Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeku Dědinu zkrotí na Rychnovsku poldr, nádrži stojí v cestě Brusel

  14:12aktualizováno  14:12
Ke zkrocení pravidelně hrozící řeky Dědiny v okolí Dobrušky na Rychnovsku pomůže suchý poldr. Rozhodlo o tom stanovisko úředníků z ministerstva životního prostředí, kteří popsali, jaký úřednický maraton by znamenala stavba přehradní nádrže. V cestě jí stojí Brusel.

Úklid u zatopeného domu Václava Švarce v Cháborech, kam se vylila rozvodněná Dědina. (23. července 2011) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Přehradu prosazuje kromě starostů i Povodí Labe, které protipovodňová opatření připravuje. Podle ředitele pro správu povodí podniku Václava Jiráska se však už úředníci ministerstva vyjádřili, že je obtížné vyjmout lokalitu u Mělčan z evropské ochranné soustavy Natura 2000.

Šlo by to, ale proces je obtížný a mohl by trvat i dva roky. Povodí však chce na stavbu protipovodňových opatření využít dotace, které se budou rozdělovat po roce 2013. Kdyby se tedy opět začala řešit ministerstvem životního prostředí už dříve nepovolená stavba nádrže, Povodí Labe by nemuselo stihnout zažádat o dotace.

Ekologové považují i poldr za maximální kompromis

Podle Jiráska by ministerstvo muselo začít jednat s bruselskými úředníky ještě letos. Kdyby lokalitu Brusel vyřadil, znovu by probíhalo i řízení s posuzováním vlivu stavby na životní prostředí a další administrativní přípravy.

"Byl by to proces zhruba pěti až šesti let, kde výsledek není zcela zřejmý. Můžeme konstatovat, že za současných podmínek jediné povolené řešení je poldr. A ten dál připravujeme," řekl Jirásek.

Podle krajinného ekologa Martina Hanouska se lokalita dostala mezi evropsky chráněné i díky souhlasu Povodí Labe. "Nyní mi proto nedává moc smysl, že napadá to, s čím předtím souhlasilo," uvedl. Vyřazení lokality, která je chráněná teprve asi dva roky, považuje za téměř nereálné.

Poldr je podle ekologů maximálním kompromisem, i když ho ani oni neoznačují za příliš chytré řešení.

Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.
Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.

Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.

"Prosazuji to, co je běžné v západní Evropě, totiž že se mají udělat všechna přírodě blízká opatření, a ta technická jako přehrada či poldr se mají dělat až naposledy. Tady je postup opačný. Bije se za přehradu, ale ostatní věci se nedělají, přitom za třináct let mohly být dávno hotové," dodal Hanousek.

O nádrži se mluví od povodní v roce 1998

Povodí Labe nyní připravuje pro stavbu poldru žádost o udělení výjimek v případě kriticky ohrožených a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, kterou má předložit krajskému úřadu do konce srpna. Když projde, začne vykupovat pozemky.

"Pokud bychom někde narazili na zásadní nesouhlas, v některých případech by mohlo dojít i k vyvlastnění ve veřejném zájmu. To by mohlo trvat jeden a půl nebo dva roky," uvedl Jirásek. Kdyby šlo vše bez komplikací, pak by podle něj stavba poldru mohla začít na konci roku 2014, ale spíš v roce 2015.

O nádrži se přitom diskutuje už 13 let. Začátek se datuje od velké povodně v roce 1998, letos v červnu stavbu opět podpořili starostové vodou ohrožených obcí při setkání s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

V červenci pak přišla velká voda po třinácti letech na Dědinu znovu a vyplavila několik domů, zahrady a pole. (více o povodni čtěte zde)

Podle starosty Dobrušky Petra Tojnara by nádrž byla lepší: "Její hráz by byla o metr a půl vyšší a zadržela by víc vody." Nádrž by navíc mohla naopak říční koryto zásobovat v době sucha.

Poldr má vzniknout v okolí Mělčan u Dobrušky

Poldr má vzniknout v okolí Mělčan u Dobrušky
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Bratři Karamazovi v podání dua SKUTR slibují energii, emoce i naději

Klicperovo divadlo uvede Dostojevského Bratry Karamazovy v režii a úpravě dua...

Hradecké Klicperovo divadlo uvede nejočekávanější titul 133. sezony, Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie a úpravy se...

Najdete na iDNES.cz