují závislost, zadlužují se, boří rodiny, porušují zákony.

„Sice chápu, že v tomto ohledu úplný zákaz může pomoct, ale to byste museli zavřít herny po celém světě. Jelikož nevidím, že by hazard v Chlumci způsoboval nějaké větší problémy, nebudu populisticky vykřikovat, že to taky zakážu,“ prohlašuje Uchytil.

Umírněná vyhláška v Chlumci říká, že do heren nesmějí lákat žádné nápisy. Podobně to má nastaveno Hradec Králové. O tom, že by herny zakázal úplně, magistrát neuvažuje.

Výnosy z hazardu mají být podle senátora zdaněny plošně

Se zajímavým návrhem přišel před týdnem senátor z Trutnova Pavel Trpák. Zákon by změnil tak, aby výnosy z hazardu byly zdaněny plošně a mezi obce a města by je dle počtu obyvatel rozdělil až stát. A to bez ohledu na skutečnost, zda v obci herny jsou, nebo ne.

„Rozdělení příjmů z hazardu by bylo žádoucí a jistě dosažitelné v poměru polovina pro stát a polovina pro rozpočty obcí a měst,“ tvrdí Trpák.

Jenže první ohlasy naznačují, že prosazení takové legislativní změny bude více než obtížné. „Bylo by to nespravedlivé. Proč by měl z hazardu těžit někdo, kdo se jen poveze. Každá obec by si měla v této oblasti rozhodovat sama,“ míní starosta Chlumce Uchytil. S tímto názorem souhlasí místostarosta Dvora Jan Bém i starosta Nové Paky Rudolf Cogan.