Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj přijde o obří dotaci z Unie na stavbu nemocnice v Náchodě

  10:06aktualizováno  10:06
Náchodská nemocnice se nebude stavět z evropských peněz, ale zřejmě jen z krajských. Radní zrušili tendr těsně před otevřením obálek od firem. Opozice se hněvá kvůli promarnění dotace možná až 410 milionů korun.

Vizualizace modernizovaného areálu nemocnice v Náchodě | foto: Nemocnice Náchod

Krajští radní zrušili tendr na dostavbu a modernizaci Oblastní nemocnice v Náchodě za 1,2 miliardy korun ve čtvrtek dopoledne. V poledne přitom měla dvě sdružení firem předložit cenové nabídky ve veřejné soutěži.

Kraj se zrušením tendru připravil o získání možná až 410 milionů z evropských peněz. Stavět teď chce sám. Krajská rada zdůvodnila zrušení tendru postupem ministerstva financí vůči placení takzvaných korekcí za chyby v evropských projektech.

Kraj by si musel vzít půjčku

Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj by totiž podle ministra financí měly zaplatit 378 milionů korun za chyby v projektech z minulých let. Nabídl jim, ať si od státu vezmou půjčku. Teprve pak by se znovu obnovilo vyplácení 6 miliard z unijních peněz do tří krajů. Kraje s tím však nesouhlasí.

Modernizace nemocnice v Náchodě

* má stavební povolení na 1. etapu prací, pro lůžkový pavilon, operační sály či zdroje medicinálních plynů, propojení pavilonů, přeložky inženýrských sítí a úpravu zpevněných ploch

* dalších šest etap získalo zatím územní rozhodnutí

* vzniknout mají čtyři nové budovy s několika operačními sály, asi dvaceti vyšetřovnami a lůžky pro 180 pacientů

* stavět by se mělo za plného provozu v dolní nemocnici

* zakázka obnáší necelých 1,2 miliardy korun

* kraj argumentuje havarijním stavem současné nemocnice

"V současné době proto nemáme zásadní právní jistotu, zda a kdy budou tyto korekce zaplaceny a zda takový postup umožní financovat dostavbu nejen náchodské nemocnice. To zcela mění situaci a projekt tak nemá zajištěno spolehlivé financování," zdůvodnil zrušení tendru hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Člen krajského zdravotního výboru Jiří Veselý tvrdí, že kraj teď musí hledat peníze jinde a přinejhorším je pro náchodskou nemocnici vzít ze svého.

"Neumím si představit variantu, že by se přestavba nemocnice úplně zrušila. Náchod je na tom technicky špatně, brzy přestanou vyhovovat sály, stále se mi to jeví jako rozumná investice," řekl krajský zastupitel a primář broumovské nemocnice Veselý (KDU-ČSL).

Úvěr 600 milionů stačit nebude

Se stavbou by se kvůli dotaci muselo začít nejpozději začátkem července, hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Hejtman proto argumentoval i napjatými termíny. Nesmělo by dojít k žádnému zdržení, což je však u stavby tohoto rozsahu příliš riskantní předpoklad.

Fotogalerie

Zastupitelé už dříve odsouhlasili, že si kraj vezme na modernizaci nemocnice úvěr ve výši 600 milionů korun. Ve fondu rozvoje má pro nemocnici vlastních 70 milionů korun.

Byť jen s těmito penězi radní chtějí v dostavbě pokračovat. "Půjdeme cestou vlastních zdrojů. Pokud se stavba rozvolní do tří let, jsme schopni ji dofinancovat. Věřím, že výběrové řízení sníží cenu a bude to necelá miliarda korun," řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD). Podle ní se koncepce dostavby nemocnice nemění, nedá se prý provést v menším měřítku.

Opozice vedení kraje kritizuje

Podle opozice jsou problémy v regionálním operačním programu, jimiž krajští radní zdůvodnili zrušení tendru, zástupné.

"Zrušení tendru nepokládám vůbec za rozumné. Neznamená to totiž, že by současné vedení kraje ustoupilo od záměru zaplatit rekonstrukci náchodské nemocnice v celém rozsahu. Je to jednoznačné pochybení a neschopnost dotáhnout výběrové řízení a přípravu projektu, abychom mohli čerpat evropské peníze," uvedl opoziční krajský zastupitel Miloslav Plass (ODS), který už dřív kritizoval stavbu jako megalomanskou.

Občanští demokraté ji podporovali jen s podmínkou, že bude dotovaná z Unie. Podle Plasse se dá čekat, že nyní krajská koalice zadluží kraj a omezí rozpočty ostatních rezortů.

Špitál čeká na pořádnou opravu dvacet let. "Při uzavírání a změnách v nemocnici v Opočně a Broumově se vždy argumentovalo tím, že je třeba ušetřit a dostavět Náchod. V horizontu pěti deseti let by to přišlo na mnohem víc peněz," řekl Veselý.

Stavba začne letos, ale zdrží se

Už letos se začne v areálu dolní nemocnice stavět, jak ve čtvrtek rozhodli radní.

"Nemocnice dnes funguje na hranici technických i lidských možností. Zastavení tendru stavbu zdrží, ale rozhodně nezastaví. Letos na podzim zahájíme rekonstrukce sítí a stavební práce na nemocničních komunikacích, se kterými projekt stejně počítal. Dostavba této největší krajské nemocnice zůstává krajskou prioritní investiční akcí," řekla radní Třešňáková.

Celá zakázka na modernizaci a dostavbu nemocnice obnáší stavební práce a dodávky techniky pro operační sály. Stavět by se mělo za plného provozu v dolní nemocnici. Vzniknou čtyři nové budovy s několika operačními sály, asi dvaceti vyšetřovnami a lůžky pro 180 pacientů.

Přímo náchodská nemocnice měla příslib na 270 milionů korun z evropské dotace. O dalších 140 milionů kraj ještě usiloval. Na projekt by je dostal pouze v případě, že by se do programu vrátily některé jiné nevyčerpané dotace. Kraj má dotaci stále rezervovanou, ale smlouvu na ni nepodepsal.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Najdete na iDNES.cz