Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči autobusů vyjeli v reflexních vestách, akcí pohrozili stávkou

  11:41aktualizováno  11:41
Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či oranžových reflexních vestách. Tedy alespoň ti, kteří se připojili k akci Vesty pro Královéhradecký kraj, kterou svolali odboráři, aby upozornili na špatné platové podmínky šoférů linkových autobusů v regionu. A taky na hrozící stávku.

Královéhradecký kraj chtějí řidiči přesvědčit, aby zrušil tendr na zajištění autobusové dopravy pro roky 2017 až 2026, který je podle nich špatně naformulovaný a bude mít negativní vliv na výplaty řidičů (více o problému čtěte zde).

Ti, kteří se k akci připojili, tak celý den jezdili v reflexních vestách a cestujícím rozdávali letáky, v nichž jsou shrnuty všechny požadavky odborů a také popsány chyby, které podle nich kraj udělal v zadávací dokumentaci výběrového řízení.

Fotogalerie

„Jezdím už od šesti ráno. Lidé si toho všimli, většinou se na mě usmívají. Jestli jsem ve stávce se mně ptal jen jeden cestující, ostatní vypadali, že vědí, co se dnes děje. Zatím cítím jen a jen podporu, žádné naštvání,“ prozradil dvaapadesátiletý řidič Václav.

Jezdí pro jednoho z krajských dopravců a přiznává, že svoji práci dělá proto, že ji má opravdu rád.

Opačnou zkušenost měl jeho kolega od konkurenční firmy, který si za volant oblékl oranžovou vestu. „Jedna paní řekla, že nám moc fandí. Ostatní lidé se tváří spíš trochu naštvaně, jako by se už dopředu obávali hrozící stávky,“ mávnul rukou zhruba padesátiletý šofér.

Většina řidičů se přidala, říká odborář

Cestující, které MF DNES na hradeckém autobusovém terminálu oslovila, však řidičům veskrze vyslovili svoji podporu. „O akci víme a řidičům fandíme. Dělat za 80 korun na hodinu a mít za sebou 30 lidí, to je s prominutím o hubu,“ řekl starší muž, který nechtěl prozradit své jméno.

„A pokud by šli do stávky, tak nám to vadit nebude. Prostě pojedeme až druhý den. Tady jde o ně, ne o nás,“ přisadila si jeho manželka. „Na našem jménu nezáleží, důležité je, že jim opravdu fandíme,“ rozesmála se seniorka.

Mezi autobusy na terminálu již od rána pobíhal i předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka, který protesty řidičů organizoval i v loňském roce v Libereckém kraji (více čtěte zde). Svým kolegům za volantem rozdával letáky, na kterých se velkými písmeny skvělo heslo Máme toho dost!. I on oslovoval cestující, rozdával jim letáky a ptal se jich na názor.

„Lidé, se kterými jsem se bavil, nás ve sto procentech podporují. Je jim to velmi líto, někteří ani nevěděli, kolik řidiči berou. Když se dozvídají, že mají stejné peníze jako někdo, kdo uklízí na středisku, tak to vnímají jako velkou chybu,“ řekl odborář.

Podle jeho odhadu se do akce zapojila většina kolegů. „Vzhledem k tomu, kolik jsme na to měli času, akci jsme organizovali od 29. prosince, je akce dobrá. Podporu řidičů vidím. Samozřejmě někteří mají jiný názor, my jsme jim však vesty neurčili direktivně. Většina však ve vestách jezdí,“ zhodnotil po deváté ranní Kuchynka. Bez vest jezdili řidiči firem, jezdících dálkové linky, které nejezdí veřejný závazek.

K akci se vyjádřil i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD), který se v úterý dopoledne sešel s šéfem odborářů Josefem Středulou a odpoledne ho ještě čeká rada kraje, která rozhodne, jak postupovat dál. Vedení kraje však dalo najevo, že kvůli hrozící stávce nebude kolem odborářů našlapovat po špičkách.

„Nenecháme se pod nátlakem zastrašit a nebudeme porušovat zákon. Pokud odboráři zvolili tuto cestu, jak přesvědčit cestující, že Královéhradecký kraj dělá něco špatně, najdeme si vlastní komunikační kanály jak informovat veřejnost, co se v krajské dopravě vlastně děje,“ okomentoval jednání odborářů Franc, který zároveň akci Vesty pro Královéhradecký kraj označil za předčasnou.

„Rada bude ve věci teprve rozhodovat, nic není definitivní. Navíc nás čekají ještě další jednání s odboráři. Nicméně opakuji, že se budeme chovat podle zákona,“ dodal.

Zastavení tendru trestným činem?

Chováním podle zákona myslí skutečnost, že kraj na nátlak odborářů tendr nezastaví. „V případě, že bychom zakázku zrušili, jsem si jist, že by naše rozhodnutí bylo napadeno antimonopolním úřadem, bylo by hodnoceno jako správní delikt a v tomto případě hrozí zadavateli, tedy kraji, pokuta až 40 milionů korun. Zároveň by tento krok mohl být hodnocen jako trestný čin, kdy by byli stíháni všichni členové krajské rady,“ zdůvodnil Franc.

Šoférům se tendr na autobusovou dopravu v regionu nelíbí proto, že podle nich platově diskriminuje řidiče. V zadávacích podmínkách tendru za 5,5 miliardy korun je tlak na co nejnižší cenu. Právě ten se podle odborářů odrazí na mzdách šoférů.

„Zadávací podmínky také neumožňují bezpečný výkon práce požadavkem na využívání maximální rychlosti vozidla. Pod hrozbou sankce zároveň obsahují nejrůznější povinnosti, a to včetně těch objektivně nesplnitelných,“ vyjmenovává některé body Kuchynka.

Svoji podporu řidičům v regionu po úterním jednání s hejtmanem Královéhradeckého kraje vyjádřil i odborový předák Josef Středula. „Současný protest odborářů není principiálně protestem proti Královéhradeckému kraji, ale protestem proti současnému systému zadávání veřejných zakázek. Proto odbory na zastavení tendru trvají,“ uvedl. Na schůzce se s hejtmanem dohodli, že řešit platy řidičů je potřeba na vládní úrovni, například vládním nařízením o odměňování řidičů ve veřejné dopravě.

Jestli půjdou řidiči autobusů v Královéhradeckém kraji do jednodenní stávky, rozhodnou následující hodiny a dny, kdy rada kraje přednese své rozhodnutí o způsobu pokračování tendru, a zároveň se znovu setká s odboráři u jednoho stolu.

Obálky tendru měl kraj otevírat 18. prosince 2015, kvůli protestům řidičů však otevírání přesunul zatím na 18. leden letošního roku.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz