Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Náchodsku budou další objížďky, dopravní zátěž čeká malé obce

  11:50aktualizováno  11:50
Řidiče na Náchodsku čekají další komplikace a objížďky. Opravovat se budou úseky ve Velké Jesenici, mezi Policí nad Metují a Bukovicí a také mezi Zbečníkem a Hronovem. K tomu se již dva týdny opravuje důležitá kruhová křižovatka U Itálie v Náchodě, takže se ve městě někdy tvoří kolony.

Kromě Náchoda se začne opravovat také silnice mezi Policí nad Metují a Bukovicí. Okolní vesnice se budou potýkat s mnohem vyšší dopravou. | foto: Michal Fanta

Po devatenácti letech marných žádostí mohou slavit obyvatelé Velké Jesenice. Kraj dá 35 milionů korun za půldruhého kilometru zničené vozovky s žulovými kostkami. Lidem se trhaly domy a obtěžovaly je vibrace ze silné dopravy. Kamiony si tudy krátí cestu mezi Českou Skalicí a Novým Městem nad Metují.

"My jsme o silnici dlouho bojovali, takže to bude dobré, ale ne nějaká výhra. Jestliže kraj spravuje silnici druhé třídy přes obec, tak by tomu měla odpovídat. Přece jen tato silnice slouží intenzivní dopravě," míní starosta Velké Jesenice Petr Jeništa.

Obec se zároveň pustí do výměny sedmdesátileté kanalizace. Kanály vyjdou na 8,5 milionu korun a obec se ještě snaží získat dotaci. Problémy budou s parkováním v obci a děti dojíždějící autobusem do školy v České Skalici budou muset denně chodit na zastávku na konci vesnice.

Děti budou v bezpečí

Rekonstrukce čeká také půlkilometrový úsek mezi Policí nad Metují a Bukovicí. Okolní vesnice se budou potýkat s mnohem vyšší dopravou. Od křižovatky u benzinové pumpy v Polici nad Metují až po restauraci U Berků v Bukovici bude veškerý provoz uzavřen od 31. března do 4. srpna, ale může skončit i dřív.

"Samozřejmě že z toho nijak nadšení nejsme, ale víme, že se to musí udělat a jiná objízdná možnost není," uvědomuje si starosta Suchého Dolu Vítězslav Vítek.

Ještě před začátkem objížděk si Suchodolští nafotili stav silnice a případně budou žádat po silničářích, aby ji uvedli do původního stavu. Rodiče a školáci už mají za sebou besedu se zástupcem Besipu.

"Od pondělí budeme mít k dispozici dva pracovníky z úřadu práce, kteří budou zajišťovat bezpečný pohyb dětí v okolí školy, kde je rychlost omezena na 30 kilometrů v hodině," dodává Vítek.

Objížďka pro nákladní dopravu a dálkové autokary povede přes Žďár nad Metují, Českou Metuji, Dědov a Javor do Teplic nad Metují. Nákladní vozidla a dálkové autobusy od Broumova musí odbočit na Jetřichov směrem na Teplice nad Metují a dále po objízdné trase až do Police nad Metují.

Objížďky čekají i Hronov

V pondělí startuje také uzavírka mezi Hronovem, Zbečníkem a Rtyní, která trvá až do října. Kraj tam zaplatí za opravy silnice skoro 50 milionů korun, VAK Náchod bude stavět vodovod a kanalizaci, město Hronov vybuduje veřejné osvětlení a chodníky.

Silnice se bude opravovat od křižovatky u obchodu Tropik v Hronově k železničnímu přejezdu. Lidé se tam nedostanou celý duben. Dál až ke škole ve Zbečníku budou pokračovat ostatní stavby.

Přes Velký Dřevíč a Rokytník povede objížďka pro osobní auta a autobusy. Přes Velký Dřevíč ve směru na Stárkov navíc povede i objížďka pro nákladní auta kvůli uzavírce části Bukovice.

"Naléhavě prosím všechny o zvýšenou opatrnost," říká starostka Hronova Hana Nedvědová. Informace o aktuálních stavbách na Náchodsku naleznete zde nebo na stránkách jednotlivých obcí.

Největší opravy silnic v Královéhradeckém kraji

  • II/567 Rtyně - Zbečník - Hronov, včetně mostu, současně s rekonstrukcí vozovky za 49,4 milionu korun se staví i vodovod, kanalizace, osvětlení, chodníky, od 31.3. do 12.10.
  • II/304 průtah Velké Jesenice, oprava vozovky v havarijním stavu vyjde na 35 milionů, obec staví kanalizaci, obousměrná objížďka po silnici II/285 do Jaroměře, dále po I/33 do České Skalice, 31.3. -28.9. 
  • II/317 Borohrádek - Čermná nad Orlicí, opraví nevyhovující vozovku za 36 milionů, Čermná staví novou kanalizaci, objížďka pro osobní auta: Malá Čermná - Čičová -Borohrádek objížďka pro nákladní auta: Choceň - České Libchavy -Potštejn - Vamberk - Kostelec nad Orlicí - Čestice - Borohrádek, od 7.4. do 31.8. 
  • II/308 Hradec Králové - Slatina, 1. etapa, oprava nevyhovujícího úseku vozovky za 26,4 milionu, objížďka vede na Třebechovice pod Orebem - Librantice - Libřice, 14.4. - 29.6.
  • II/300 Dvůr Králové nad Labem, rekonstrukce nevyhovujícího stavu vozovky v ulici 28. října a Smetanově za 26,5 milionů, město v předstihu buduje kanalizaci, objížďka pro auta do 3,5 tuny povede místními ulicemi Opravy Ředitelství silnic a dálnic 
  • I/37 Kuks-Trutnov - neprovedené úseky silnice, oprava živičného krytu, celkové stavební náklady 90 milionů 
  • I/33 Jaroměř - oprava živičného krytu, probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby 
  • Rudník - Čistá, oprava opěrných zdí a oprava vozovky, celkové náklady 142 milionůNejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Play off začíná. Hradečtí hokejisté potřebují zdolat nejdřív Tygry

Hradecký asistent Tomáš Martinec maluje hráčům Mountfieldu jednu z herních...

Hokejisté hradeckého Mountfieldu se dnes střetnou v prvním zápase čtvrtfinále play off s Bílými Tygry Liberec. Loňská...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz