Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební boom v zoo: návrat hrochů, restaurace i kopie africké vesnice

  12:40aktualizováno  12:40
Před startem hlavní sezony připomíná Zoologická zahrada ve Dvoře Králové jedno velké staveniště. Dělníci dokončují novou restauraci u vjezdu do safari, budují kopii západoafrické vesnice, zimoviště pro nosorožce nebo upravují venkovní výběh pro velký návrat hrochů.

Letošní rok je z hlediska investic rekordní, zahrada utratí téměř 50 milionů korun. Nejdál jsou práce na nové restauraci Rotunda, která by se měla otevřít už na konci dubna.

„V přízemí zůstane občerstvení, jako novinka přibude informační centrum pro návštěvníky zoo i města. V prvním patře bude stylová letní restaurace. Jde o zastřešenou terasu na dřevěných kůlech,“ popisuje referentka technického úseku zoo Simona Jiřičková.

Hotový už je nový vjezd do safari, který pokrývá stylové rákosové zastřešení.

„Tvarem a stylem střechy jsme se inspirovali v afrických národních parcích,“ sděluje Jiřičková. Náklady na přestavbu restaurace a vjezdu se vyšplhají na 8,5 milionu korun. Slavnostní křest se uskuteční 8. května při oslavách 70 let zahrady.

Fotogalerie

Stavaři si vzali do parády také nevyužitou plochu naproti pavilonu slonů, kde vzniká replika kruhové vesničky Tiébélé v Burkině Faso, v níž od 15. století žijí lidé kmene Kassena. Vesnice je známá nezaměnitelnou architekturou, venkované stavějí pouze ze zeminy, dřeva a slámy. Stěny domů bez oken jsou silné více než 30 centimetrů. Po dokončení stavby na ně ženy malují barevným blátem a bílými křídami.

„Motivy a symboly jsou vzaté buď z každodenního života, nebo z náboženství a víry. Hotová stěna se pak opatrně leští kameny, nakonec se celý povrch potáhne přírodním lakem z afrického stromu,“ přibližuje techniku Simona Jiřičková.

V areálu zoo vyrostou čtyři větší domy a několik menších staveb. Fasáda a zdobení budou vypadat přesně jako v Tiébélé.

„Uvnitř budou expozice pro drobná zvířata, jako jsou kaloni, malí noční primáti nebo hmyz. V některých domcích budou vystaveny africké sochy, obrazy a další artefakty,“ poznamenává mluvčí dvorské zahrady Andrea Jiroušová.

Nosorožci si polepší

Stavební ruch panuje také v dalších částech zoo. Nedaleko pavilonu opic roste zimoviště pro nosorožce. Kromě dvou chovných boxů tu bude jeden velký expoziční. Díky tomu návštěvníci uvidí emblematická africká zvířata v zimě. Součástí každého boxu bude bahniště. Šestimilionová investice bude finišovat v červenci.

Do začátku letních prázdnin rozšíří ubytovací možnosti v Safari kempu sedm komfortních stanů na vyvýšené podestě na valu přímo nad výběhem zvířat.

Rekordní investice

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem zažívá úspěšné období. Vloni turnikety prošlo 494 tisíc lidí, návštěvnost rostla už třetím rokem po sobě.

Za rok 2015 zoo vykázala provozní zisk přes 900 tisíc korun. Letos investuje trojnásobek toho, co na projekty vynaložila vloni. Rekordní investice zčásti pokryje dvacetimilionový úvěr se splatností pět let, za který se zaručil Královéhradecký kraj.

Zoologická zahrada se připravuje na dlouho očekávaný návrat hrochů. Pro dvě samice, které do Dvora Králové přicestují na přelomu května a června, stavaři upravují venkovní výběh podél cesty k pavilonu lvů. Hroši pro sebe budou mít rozsáhlou plochu s rybníčkem a pastvinou, výběh doplní přístřešek ze dvou lodních kontejnerů. Od jara do podzimu budou sudokopytníci pobývat venku, zimu stráví v zázemí zoo.

„Celkové náklady pro návrat hrochů se vyšplhají na téměř 10 milionů korun,“ připomíná Simona Jiřičková.

Realizaci nejnáročnějších investic má zahrada ještě před sebou. Na podzim se pustí do výstavby několika objektů, které budou sloužit jako zimoviště pro zvířata ze safari, a krytého zimního výběhu pro žirafy. Dohromady spolknou téměř 30 milionů korun.

Současnou budovu, kde jsou žirafy síťované, doplní prostorná hala se zvýšenou dřevěnou lávkou pro návštěvníky. Ti díky tomu uvidí nejvyšší africké savce za každého počasí.

Zanedlouho začne mizet areál bývalé slévárny, zrevitalizovanou plochu chce zahrada v budoucnu využít pro své rozvojové plány.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz