Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči autobusů vyjeli v reflexních vestách, akcí pohrozili stávkou

  11:41aktualizováno  11:41
Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či oranžových reflexních vestách. Tedy alespoň ti, kteří se připojili k akci Vesty pro Královéhradecký kraj, kterou svolali odboráři, aby upozornili na špatné platové podmínky šoférů linkových autobusů v regionu. A taky na hrozící stávku.

Královéhradecký kraj chtějí řidiči přesvědčit, aby zrušil tendr na zajištění autobusové dopravy pro roky 2017 až 2026, který je podle nich špatně naformulovaný a bude mít negativní vliv na výplaty řidičů (více o problému čtěte zde).

Ti, kteří se k akci připojili, tak celý den jezdili v reflexních vestách a cestujícím rozdávali letáky, v nichž jsou shrnuty všechny požadavky odborů a také popsány chyby, které podle nich kraj udělal v zadávací dokumentaci výběrového řízení.

Fotogalerie

„Jezdím už od šesti ráno. Lidé si toho všimli, většinou se na mě usmívají. Jestli jsem ve stávce se mně ptal jen jeden cestující, ostatní vypadali, že vědí, co se dnes děje. Zatím cítím jen a jen podporu, žádné naštvání,“ prozradil dvaapadesátiletý řidič Václav.

Jezdí pro jednoho z krajských dopravců a přiznává, že svoji práci dělá proto, že ji má opravdu rád.

Opačnou zkušenost měl jeho kolega od konkurenční firmy, který si za volant oblékl oranžovou vestu. „Jedna paní řekla, že nám moc fandí. Ostatní lidé se tváří spíš trochu naštvaně, jako by se už dopředu obávali hrozící stávky,“ mávnul rukou zhruba padesátiletý šofér.

Většina řidičů se přidala, říká odborář

Cestující, které MF DNES na hradeckém autobusovém terminálu oslovila, však řidičům veskrze vyslovili svoji podporu. „O akci víme a řidičům fandíme. Dělat za 80 korun na hodinu a mít za sebou 30 lidí, to je s prominutím o hubu,“ řekl starší muž, který nechtěl prozradit své jméno.

„A pokud by šli do stávky, tak nám to vadit nebude. Prostě pojedeme až druhý den. Tady jde o ně, ne o nás,“ přisadila si jeho manželka. „Na našem jménu nezáleží, důležité je, že jim opravdu fandíme,“ rozesmála se seniorka.

Mezi autobusy na terminálu již od rána pobíhal i předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka, který protesty řidičů organizoval i v loňském roce v Libereckém kraji (více čtěte zde). Svým kolegům za volantem rozdával letáky, na kterých se velkými písmeny skvělo heslo Máme toho dost!. I on oslovoval cestující, rozdával jim letáky a ptal se jich na názor.

„Lidé, se kterými jsem se bavil, nás ve sto procentech podporují. Je jim to velmi líto, někteří ani nevěděli, kolik řidiči berou. Když se dozvídají, že mají stejné peníze jako někdo, kdo uklízí na středisku, tak to vnímají jako velkou chybu,“ řekl odborář.

Podle jeho odhadu se do akce zapojila většina kolegů. „Vzhledem k tomu, kolik jsme na to měli času, akci jsme organizovali od 29. prosince, je akce dobrá. Podporu řidičů vidím. Samozřejmě někteří mají jiný názor, my jsme jim však vesty neurčili direktivně. Většina však ve vestách jezdí,“ zhodnotil po deváté ranní Kuchynka. Bez vest jezdili řidiči firem, jezdících dálkové linky, které nejezdí veřejný závazek.

K akci se vyjádřil i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD), který se v úterý dopoledne sešel s šéfem odborářů Josefem Středulou a odpoledne ho ještě čeká rada kraje, která rozhodne, jak postupovat dál. Vedení kraje však dalo najevo, že kvůli hrozící stávce nebude kolem odborářů našlapovat po špičkách.

„Nenecháme se pod nátlakem zastrašit a nebudeme porušovat zákon. Pokud odboráři zvolili tuto cestu, jak přesvědčit cestující, že Královéhradecký kraj dělá něco špatně, najdeme si vlastní komunikační kanály jak informovat veřejnost, co se v krajské dopravě vlastně děje,“ okomentoval jednání odborářů Franc, který zároveň akci Vesty pro Královéhradecký kraj označil za předčasnou.

„Rada bude ve věci teprve rozhodovat, nic není definitivní. Navíc nás čekají ještě další jednání s odboráři. Nicméně opakuji, že se budeme chovat podle zákona,“ dodal.

Zastavení tendru trestným činem?

Chováním podle zákona myslí skutečnost, že kraj na nátlak odborářů tendr nezastaví. „V případě, že bychom zakázku zrušili, jsem si jist, že by naše rozhodnutí bylo napadeno antimonopolním úřadem, bylo by hodnoceno jako správní delikt a v tomto případě hrozí zadavateli, tedy kraji, pokuta až 40 milionů korun. Zároveň by tento krok mohl být hodnocen jako trestný čin, kdy by byli stíháni všichni členové krajské rady,“ zdůvodnil Franc.

Šoférům se tendr na autobusovou dopravu v regionu nelíbí proto, že podle nich platově diskriminuje řidiče. V zadávacích podmínkách tendru za 5,5 miliardy korun je tlak na co nejnižší cenu. Právě ten se podle odborářů odrazí na mzdách šoférů.

„Zadávací podmínky také neumožňují bezpečný výkon práce požadavkem na využívání maximální rychlosti vozidla. Pod hrozbou sankce zároveň obsahují nejrůznější povinnosti, a to včetně těch objektivně nesplnitelných,“ vyjmenovává některé body Kuchynka.

Svoji podporu řidičům v regionu po úterním jednání s hejtmanem Královéhradeckého kraje vyjádřil i odborový předák Josef Středula. „Současný protest odborářů není principiálně protestem proti Královéhradeckému kraji, ale protestem proti současnému systému zadávání veřejných zakázek. Proto odbory na zastavení tendru trvají,“ uvedl. Na schůzce se s hejtmanem dohodli, že řešit platy řidičů je potřeba na vládní úrovni, například vládním nařízením o odměňování řidičů ve veřejné dopravě.

Jestli půjdou řidiči autobusů v Královéhradeckém kraji do jednodenní stávky, rozhodnou následující hodiny a dny, kdy rada kraje přednese své rozhodnutí o způsobu pokračování tendru, a zároveň se znovu setká s odboráři u jednoho stolu.

Obálky tendru měl kraj otevírat 18. prosince 2015, kvůli protestům řidičů však otevírání přesunul zatím na 18. leden letošního roku.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz