Vizualizace modernizovaného areálu nemocnice v Náchodě

Vizualizace modernizovaného areálu nemocnice v Náchodě | foto: Nemocnice Náchod

Firmy vyřazené ze soutěže na opravu náchodské nemocnice se chtějí bránit

  • 1
Krajská investiční akce roku, kterou je přestavba nemocnice v Náchodě, se začíná komplikovat. Do výběrového řízení se přihlásilo sedm firem, ale hned pět z nich rada Královéhradeckého kraje z tendru vyřadila. Stavební společnosti se budou bránit, hrozí další zdržení.

Nemocnice v Náchodě

Je spádovou pro zhruba 150 tisíc lidí. Přestavba počítá s vybudováním čtyř nových budov, v nichž bude několik operačních sálů, téměř 20 specializovaných vyšetřoven a přes 180 lůžek. Nyní nemocnice disponuje zhruba 650 lůžky pro pacienty. Na přestavbu za 1,68 miliardy korun získal Královéhradecký kraj už v loňském roce evropskou dotaci ve výši 125 milionů korun. Letos hodlá usilovat o dalších 300 milionů a 600 milionů si hodlá půjčit na úvěr.

Obří stavební firmy podle radních neprokázaly dostatečné kvalifikační předpoklady k obří rekonstrukci. Mezi vyřazenými jsou i takoví giganti, jako je třeba Skanska, která přestavovala sídlo Královéhradeckého kraje z bývalého pivovaru. Neuspěla ani firma VCES, která má v portfoliu hned několik nemocnic.

"Vyřazené firmy měly v přihláškách nedostatky v prokazování referenčních staveb nebo ve smlouvách se subdodavateli," uvedl mluvčí kraje Petr Vinklář.

Krajští úředníci podle něj všechny účastníky, kteří měli v přihláškách nedostatky, upozornili a požádali je o doplnění.

"Někteří je doplnili, jiní ne. Na základě toho rada kraje firmy, které nesplnily požadavky, vyloučila," uvedl Vinklář.

Stavební společnosti budou podávat námitky

Odmítnutí uchazeči nyní mohou do 21. ledna podat zadavateli soutěže námitky. Chystá se na to i Skanska. "Domníváme se, že nás vyloučili neoprávněně. Proti tomuto rozhodnutí chceme podat námitku," uvedla mluvčí Skansky Lucie Nováková.

Podobný postoj zastává vyloučená firma Strabag. "Vyloučení z uvedené soutěže považujeme za neoprávněné a máme v úmyslu se proti němu bránit dostupnými právními prostředky," sdělila mluvčí firmy Edita Novotná.

Mezi odmítnuté patří ještě OHL ŽS a Průmstav. V soutěži zůstaly jen firma BAK Trutnov a Sdružení Nemocnice Náchod, jehož členy jsou Metrostav a Hochtief.

Ve druhém kole, které by v případě námitek odmítnutých firem mohlo začít v březnu, budou zbylé firmy předkládat kraji cenové nabídky.

Vítěze by měl kraj znát do května

"Jejich následné posouzení bude dlouhý proces. Potrvá řádově týdny, protože zadavatel si k nabídkám může vyžádat i vysvětlení nebo doplňující dokumenty," upozornil Vinklář. O vítězi tendru za více než jednu a půl miliardy korun by mohlo být rozhodnuto do května.

Obří tendr už jednou prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poté, co si jedna z firem stěžovala na příliš přísné kvalifikační podmínky. Kvůli prošetřování byla tehdy soutěž úřadem od srpna do listopadu pozastavena.

Pokud se na ÚOHS některá z vyřazených stavebních společností opět obrátí, může se přestavba nemocnice, která v září získala stavební povolení, znovu oddálit. Předmětem zakázky jsou stavební práce a dodávky techniky pro operační sály náchodské nemocnice.

Rekonstrukce má být současnou největší investiční akcí v kraji a stala se i tématem krajských voleb. O přestavbu nemocnice usilovali zejména sociální demokraté, jejichž koalice s KSČM přestavbu nemocnice označuje za prioritní investici v následujících letech.

Velkými kritiky jsou naopak opozičníci. Občanští demokraté kritizují stavbu pro její financování z úvěru a označují ji za megalomanskou. Projekt se nelíbí ani opoziční TOP 09. Naopak podle vládnoucí ČSSD je nemocnice klíčovým zařízením v regionu, které modernizaci potřebuje (více čtěte zde).