Vizualizace modernizovaného areálu nemocnice v Náchodě

Vizualizace modernizovaného areálu nemocnice v Náchodě | foto: Nemocnice Náchod

Nemocnici v Náchodě přestaví pro 21. století, podívejte se

  • 12
Moderní přístroje, rychlé ošetření a pro hospitalizované komfort na pokojích. To všechno slibuje projekt na přestavbu nemocnice v Náchodě, jejíž první etapu rekonstrukce schválili krajští zastupitelé. Celkově přijdou stavební práce na více než miliardu korun, začít mají na podzim.

Od roku 2015 tak budou do Náchoda mířit pacienti ze širokého okolí. Spádová oblast čítá hodně přes sto tisíc lidí.

Už by neměli courat po studených nevlídných chodbách, jejichž vytápění stojí statisíce, a stejně v nich není teplo. Nebudou už ani muset ujít téměř kilometr mezi horním a dolním nemocničním areálem.

Navíc tam pacienty díky kvalitnímu vybavení a odpovídajícím prostorům lékaři ošetří rychleji než dosud.

Nová nemocnice v Náchodě

Na podzim se má začít stavět "srdce" nemocnice neboli budova se sedmi operačními sály, magnetickou rezonancí, oddělením ARO, jednotkami intenzivní péče a dalšími odděleními. Další bude budova s lůžkovými odděleními. Pacientům to přinese rychlejší a kvalitnější péči a větší komfort. Cena této první etapy bude 1,169 miliardy korun. Nemocnice slouží regionu, ve kterém je 120 až 150 tisíc potenciálních pacientů.

"Vznikne tady oddělení urgentního příjmu emergency, jako je třeba ve fakultní nemocnici. Dosud, když pacienta přivezou v těžším stavu, než se stanoví diagnóza, koluje po různých ambulancích. Když půjdou všichni pacienti přes emergency, zkrátí se doba na stanovení diagnózy a pacienti se hned dostanou na příslušné oddělení," říká primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Antonín Housa.

Jeho slova se změní v realitu, až uprostřed stávajícího dolního nemocničního areálu vyroste "srdce" nemocnice: budova s magnetickou rezonancí, pěti operačními sály a dvěma specializovanými sály na vysoce odborné zákroky, s oddělením ARO a jednotkami intenzivní péče.

Bude tam i 18 různých vyšetřoven a pracovišť. V první části stavby vznikne 180 lůžek, která budou nejen v hlavní budově, ale i ve vedlejší sedmipodlažní. Ta bude sloužit jako lůžkový pavilon s chirurgií, ortopedií, porodnicí a gynekologií.

Pacienti budou mít rychlejší a kvalitnější péči hlavně proto, že lékaři stěžejních oborů, jako jsou ARO či chirurgie, budou v jedné budově a jejich oddělení blízko u sebe. Mohou tak rychleji spolupracovat. Také všechna vyšetření si lidé odbudou téměř na jednom místě.

Zbývá zajistit dotaci z Evropské unie

"Přesuny pacientů mezi pavilony zabírají drahocenný čas," podotýká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. "Srdce" nemocnice bude spojeno i s heliportem.

Královéhradeckému kraji, kterému špitál patří, už zbývá jen získat na stavbu dotaci z Evropské unie ve výši přes 400 milionů korun. Na dalších 600 milionů si chce vzít úvěr. Zbytek zaplatí ze svého rozpočtu. Stavba první etapy by měla stát přes 1,1 miliardy korun.

Dnes budou krajští zastupitelé jednat o tom, zda po získání dotace stavba poběží podle už připraveného scénáře. A také mají schválit, jestli kraj bude hledat potřebný úvěr.

Podle hejtmana Lubomíra France bude o dotaci definitivně jasno na přelomu května a června. "Očekávám, že projekt, který je pro kraj důležitý, uspěje," říká hejtman.

Podle hejtmana by kraj musel nemocnici tak jako tak rekonstruovat, a pokud by dotaci nezískal, celá akce by se musela rozložit do dalších let. Kraji nyní hrají do karet nižší ceny stavebních prací.

Cena může být nižší, než počítá projekt

Franc proto předpokládá, že cena bude menší, než jakou odhaduje projekt. Krajští zastupitelé už dřív odsouhlasili, že stavba bude mít přednost před všemi ostatními. Nemocnice je totiž v současných starých objektech, kromě novějšího ambulantního pavilonu, na konci sil.

Zaostává za standardem v ubytování pacientů, operační sály ze sedmdesátých let přestávají vyhovovat hygienickým normám a jen údržba starých prostor stojí ročně desítky milionů korun.

Stavbu vítá i náchodský starosta Jan Birke: "Nepamatuji, že by do Náchoda šel takový objem peněz. Nemocnice je největším zaměstnavatelem nejen ve městě, ale i v regionu a jsem velmi rád, že obyvatelé budou mít za humny kvalitní péči a hlavně fantastické prostředí. Děláme vše pro to, abychom nemocnici nekladli žádné administrativní překážky."

Pro budoucí staveniště se už od loňska připravuje místo uprostřed areálu. "Zůstanou tam jen objekty, které jsou použitelné a provozuschopné. Zmizel bývalý sirotčinec, ředitelství, dokončuje se demolice bývalého infekčního oddělení," popisuje ředitel nemocnice Miroslav Vávra.

Po dokončení stavby se mají prostory v horním areálu nemocnice uvolnit třeba pro potřeby následné péče. Výstavba nového špitálu je rozdělena do několika etap. Každá postavená část přitom bude fungovat i samostatně.