Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chystá rekonstrukci jičínské nemocnice za 300 milionů

  16:20aktualizováno  16:20
Nejen náchodskou a trutnovskou nemocnici čeká rozsáhlá modernizace. Královéhradecký kraj zařadil mezi své priority na období let 2014 až 2020 rovněž rekonstrukci nemocnice v Jičíně. První odhady hovoří o sumě kolem 300 milionů korun.
Jednou z posledních investic do jičínské nemocnice byl nákup digitálního...

Jednou z posledních investic do jičínské nemocnice byl nákup digitálního rentgenu za víc než 19 milionů korun. | foto: Jan Strouhal

I když je jasné, že její modernizace nemůže začít dříve než za rok a půl, zaměstnanci i pacienti jičínské nemocnice mohou být spokojeni. Kraj totiž vyslal jednoznačný signál, že zařízení je důležité a nenahraditelné.

„Určitě to vítám. V uplynulých letech některé pavilony už rekonstrukcí prošly, ale nedostatky jsou stále patrné. Třeba onkologie je v hrozném stavu. Když už se to dělá, tak by se to mělo dotáhnout do konce. Kvalita péče odpovídá kvalitě zázemí pro zaměstnance i pacienty. Pro Jičín to bude přínos,“ míní Miroslava Dušková, která v Jičíně bydlí.

Nemocnici nejprve čeká kompletní rekonstrukce jednoho pavilonu s onkologickými lůžky, ambulancí i stacionářem a kromě toho i sloučení a modernizace všech laboratoří včetně nákupu nového laboratorního vybavení.

„Onkologičtí pacienti se léčí v nedůstojných prostorách“

Rekonstrukce se bude týkat objektu původní interny, která je v současnosti vystěhovaná, prázdná a čeká na opravu. Po rekonstrukci se tam přestěhuje právě onkologie.

„Ta je teď v objektu zasaženém zemní vlhkostí, kde jsou dožilé instalace. Onkologičtí pacienti se léčí v nedůstojných prostorách. Až se onkologie přestěhuje do nového, můžeme začít opravovat další uvolněný pavilon,“ vysvětluje náměstek nemocnice Josef Kubíček, podle něhož je ale zatím předčasné hovořit o dalším využití v budoucnu uvolněného pavilonu stávající onkologie.

Nejpravděpodobnější variantou je, že do uvolněného a opraveného pavilonu by se mohla v budoucnu nastěhovat psychiatrie. Ta nyní leží přes ulici mimo areál nemocnice. Celková investice do jičínské nemocnice se odhaduje na 300 milionů korun.

Začátek? Nejdřív v roce 2016

„Pro jičínskou nemocnici je fakt, že se vedení kraje rozhodlo její situaci řešit a zařadilo tak projekt rekonstrukce do nastávajícího období, velmi významný. Dalšími kroky bude vypracování projektové dokumentace ve všech stupních, kterou bychom mohli soutěžit hned zkraje roku 2015,“ uvedl radní královéhradeckého krajského úřadu pro oblast investic Josef Dvořák.

Nemocnice v kraji

Královéhradeckému kraji patří kromě jičínské nemocnice i nemocnice v Trutnově, Náchodě a Dvoře Králové nad Labem. Kraj nedávno začlenil do náchodské nemocnice ztrátové zdravotnické zařízení v Rychnově nad Kněžnou, každá nemocnice v jeho vlastnictví je samostatnou obchodní společností. Jičínská nemocnice, pod kterou patří i nemocnice v Novém Bydžově, má k dispozici přibližně 500 lůžek a zaměstnává asi 820 lidí.

Podle náměstka Kubíčka začnou stavební práce nejdříve v roce 2016.

„Příští rok to určitě nebude, protože musíme zpracovat dokumentaci pro územní řízení, pro stavební povolení a realizační dokumentaci a na jejich základě můžeme teprve soutěžit o dodavatele stavby. Jen projekční práce budou trvat minimálně rok a půl,“ uvedl Kubíček.

Rekonstrukce jičínské nemocnice se dostala mezi priority krajského zdravotnictví na období 2014 až 2020 společně se zdravotnickými zařízeními v Náchodě a Trutnově.

„Základem materiálu priorit krajského zdravotnictví jsou tři nemocnice, jejichž ambulantní a lůžková kapacita je v rámci regionu nenahraditelná. Všechna tři zařízení mají přímou návaznost se zpětnou vazbou na superspecializovanou péči, kterou zajišťují hradecká fakultní nemocnice, případně pražské fakultní nemocnice, IKEM a Nemocnice na Homolce,“ říká náměstek hejtmana a radní pro oblast evropských grantů a dotací Otakar Ruml.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Sbírku tácků stát vydražil za devadesátinásobek vyvolávací ceny

Stát zabavil stovky pivních tácků. V aukci jsou za vyvolávací cenu 20 korun...

Za devadesátinásobek vyvolávací ceny vydražil stát sbírku pivních tácků, kterou zabavil městský úřad neplatiči...

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Najdete na iDNES.cz