Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud musí obnovit proces s řidičem, jenž loni v Hradci přejel dvě děti

  17:17aktualizováno  17:17
Hradecký krajský soud ve čtvrtek oficiálně zveřejnil důvody, proč vrátil případ Jaroslava Nováka zodpovědného za smrt dvou malých dětí k okresnímu soudu. Je třeba znovu prozkoumat zranění poškozených prarodičů a také prošetřit míru zavinění spolujezdce. Nové líčení by mohlo začít na podzim.

Eskorta přivádí do jednací síně Okresního soudu v Hradci Králové Jaroslava Nováka, který loni v listopadu zavinil smrt dvou dětí. (17. dubna 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jaroslava Nováka odsoudil Okresní soud v Hradci Králové za přečin usmrcení z nedbalosti k šesti letům za mřížemi. Státní zástupce i obhájce se však odvolali a krajský soud verdikt na neveřejném zasedání 17. července zrušil.

"Soud prvního stupně nezahrnul do právní kvalifikace veškeré protiprávní jednání obžalovaného ve vztahu k dalším poškozeným účastníkům dopravní nehody," uvedla mluvčí hradeckého krajského soudu Jana E. Kliková.

Okresní soud bude muset doplnit důkazy a vyžádat si nové znalecké posudky ohledně zranění poškozených účastníků nehody, tedy prarodičů, kteří loni v listopadu s tříletým a šestiletým vnukem přecházeli přechod na křižovatce hradeckých ulic Habrmanovy a Pavla Hanuše. 

Fotogalerie

Oba chlapci zemřeli po převozu do nemocnice, jejich prarodiče utrpěli lehká zranění. Až soud provede nové dokazování, měl by také překvalifikovat jednání obžalovaného.

Zavinění spolujezdce ovlivní výši odškodného

"Soud prvního stupně by se rovněž měl zabývat i mírou spoluzavinění poškozeného spolujezdce," uvedla Kliková. Spolujezdec Vlastimil Vlasák byl opilý a porušil zákon tím, že se nepřipoutal bezpečnostním pásem, nicméně to dopravní nehodu nezpůsobilo.

"Spoluzavinění poškozeného spolujezdce proto bude mít dopad na výši náhrady škody," doplnila mluvčí krajského soudu. U soudu Vlasák vypovídal, jak se během šíleného kroužení křižovatkou snažil vyřadit rychlost a strhnout volant (rozhovor s ním najdete zde). 

Jednačtyřicetiletý Novák od začátku tvrdil, že si z osudné jízdy nic nepamatuje, protože prodělal epileptický záchvat. Epilepsií sice dlouhodobě trpí, ale soudní znalci jeho verzi o záchvatu jednoznačně vyloučili (více čtěte zde). 

Novák dostal kromě šesti let ve věznici s dohledem také desetiletý zákaz řízení a musí se podrobit ambulantní psychiatrické léčbě. Nové líčení se bude konat pravděpodobně až na podzim.

"Soud přizve další znalce, kteří mají na zpracování posudků zhruba měsíc. Termín dalšího líčení bychom tedy mohli znát asi v polovině září," řekl místopředseda okresního soudu pro věci trestní Zdeněk Šulc.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz