Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči stáli pod ratibořickým zámkem na louce, aby ušetřili. Už to nepůjde

  18:30aktualizováno  18:30
Babiččino údolí na Náchodsku už několik let sužují řidiči parkující načerno na louce, aby ušetřili. Přítrž tomu chtějí udělat ochranáři i radnice v České Skalici. Protože Babiččino údolí je nejen národní kulturní památkou, ale také národní přírodní památkou, na sjezdech do louky přibudou závory.

Takto vypadal začátek návštěvnické sezony pod zámkem v Ratibořicích. Přes sto aut parkovalo v louce. | foto: archiv zámku Ratibořice

„Stává se, že sem přijedou ti, kdo znají prostředí a chtějí ušetřit čtyřicet korun za placené parkoviště. Ti nechají auto na louce a ostatní lidé je následují, je to řetězová reakce. K parkovištím, která se obsazují postupně, ani nedojedou,“ popisuje kastelán ratibořického státního zámku Ivan Češka.

Fotogalerie

Když se na začátku letošní turistické sezony na několik dnů vyčasilo, řada lidí si za svůj cíl vybrala právě Ratibořice. Kastelán na louce u Loveckého pavilonu vyfotografoval 104 aut, další návštěvníci tehdy odstavili auta u jezu u Vilémova mostu mezi Zlíčí a zámkem. Tam je to zatím legální, ale Povodí Labe si už zažádalo o nové dopravní značky, které živelnému parkování u splavu rovněž zabrání.

Když na louku s nelegálně parkujícími vozy s určitým zpožděním dorazila státní policie, nachytala tam už jen asi pět aut. Všichni nakonec pokutě unikli, protože ochranáři už ani netrvali na potrestání několika jednotlivců. Šlo by je nejvýš postihnout za přestupek proti majetku.

„V národní přírodní památce není výslovně zakázáno vjet mimo silnice a místní komunikace. Museli bychom prokazovat, že lidé tímto jednorázovým zaparkováním automobilu poškodili národní přírodní památku, přičemž na této hospodářsky využívané louce ani nerostou nějaké chráněné rostliny. Takové správní řízení bychom asi neustáli,“ míní Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, která má na starosti chráněné území v Ratibořicích.

Do louky vjížděli pejskaři i turisté

Placených parkovišť kolem zámku je však dost. Celkem je tu 310 parkovacích míst, část zpevněných ploch za zámkem však zrovna zabírá zemina, kterou tam uskladnil režisér Tomáš Magnusek, jenž právě přestavuje stoletou budovu v Ratibořicích na Herecké muzeum.

Ochranáři po dohodě s památkáři a českoskalickou radnicí učinili v Ratibořicích nejnutnější opatření proti načerno parkujícím autům. Zatím instalovali dva dubové kůly na jeden ze sjezdů do louky a zábranu označili reflexní páskou.

Pozemek louky patří Agentuře ochrany přírody a krajiny a hospodaří na něm zemědělská firma. Po stranách silnice se nachází šest hospodářských sjezdů do louky, z toho dva si vyhlédli právě turisté, ale i pejskaři. Ti si zvykli pohodlně zajíždět až do louky, kam vypustí vyvenčit navolno psy, což však vadí zvěři nebo drobným živočichům v trávě.

Pokud ochranáři dostanou potřebná povolení, už na konci léta by tam chtěli osadit dvě ocelové závory.

Město chce zřídit záchytné parkoviště

Pomoc s parkováním v Ratibořicích slibuje i město Česká Skalice, které chce získat do pronájmu zpevněný pozemek mezi Vilémovým mostem a sochou Boženy Němcové ve Zlíči. Vzniklo by tady záchytné parkoviště.

„V městské radě projednáme návrh smlouvy o pronájmu od soukromého majitele. O toto místo už dlouho usilujeme a zdá se, že dohoda je na spadnutí. Jestliže přidáme toto nové parkoviště a z další plochy u zámku zmizí uložená zemina, pak bude kapacita pro Ratibořice dostatečná,“ říká českoskalický starosta Martin Staněk.

Radnice chce také dohnat dluh vůči pěším návštěvníkům Babiččina údolí. Dopadem by mohlo být méně aut.

„V dlouhodobém měřítku by mělo pomoci, že dokončíme chybějící infrastrukturu pro turisty. Nyní jsou Ratibořice odříznuty pro pěší turisty, protože na cestě z České Skalice přes Bažantnici dosud Lesy České republiky řeší padající skály (více čtěte zde). Od Rozkoše, České Skalice a Zlíče chybí chodníky do Ratibořic. Letos budujeme chodník z České Skalice k vojenskému hřbitovu na kraji města a předpokládám, že na podzim začneme stavět chodník do Zlíče, kde jsme už část dokončili. Zbývající chodníky se projektují,“ říká starosta.

Návštěvnost Ratibořic stoupala v letech 2012 až 2015 ze 62 na 81 tisíc turistů. V předešlých letech si Babiččino údolí drželo prvenství mezi památkami spravovanými státem v Královéhradeckém kraji. Pouze vloni ho předstihl hospitál Kuks se 139 tisíci turisty, které přilákal areál po renovaci.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Šéf hradecké dopravky: Za nehodou je vždy řidič, telefonování bych zakázal

Šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek.

Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí. V loňském roce šlo o 502 životů. Podle šéfa dopravní policie v...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Najdete na iDNES.cz