Hradecká fakultní nemocnice postupně modernizuje své vybavení, na snímku ozařovací přístroj na tamní onkologii. V příštím roce ji však čeká úsporný režim

Hradecká fakultní nemocnice postupně modernizuje své vybavení, na snímku ozařovací přístroj na tamní onkologii. V příštím roce ji však čeká úsporný režim | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Robot chirurg v Hradci pravděpodobně operovat nebude

  • 0
Špičkový operační robot umožňující specializované a šetrnější zákroky v hradecké fakultní nemocnici nakonec fungovat nebude, přestože se o tom ještě nedávno mluvilo. Nemocnice by totiž jeho provoz musela doplácet z vlastního rozpočtu.

Ještě nedávno pacienti Fakultní nemocnice v Hradci Králové měli naději, že na specializované a šetrnější operace nebudou muset jezdit mimo region. Nemocnice totiž usilovala o koupi robotické chirurgie.

Teď to ale vypadá, že robot pro provádění složitých operací v těch částech lidského těla, kam se jinak lékaři dostanou jen velmi složitě, v nemocnici hned tak nebude. Důvodem jsou peníze. Zdravotní pojišťovny by totiž operace plně nehradily a nemocnice si podle svého šéfa Romana Prymuly nemůže dovolit platit je ze svého.

"Pro nás by robotická chirurgie znamenala ekonomickou zátěž," tvrdí Prymula, který uznává, že pro některé pacienty by tato metoda byla velkým přínosem.

"Pokud však nebude financování nastaveno tak, aby bylo pro zdravotnické zařízení minimálně vyrovnané, jít do toho nemůžeme. A v tuto chvíli se nezdá, že by pojišťovna chtěla změnit proplácení výkonů. Zatím pojišťovna hradí míň, než jsou náklady na úkon, proto není příliš reálné, že by tady letos robot byl, jak se uvažovalo," uvedl ředitel.

Dodal, že nemocnice bude vývoj situace sledovat, ale on sám je vzhledem k očekávaným úsporám ve zdravotnictví k brzkému pořízení robota velmi skeptický. Nemocnici v příštím roce čeká úsporný režim, protože zdravotní pojišťovny údajně platby nezvýší a co se týče dotací na investice od ministerstva zdravotnictví, zřejmě nebudou žádné.

Po robotovi nezůstávají velké jizvy

Vloni na podzim poté, co se po Leoši Hegerovi stal novým ředitelem nemocnice, Prymula uvedl, že pořízení robotické chirurgie, která zatím ve fakultní nemocnici chybí, bude jednou z priorit. Zařízení přitom mohla nemocnice získat výrazně levněji než nový přístroj, který stojí kolem osmdesáti milionů korun.

Chtěla koupit robota asi za dvacet milionů, který už byl v provozu ve Spojených státech amerických. Ten by byl stejný, jaké jsou na jiných specializovaných pracovištích v České republice. Robotickou chirurgii má jen několik zdravotnických zařízení v Česku.

Operace pomocí robota provádějí lékaři tak, že ovládají jeho citlivá ramena zavedená se speciálními chirurgickými nástroji do pacientova těla a operované místo snímané kamerou sledují na monitoru.

Zákroky prováděné touto metodou si vyžádají jen několik vpichů pro robotické nástroje místo velké řezné rány. Tento postup se využívá při operacích prostaty, střev, konečníku či dělohy.