Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Socialistický bulvár v Hradci se mění, přibude i parkovací dům

  13:30aktualizováno  13:30
Zatímco zrekonstruovaný střed Benešovy třídy lze považovat za novou chloubu města, okrajové části bulváru dál chátrají. Další etapa přijde na řadu asi až za dva roky. Počítá se v ní s novým kruhovým objezdem a s parkovacím domem u polikliniky.

Opravená část Benešovy třídy v Hradci Králové (prosinec 2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zatímco ve středu třídy Edvarda Beneše dnes novotou svítí sídliště s obřím pylonem a futuristickou stříškou nad přechodem, o několik desítek metrů dál nad veterinární klinikou muselo být uzavřeno propadající se schodiště, aby neohrožovalo chodce. Dvě části bulváru z 80. let zatím dál chátrají.

Radnice už ale připravuje dokumentaci pro další rekonstrukce. Druhá na řadu by měla přijít severní část třídy směrem k poliklinice. Zhruba za dva roky by zde měl vyrůst nový kruhový objezd, ale i menší parkovací dům.

Vzniká projekt, doprava bude bezpečnější

„V současné době objezd projektujeme. Řidičům usnadní jejich cestování, neboť křižovatka je mezi Benešovou třídou a ulicí Jana Masaryka velmi nepřehledná,“ říká Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora pro investice.

Kdy a za kolik bude hotovo?

  • Celou Benešovku v novém hávu by krajské město mělo rádo do roku 2020.
  • Každá ze zbývajících čtyř etap by měla vyjít na 150 až 200 milionů korun.

Stavbu kruhového objezdu schvaluje i komise místní samosprávy na Moravském Předměstí.

„Doprava bude určitě bezpečnější. Hlavní ulice totiž vede z Benešovy třídy doprava do ulice Jana Masaryka, což mate řidiče, kteří nejsou zdejší a nedívají se na dopravní značení. Občas tam proto byly menší karamboly. Kruhový objezd to vyřeší,“ míní předseda komise Bedřich Kabilka.

Radnice již vysoutěžila projektanta, který začal pracovat na přípravě dokumentace pro územní i stavební řízení. Stavět by se mělo nejdříve za dva roky.

Fotogalerie

Rekonstrukce Benešovky je jednou z priorit nově zvolené radnice, což znamená, že peníze na náročné opravy bude muset magistrát najít i v případě, že se nepodaří získat žádnou dotaci, což je v současné době pravděpodobné. 

„Bude záležet na tom, jak budou pokračovat projekční práce. V zájmu úspor a také urychlení stavby bychom pak rádi další čtyři etapy sloučili do dvou,“ nastiňuje Vedlich. 

Každá ze zbývajících čtyř etap by měla vyjít na 150 až 200 milionů korun.

„Z evropských dotačních titulů to nejspíš nebude možné, prověřujeme ještě další. Už dávno jsme měli vědět, jaké věci bude možné financovat z dotací v dalším období, stále však není rozhodnuto,“ stěžuje si náměstek. 

Další fáze přestavby sídlištního bulváru potěší i řidiče, kteří v okolí mnohdy marně hledají volné parkovací místo. Kruhový objezd totiž napojí také za bytovým domem D naproti poliklinice dosud skryté parkoviště, kterému se při tom zvětší jeho kapacita.

Vedle polikliniky navíc vyroste menší parkovací dům. 

„Na ploše současného parkoviště u polikliniky se plánuje stavba dvoupodlažního domu, který bude výškově shodný s úrovní Benešovky, z které se k níže ležící poliklinice sjíždí,“ popisuje předseda komise místní samosprávy. Parkovací dům bude pouze jednoduchou otevřenou stavbou, která zvýší počet parkovacích míst v lokalitě, a to bezplatných.

To oceňuje i Vlasta Bednářová, která na Benešově třídě bydlí i parkuje. „U nás v ulici mají rodiny i dvě tři auta, takže o místa na parkování dost bojujeme. Jde to ještě dopoledne, odpoledne se to ale začíná plnit,“ popisuje mladá žena.

Lokalita v současné době nabízí kolem devíti set parkovacích míst, kompletní přestavbou bulváru by jich podle architektů mělo přibýt zhruba 560 dalších.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Najdete na iDNES.cz