Benediktini už na Broumovsku požádali o 527 pozemků.

Benediktini už na Broumovsku požádali o 527 pozemků. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Soupis restitucí je dlouhý, většinu chtějí benediktini na Broumovsku

  • 1
Církve a řády už požádaly o víc než 700 pozemků v Královéhradeckém kraji, hlavně o lesy a pole. Většinu chtějí benediktini na Broumovsku. Další žádosti přijdou do konce roku, úřady jsou restitucemi už zavalené. Komunisté je ještě chtějí zvrátit referendem.

Benediktini už na Broumovsku požádali o 527 pozemků. Jde o pole a velké části lesů v Javořích horách či Broumovských stěnách, které kdysi spravovaly kláštery v Broumově a Polici nad Metují.

Další majetky benediktini chtějí získat také kolem Sloupna na Novobydžovsku, kde kdysi postavili zámeček. Co jim stát skutečně vydá, ukáže se hlavně podle historických listin a dokumentů.

"Dějí se kolem toho obstrukce, takže nevíme, co bude vydáno. V lesích chceme hospodařit sami, u zemědělských pozemků bychom se případně mohli dohodnout s dosavadními nájemci," řekl převor-administrátor Prokop Petr Siostrzonek z benediktinského arciopatství v pražském Břevnově, který řeší i záležitosti broumovského opatství.

Obce netrpělivě vyčkávají

Na dořešení restitucí čekají netrpělivě i obce. V Martínkovicích na Broumovsku měli problém při stavbě kanalizace, když na státem blokovaných pozemcích nešlo zřídit věcná břemena.

"Neměli jsme u koho žádat o věcné břemeno, je to právní vakuum, ale nakonec jsme to vyřešili," uvedl starosta Jaromír Jirka. Podle něj se restituce dotýkají i obyvatel domů patřících státním lesům, kteří se nyní ocitli bez nájemních smluv.

Královéhradecká diecéze už podala podstatnou část žádostí a další velkou várku chystá na podzim, vše by měla stihnout. Biskupství utvořilo tým několika lidí a vyřizuje žádosti za farnosti, s některými obstrukcemi od úřadů se tam prý už také setkali.

Diecéze potvrzuje, že kromě jasných záležitostí se objevily i případy, kdy je vlastnictví pozemků sporné nebo nejasné, protože se farnosti v minulosti třeba slučovaly či zanikaly.

O co také církve a řády v kraji žádají

Benediktini v Broumově: Broumovsko, Policko - 527 pozemků a 2 stavby
Benediktini z Břevnova: Sloupno a Novobydžovsko - 73 pozemků Římskokatolické farnosti: Pouchov, Železnice, Ohnišťany - 88 pozemků
Kongregace Milosrdných sester sv. K. Boromejského: Obora u Chomutic na Jičínsku - 14 pozemků Údaje z webu Státního pozemkového úřadu, srpen 2013

I o tyto pozemky však bude církev žádat, aby se o ně případně nepřipravila.

"Další fází pak pochopitelně bude vymyslet ekonomický model fungování diecéze a farností, což si jistě vyžádá také organizační změny. Zakládáme například společnost s ručením omezeným na správu diecézních a farních lesů. U zemědělských pozemků to bude složitější, hromadná správa tam není tak efektivní," uvedl sekretář hradeckého biskupa Petr Suchomel.

Podle něj bude diecéze hledat model, jak by se podělily bohatší a chudší farnosti.

Úředníci upozorňují, že zpracování bude náročné

Na Státním pozemkovém úřadě, kam veškeré církevní restituce z regionu spadají, už dostali na stůl 23 takzvaných výzev. Ty obsahují různé množství pozemků. Některé složky přicházejí velmi objemné.

Úředníci už teď upozorňují, že zpracování bude nesmírně náročné. "Tam, kde se budeme muset vypořádat s dokumenty v němčině, například psanými švabachem, budeme potřebovat úředně ověřený překlad. Tím se vyřizování může také zdržet. V listinách se běžně dostáváme až do období Rakouska-Uherska," řekl ředitel Krajského pozemkového úřadu pro Královéhradecký kraj František Dittrich.

Tento nástupnický úřad po Pozemkovém fondu bude některé majetky sám vydávat, podobně jako třeba Lesy České republiky, zároveň však pod něj spadá schvalování veškerých dohod o vydání i od jiných státních organizací.

"Administrativní zátěž je obrovská. Je to těžké v okamžiku, kdy víme, že od října nám skoro o třetinu klesnou počty úředníků z nynějších 99 na 67," dodal ředitel Dittrich. Na zpracování restitucí nyní pracuje kolem deseti lidí.

Přeměřování čeká až čtvrtinu pozemků

Přesná výměra pozemků, o něž církve v kraji žádají, není zatím známa. Pozemky se totiž během let staly součástí větších celků a z nich se zase budou muset oddělit geometrickými plány.

Přeměřování tak čeká možná až čtvrtinu pozemků. Pokud úřad nedojde k dohodě s církví, budou následovat soudy.

"Schválíme k vydání jen pozemky a nemovitosti, kde bude jednoznačně prokázaný důvod k vydání podle zákonů," podotkl ředitel Dittrich.

Zákon o církevních restitucích má napravit křivdy z doby komunistického režimu v letech 1948 až 1989. Církve a náboženské společnosti dostanou finanční odškodnění 59 miliard korun během třiceti let a majetek v hodnotě 75 miliard. Vracet se jim budou pole, lesy, budovy, bytové domy či rybníky.

Po 17 let bude probíhat přechodné období, během nějž se bude církvím snižovat příspěvek od státu, dál už mají být soběstačné. Stát od června rozhodl o dohodách na vydání prvních osmi pozemků v Zlínském, Karlovarském a Olomouckém kraji.