Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchody v centru Hradce se bojí o tržby, ochromí je rekonstrukce

  16:30aktualizováno  16:30
Obchodníci v centru Hradce Králové se obávají, že v létě přijdou o tržby. Od nádraží k třídě Karla IV. se totiž chystá velká pětiměsíční rekonstrukce a po dvou důležitých ulicích neprojede do zimy kromě bagrů ani kolo. Chodci sice budou mít své koridory, ale MHD bude jezdit jinudy.

Vizualizace opraveného náměstí 28. října. | foto: Magistrát Hradce Králové

Ačkoliv je radnice přesvědčena, že dlouhé omezení neubere prodejnám zákazníky, někde jsou přesto nervózní.

"Bojíme se o tržby, spousta lidí tu prochází nebo čeká u Atria na trolejbus, teď ale půjdou pravděpodobně jinudy," obává se Jitka Kubíčková z Optiky na Dukelské. Starosti má i Pavel Schlindenbuch ze stánku s občerstvením přímo v rohu náměstí 28. října: "Zatím nevíme, jak se nás to dotkne, budeme muset čekat."

Jiní obchodníci myslí spíše do budoucna. "Jsme v pohodě. Teď nám sice klesne prodej, ale zase si polepšíme, až tu bude krásné náměstí a nová pěší zóna," míní Monika Bělohlavová z obchodu Batavia v ulici S. K. Neumanna.

Stavba začne 2. července, kdy se zcela uzavře doprava v ulicích Dukelské a S. K. Neumanna včetně tras městských autobusů. "Ty budou jezdit Hořickou ulicí, trolejbusy Gočárovou třídou. Nejdříve se zrekonstruují tyto ulice, až pak přijde na řadu přestavba náměstí 28. října. Provizorně dopravu obnovíme v prosinci," sdělil náměstek primátora Hradce Králové Jindřich Vedlich.

Fotogalerie

Na omezení se musí připravit i chodci. "Nebudou však zásadní, vzniknou koridory, přes které by se měli bez problémů dostat do všech obchodů a hospod," uvedl náměstek.

Zatímco ve dvou ulicích neprojede kromě bagrů nic, Gočárova třída bude mít co dělat, aby zvládla zvýšený počet trolejbusů. Do Hořické ulice budou moci vjet kromě odkloněných autobusů jen zásobovací vozy. Osobní auta si musí vybrat jinou cestu.

V říjnu příštího roku by měla celá rekonstrukce finišovat. Hradečtí dostanou dlouhou pěší zónu, stromy a keře, cyklostezky a zcela novou tvář bezbariérového náměstí i s tržištěm, u jehož návrhu se architekt Martin Hájek inspiroval autobusovým terminálem.

Opravovat se bude také ve Dvoře Králové

Omezení dopravy čeká přes léto také obyvatele Dvora Králové nad Labem. Po dlouhé době nářků a připomínání by tam měl kraj opravovat příjezdovou komunikaci od Choustníkova Hradiště do centra. Kraj počítá s pěti miliony korun na opravu úseku od areálu Správy a údržby silnic až po ředitelství podniku Juta.

Město dává z rozpočtu na opravy vodovodu a částečné opravy chodníků dva miliony. "Jde o první etapu opravy a bude tam zaveden jednosměrný provoz," řekl místostarosta Jan Bém. Na příjezd do centra ke kruhovému objezdu u Juty si stěžují někteří podnikatelé ve městě, uvádějí, že komunikace plné děr vadí jejich zákazníkům.

Zpomalení čeká také řidiče v Rychnově nad Kněžnou, kde chystají nainstalovat několik retardérů. Půjde o pět míst v centru města, a to v ulicích Sokolská, dále na Starém náměstí, kde bude zpomalovací práh s přechodem pro chodce, další práh bude u Domu dětí a mládeže a v ulici Balbínova, kde budou instalovány pouze zpomalovací polštáře.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Najdete na iDNES.cz