Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný Proboštův betlém po Novém roce rozeberou na kousky

  17:55aktualizováno  17:55
Po nedávném přesunu Třebechovického muzea betlémů do nové budovy čekají velké změny i jeho největší lákadlo, Proboštův mechanický betlém. Ten zkraje nového roku podstoupí rozsáhlou rekonstrukci.

Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čas adventu se blíží a s tím stoupá návštěvnost v unikátním muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem, které vlastní nejvzácnější skvost v České republice.

Přes sto let starý tři tuny vážící a téměř sedm metrů dlouhý celodřevěný betlém, který obdivovala i anglická královna, se skládá z více než dvou tisíc částí.

Fotogalerie

Josef Probošt za čtyřicet let vyřezal 351 figurek, z nich přes dvě stě je pohyblivých. Pomáhali mu kolega Josef Kapucián a tvůrce zmenšeniny mlýnského kolového mechanismu, sekerník Josef Friml.

Nyní celý pohybový mechanismus čeká generální oprava a vyčištění, naposledy totiž tuto národní kulturní památku opravoval sochař František Bartoš už v roce 1968.

„V minulosti se ještě nikdo nezabýval mechanismem, musíme ho zrekonstruovat jako celek. Mechanismus, který v sobě betlém má, je těžko přístupný, restaurátoři musí odstranit většinu povrchu a postav, srovnat a vyčistit konstrukci a pak všechno upevnit na stejná místa,“ popsala ředitelka muzea Silvie Dušková.

Muzeum žádá o deset milionů

Muzeum však nemá zcela vyhráno, na revitalizaci slavného díla totiž potřebuje deset milionů korun.

„Máme podanou žádost do Norských fondů, které by pokryly veškeré náklady. Pokud ve výběrovém řízení vybraný projekt Proboštova betlému bude schválen, opravy by měly začít už v půlce ledna příštího roku. Restaurátoři by ho měli dokončit do konce dubna 2016. Plánujeme, že se betlém bude opravovat při stálé expozici, rozebraný může být pro návštěvníky také atraktivní, protože budou moci nahlédnout i dovnitř, jak to celé funguje,“ pokračovala Dušková.

O grant Norských fondů se mohou ucházet pouze projekty, které splní náročná kritéria. Program podporují země Evropského hospodářského prostoru, tedy Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

„Pár mechanik už se opravovalo, v současné době pracujeme na šesti, ale to je jen minimum. Proto doufáme, že se nám podaří peníze získat a opravy dokončit,“ vysvětlila Dušková.Na sklonku léta loňského roku stavaři dokončili práce na nové budově muzea (více najdete zde).

„V původní byla mnohem větší prašnost, takže se Proboštův betlém musel odprašovat dvakrát ročně. V nové máme díky klimatizační jednotce mnohem stabilnější a méně prašné prostředí. Pravidelně ošetřovat musíme všechny betlémy, naštěstí jsme pořídili kvalitní depozitáře a sbírkové předměty nejsou tolik namáhané,“ zdůvodnila Dušková.

Také pro návštěvníky je nový dům přínosem. Muzeum je přehledné, poctivě nasvícené a nechybí v něm ani jedenáct metrů velký 3D model Třebechovic či informační centrum.

„Musím říct, že se přestavba povedla na jedničku. Jezdíme sem vždy před adventem, kdy tady ještě není tolik lidí, a můžeme všechno ukázat vnoučatům. Vystavené kousky jsou názorně a přehledně vystaveny včetně popisků, takže se mezi betlémy dá snadno orientovat,“ uvedla návštěvnice Silva Voslařová.

I když si třebechovické muzeum i Proboštův betlém vybudovaly své renomé už takřka světové, pro některé lidi je návštěva stále premiérou.

„Muzeum jsem navštívil poprvé a výstavou betlémů jsem nadšený. V životě jsem v takovém muzeu nebyl a ani jsem neviděl tak velký dřevěný betlém. Neumím si představit, kolik práce muselo dát zpracování a mechanizace, stavitel musel být velmi šikovný. I z pohledu neznalého je vidět, že třebechovický betlém je záležitost roků, ne-li desetiletí tvrdé práce. Až za mnou přijede na Vánoce dcera, rád bych ji sem vzal,“ podotkl Jiří Rulec.

Kromě Proboštova veledíla muzeum nabízí i velký skleněný betlém od železnobrodských sklářů, jehož části dostali papež Pius XII. a starosta Montrealu. Nechybí ani mechanický betlém z Hostinného, v němž je vidět zubař trhající zub nebo selka, která vystrkuje zadek z okna, či dílo předního českého restaurátora betlémů Kamila Andrese.

Autoři:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz