Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební boom v zoo: návrat hrochů, restaurace i kopie africké vesnice

  12:40aktualizováno  12:40
Před startem hlavní sezony připomíná Zoologická zahrada ve Dvoře Králové jedno velké staveniště. Dělníci dokončují novou restauraci u vjezdu do safari, budují kopii západoafrické vesnice, zimoviště pro nosorožce nebo upravují venkovní výběh pro velký návrat hrochů.

Letošní rok je z hlediska investic rekordní, zahrada utratí téměř 50 milionů korun. Nejdál jsou práce na nové restauraci Rotunda, která by se měla otevřít už na konci dubna.

„V přízemí zůstane občerstvení, jako novinka přibude informační centrum pro návštěvníky zoo i města. V prvním patře bude stylová letní restaurace. Jde o zastřešenou terasu na dřevěných kůlech,“ popisuje referentka technického úseku zoo Simona Jiřičková.

Hotový už je nový vjezd do safari, který pokrývá stylové rákosové zastřešení.

„Tvarem a stylem střechy jsme se inspirovali v afrických národních parcích,“ sděluje Jiřičková. Náklady na přestavbu restaurace a vjezdu se vyšplhají na 8,5 milionu korun. Slavnostní křest se uskuteční 8. května při oslavách 70 let zahrady.

Fotogalerie

Stavaři si vzali do parády také nevyužitou plochu naproti pavilonu slonů, kde vzniká replika kruhové vesničky Tiébélé v Burkině Faso, v níž od 15. století žijí lidé kmene Kassena. Vesnice je známá nezaměnitelnou architekturou, venkované stavějí pouze ze zeminy, dřeva a slámy. Stěny domů bez oken jsou silné více než 30 centimetrů. Po dokončení stavby na ně ženy malují barevným blátem a bílými křídami.

„Motivy a symboly jsou vzaté buď z každodenního života, nebo z náboženství a víry. Hotová stěna se pak opatrně leští kameny, nakonec se celý povrch potáhne přírodním lakem z afrického stromu,“ přibližuje techniku Simona Jiřičková.

V areálu zoo vyrostou čtyři větší domy a několik menších staveb. Fasáda a zdobení budou vypadat přesně jako v Tiébélé.

„Uvnitř budou expozice pro drobná zvířata, jako jsou kaloni, malí noční primáti nebo hmyz. V některých domcích budou vystaveny africké sochy, obrazy a další artefakty,“ poznamenává mluvčí dvorské zahrady Andrea Jiroušová.

Nosorožci si polepší

Stavební ruch panuje také v dalších částech zoo. Nedaleko pavilonu opic roste zimoviště pro nosorožce. Kromě dvou chovných boxů tu bude jeden velký expoziční. Díky tomu návštěvníci uvidí emblematická africká zvířata v zimě. Součástí každého boxu bude bahniště. Šestimilionová investice bude finišovat v červenci.

Do začátku letních prázdnin rozšíří ubytovací možnosti v Safari kempu sedm komfortních stanů na vyvýšené podestě na valu přímo nad výběhem zvířat.

Rekordní investice

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem zažívá úspěšné období. Vloni turnikety prošlo 494 tisíc lidí, návštěvnost rostla už třetím rokem po sobě.

Za rok 2015 zoo vykázala provozní zisk přes 900 tisíc korun. Letos investuje trojnásobek toho, co na projekty vynaložila vloni. Rekordní investice zčásti pokryje dvacetimilionový úvěr se splatností pět let, za který se zaručil Královéhradecký kraj.

Zoologická zahrada se připravuje na dlouho očekávaný návrat hrochů. Pro dvě samice, které do Dvora Králové přicestují na přelomu května a června, stavaři upravují venkovní výběh podél cesty k pavilonu lvů. Hroši pro sebe budou mít rozsáhlou plochu s rybníčkem a pastvinou, výběh doplní přístřešek ze dvou lodních kontejnerů. Od jara do podzimu budou sudokopytníci pobývat venku, zimu stráví v zázemí zoo.

„Celkové náklady pro návrat hrochů se vyšplhají na téměř 10 milionů korun,“ připomíná Simona Jiřičková.

Realizaci nejnáročnějších investic má zahrada ještě před sebou. Na podzim se pustí do výstavby několika objektů, které budou sloužit jako zimoviště pro zvířata ze safari, a krytého zimního výběhu pro žirafy. Dohromady spolknou téměř 30 milionů korun.

Současnou budovu, kde jsou žirafy síťované, doplní prostorná hala se zvýšenou dřevěnou lávkou pro návštěvníky. Ti díky tomu uvidí nejvyšší africké savce za každého počasí.

Zanedlouho začne mizet areál bývalé slévárny, zrevitalizovanou plochu chce zahrada v budoucnu využít pro své rozvojové plány.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz