Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidičům dělají změny v centru Dvora problémy, stále jezdí v protisměru

  8:15aktualizováno  8:15
Na změněná pravidla jízdy na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové si stěžuje mnoho řidičů. Těm, kteří nový dopravní systém nerespektují , zatím strážníci jen domlouvají. Až však začnou rozdávat pokuty, ignorování nových značek se šoférům prodraží.

Parkování na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jakoby opravené náměstí ve Dvoře Králové nad Labem přitahovalo problémy. Nejen že ho radnice kvůli nejrůznějším nedodělkům odmítá od dodavatelské firmy převzít a lidem vadí třeba chaoticky umístěné lavičky. Teď si řidiči stěžují i na změněný dopravní režim, který na náměstí začal fungovat.

Změny v režimu dopravy v centru Dvora

* Vjíždí se jedním směrem, ulicí J. Hory ve směru od pošty.

* Vyjíždí se dvěma směry, ulicemi Palackého a Švehlovou ulicí.

* Na náměstí T. G. Masaryka a v částech okolních ulic bude bezplatné hodinové parkování.

* Parkování na dalších místech v centru bude placené. Bude stát pět korun na první půlhodinu.

* Parkovat na rekonstruovaném náměstí a v ulicích mohou řidiči pouze na místech vytyčených značkami.

Nový systém vjezdů a výjezdů mnozí majitelé aut ignorují. Někteří jezdí třeba i půl kilometru v protisměru v jednosměrné ulici.

Dvorská radnice proto svolá v příštích dnech schůzku se strážníky a vyzve je, aby v centru města více kontrolovali dodržování nových dopravních značení a parkování.

"Někteří řidiči si sypou popel na hlavu, ale někteří nadávají. Rozčilují se třeba, že jim vadí málo míst k parkování, a říkají, že značení je zmatené. Ale zatím jim jen domlouváme. Samozřejmě, pokud si nezvyknou, začneme dávat pokuty," řekl strážník, který byl uplynulý pátek ve službě.

Lidem vadí málo parkovacích míst

Nové dopravní úpravy na náměstí vadí hlavně těm, kteří tam přivážejí zboží nebo jezdí nakupovat.

"Každopádně je to komplikace. Byl jsem zvyklý jezdit na náměstí od kostela Palackého ulicí. Teď nedávno jsem zmatkoval, když jsem chtěl vyjet ulicí k poště. Kdo jede po paměti, tak může lehce vjet do protisměru," říká Ondřej Littera z Hradce Králové, který přijel rekonstruované náměstí fotografovat.

Lékárníkovi a bývalému zastupiteli Romanu Chaloupkovi vadí, jak městská policie prohání každého, který neparkuje správně.

Parkování na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem
Parkování na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem

Parkování na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem

"Úbytek parkovacích míst na náměstí odhání lidi. Dnes lidi nejsou zvyklí chodit nakupovat pěšky. U velkých marketů jsou velká parkoviště. Tady někdo zaparkuje mimo parkovací místo a policie ho hned vyhodí. Byl jsem zastupitel a nepamatuji si, že by někdy zastupitelé rozhodli o tom, že náměstí bude klidová zóna," řekl.

Řidiči se snaží vjíždět na náměstí postaru, tedy od kostela. Vyjíždějí ulicí k hlavní poště, která však dnes už slouží jako jediný vjezd do náměstí. "I tam se proto ocitají v protisměru," upozornil místostarosta Dvora Jan Bém.

"Není to výmysl radnice v Kocourkově"

Řidiči si očividně na nový režim v historickém centru ještě nezvykli. "Hodně lidí ještě jezdí po paměti, někam vjedou a pak začnou přemýšlet," poznamenal jeden ze strážníků.

Radní ale chtějí, aby řidiči přijali změnu pravidel co nejrychleji. "Není myslitelné, aby jezdili půl kilometru v protisměru. Podobný dopravní systém s jedním vjezdem nebo jednosměrnými ulicemi platí běžně v jiných městech, například v Náchodě. Není to výmysl nějaké radnice v Kocourkově," uvedl Bém.

Vadí mu, že strážníci nejsou v centru města dostatečně vidět. "I kdyby jen na náměstí procházeli v reflexních vestách, řidiči je zaregistrují a raději druhý den pojedou správnou ulicí nebo správně zaparkují," míní místostarosta. Parkování je totiž další věc, která se v centru města radikálně mění.

Rekonstrukce náměstí za evropské peníze sice neumožňuje vybírat několik let za parkování peníze, ovšem radnice to vyřešila vyhláškou o bezplatném hodinovém stání.

"V současnosti se tisknou asi dva tisíce papírových hodin, které bude možno koupit v informačním centru a v novinových stáncích. Řidič na nich vyznačí příjezd a hodinu bude moci parkovat zdarma. Pak musí odjet a uvolnit místo dalšímu řidiči. I to budou kontrolovat strážníci," oznámil Bém.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz