Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Náchodsku budou další objížďky, dopravní zátěž čeká malé obce

  11:50aktualizováno  11:50
Řidiče na Náchodsku čekají další komplikace a objížďky. Opravovat se budou úseky ve Velké Jesenici, mezi Policí nad Metují a Bukovicí a také mezi Zbečníkem a Hronovem. K tomu se již dva týdny opravuje důležitá kruhová křižovatka U Itálie v Náchodě, takže se ve městě někdy tvoří kolony.

Kromě Náchoda se začne opravovat také silnice mezi Policí nad Metují a Bukovicí. Okolní vesnice se budou potýkat s mnohem vyšší dopravou. | foto: Michal Fanta

Po devatenácti letech marných žádostí mohou slavit obyvatelé Velké Jesenice. Kraj dá 35 milionů korun za půldruhého kilometru zničené vozovky s žulovými kostkami. Lidem se trhaly domy a obtěžovaly je vibrace ze silné dopravy. Kamiony si tudy krátí cestu mezi Českou Skalicí a Novým Městem nad Metují.

"My jsme o silnici dlouho bojovali, takže to bude dobré, ale ne nějaká výhra. Jestliže kraj spravuje silnici druhé třídy přes obec, tak by tomu měla odpovídat. Přece jen tato silnice slouží intenzivní dopravě," míní starosta Velké Jesenice Petr Jeništa.

Obec se zároveň pustí do výměny sedmdesátileté kanalizace. Kanály vyjdou na 8,5 milionu korun a obec se ještě snaží získat dotaci. Problémy budou s parkováním v obci a děti dojíždějící autobusem do školy v České Skalici budou muset denně chodit na zastávku na konci vesnice.

Děti budou v bezpečí

Rekonstrukce čeká také půlkilometrový úsek mezi Policí nad Metují a Bukovicí. Okolní vesnice se budou potýkat s mnohem vyšší dopravou. Od křižovatky u benzinové pumpy v Polici nad Metují až po restauraci U Berků v Bukovici bude veškerý provoz uzavřen od 31. března do 4. srpna, ale může skončit i dřív.

"Samozřejmě že z toho nijak nadšení nejsme, ale víme, že se to musí udělat a jiná objízdná možnost není," uvědomuje si starosta Suchého Dolu Vítězslav Vítek.

Ještě před začátkem objížděk si Suchodolští nafotili stav silnice a případně budou žádat po silničářích, aby ji uvedli do původního stavu. Rodiče a školáci už mají za sebou besedu se zástupcem Besipu.

"Od pondělí budeme mít k dispozici dva pracovníky z úřadu práce, kteří budou zajišťovat bezpečný pohyb dětí v okolí školy, kde je rychlost omezena na 30 kilometrů v hodině," dodává Vítek.

Objížďka pro nákladní dopravu a dálkové autokary povede přes Žďár nad Metují, Českou Metuji, Dědov a Javor do Teplic nad Metují. Nákladní vozidla a dálkové autobusy od Broumova musí odbočit na Jetřichov směrem na Teplice nad Metují a dále po objízdné trase až do Police nad Metují.

Objížďky čekají i Hronov

V pondělí startuje také uzavírka mezi Hronovem, Zbečníkem a Rtyní, která trvá až do října. Kraj tam zaplatí za opravy silnice skoro 50 milionů korun, VAK Náchod bude stavět vodovod a kanalizaci, město Hronov vybuduje veřejné osvětlení a chodníky.

Silnice se bude opravovat od křižovatky u obchodu Tropik v Hronově k železničnímu přejezdu. Lidé se tam nedostanou celý duben. Dál až ke škole ve Zbečníku budou pokračovat ostatní stavby.

Přes Velký Dřevíč a Rokytník povede objížďka pro osobní auta a autobusy. Přes Velký Dřevíč ve směru na Stárkov navíc povede i objížďka pro nákladní auta kvůli uzavírce části Bukovice.

"Naléhavě prosím všechny o zvýšenou opatrnost," říká starostka Hronova Hana Nedvědová. Informace o aktuálních stavbách na Náchodsku naleznete zde nebo na stránkách jednotlivých obcí.

Největší opravy silnic v Královéhradeckém kraji

  • II/567 Rtyně - Zbečník - Hronov, včetně mostu, současně s rekonstrukcí vozovky za 49,4 milionu korun se staví i vodovod, kanalizace, osvětlení, chodníky, od 31.3. do 12.10.
  • II/304 průtah Velké Jesenice, oprava vozovky v havarijním stavu vyjde na 35 milionů, obec staví kanalizaci, obousměrná objížďka po silnici II/285 do Jaroměře, dále po I/33 do České Skalice, 31.3. -28.9. 
  • II/317 Borohrádek - Čermná nad Orlicí, opraví nevyhovující vozovku za 36 milionů, Čermná staví novou kanalizaci, objížďka pro osobní auta: Malá Čermná - Čičová -Borohrádek objížďka pro nákladní auta: Choceň - České Libchavy -Potštejn - Vamberk - Kostelec nad Orlicí - Čestice - Borohrádek, od 7.4. do 31.8. 
  • II/308 Hradec Králové - Slatina, 1. etapa, oprava nevyhovujícího úseku vozovky za 26,4 milionu, objížďka vede na Třebechovice pod Orebem - Librantice - Libřice, 14.4. - 29.6.
  • II/300 Dvůr Králové nad Labem, rekonstrukce nevyhovujícího stavu vozovky v ulici 28. října a Smetanově za 26,5 milionů, město v předstihu buduje kanalizaci, objížďka pro auta do 3,5 tuny povede místními ulicemi Opravy Ředitelství silnic a dálnic 
  • I/37 Kuks-Trutnov - neprovedené úseky silnice, oprava živičného krytu, celkové stavební náklady 90 milionů 
  • I/33 Jaroměř - oprava živičného krytu, probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby 
  • Rudník - Čistá, oprava opěrných zdí a oprava vozovky, celkové náklady 142 milionů


Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Najdete na iDNES.cz