Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči stáli pod ratibořickým zámkem na louce, aby ušetřili. Už to nepůjde

  18:30aktualizováno  18:30
Babiččino údolí na Náchodsku už několik let sužují řidiči parkující načerno na louce, aby ušetřili. Přítrž tomu chtějí udělat ochranáři i radnice v České Skalici. Protože Babiččino údolí je nejen národní kulturní památkou, ale také národní přírodní památkou, na sjezdech do louky přibudou závory.

Takto vypadal začátek návštěvnické sezony pod zámkem v Ratibořicích. Přes sto aut parkovalo v louce. | foto: archiv zámku Ratibořice

„Stává se, že sem přijedou ti, kdo znají prostředí a chtějí ušetřit čtyřicet korun za placené parkoviště. Ti nechají auto na louce a ostatní lidé je následují, je to řetězová reakce. K parkovištím, která se obsazují postupně, ani nedojedou,“ popisuje kastelán ratibořického státního zámku Ivan Češka.

Fotogalerie

Když se na začátku letošní turistické sezony na několik dnů vyčasilo, řada lidí si za svůj cíl vybrala právě Ratibořice. Kastelán na louce u Loveckého pavilonu vyfotografoval 104 aut, další návštěvníci tehdy odstavili auta u jezu u Vilémova mostu mezi Zlíčí a zámkem. Tam je to zatím legální, ale Povodí Labe si už zažádalo o nové dopravní značky, které živelnému parkování u splavu rovněž zabrání.

Když na louku s nelegálně parkujícími vozy s určitým zpožděním dorazila státní policie, nachytala tam už jen asi pět aut. Všichni nakonec pokutě unikli, protože ochranáři už ani netrvali na potrestání několika jednotlivců. Šlo by je nejvýš postihnout za přestupek proti majetku.

„V národní přírodní památce není výslovně zakázáno vjet mimo silnice a místní komunikace. Museli bychom prokazovat, že lidé tímto jednorázovým zaparkováním automobilu poškodili národní přírodní památku, přičemž na této hospodářsky využívané louce ani nerostou nějaké chráněné rostliny. Takové správní řízení bychom asi neustáli,“ míní Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, která má na starosti chráněné území v Ratibořicích.

Do louky vjížděli pejskaři i turisté

Placených parkovišť kolem zámku je však dost. Celkem je tu 310 parkovacích míst, část zpevněných ploch za zámkem však zrovna zabírá zemina, kterou tam uskladnil režisér Tomáš Magnusek, jenž právě přestavuje stoletou budovu v Ratibořicích na Herecké muzeum.

Ochranáři po dohodě s památkáři a českoskalickou radnicí učinili v Ratibořicích nejnutnější opatření proti načerno parkujícím autům. Zatím instalovali dva dubové kůly na jeden ze sjezdů do louky a zábranu označili reflexní páskou.

Pozemek louky patří Agentuře ochrany přírody a krajiny a hospodaří na něm zemědělská firma. Po stranách silnice se nachází šest hospodářských sjezdů do louky, z toho dva si vyhlédli právě turisté, ale i pejskaři. Ti si zvykli pohodlně zajíždět až do louky, kam vypustí vyvenčit navolno psy, což však vadí zvěři nebo drobným živočichům v trávě.

Pokud ochranáři dostanou potřebná povolení, už na konci léta by tam chtěli osadit dvě ocelové závory.

Město chce zřídit záchytné parkoviště

Pomoc s parkováním v Ratibořicích slibuje i město Česká Skalice, které chce získat do pronájmu zpevněný pozemek mezi Vilémovým mostem a sochou Boženy Němcové ve Zlíči. Vzniklo by tady záchytné parkoviště.

„V městské radě projednáme návrh smlouvy o pronájmu od soukromého majitele. O toto místo už dlouho usilujeme a zdá se, že dohoda je na spadnutí. Jestliže přidáme toto nové parkoviště a z další plochy u zámku zmizí uložená zemina, pak bude kapacita pro Ratibořice dostatečná,“ říká českoskalický starosta Martin Staněk.

Radnice chce také dohnat dluh vůči pěším návštěvníkům Babiččina údolí. Dopadem by mohlo být méně aut.

„V dlouhodobém měřítku by mělo pomoci, že dokončíme chybějící infrastrukturu pro turisty. Nyní jsou Ratibořice odříznuty pro pěší turisty, protože na cestě z České Skalice přes Bažantnici dosud Lesy České republiky řeší padající skály (více čtěte zde). Od Rozkoše, České Skalice a Zlíče chybí chodníky do Ratibořic. Letos budujeme chodník z České Skalice k vojenskému hřbitovu na kraji města a předpokládám, že na podzim začneme stavět chodník do Zlíče, kde jsme už část dokončili. Zbývající chodníky se projektují,“ říká starosta.

Návštěvnost Ratibořic stoupala v letech 2012 až 2015 ze 62 na 81 tisíc turistů. V předešlých letech si Babiččino údolí drželo prvenství mezi památkami spravovanými státem v Královéhradeckém kraji. Pouze vloni ho předstihl hospitál Kuks se 139 tisíci turisty, které přilákal areál po renovaci.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz