Rodina Bohumila Ignáce Blechy: malý Bohumil Blecha je mezi rodiči, byl...

Rodina Bohumila Ignáce Blechy: malý Bohumil Blecha je mezi rodiči, byl biologickým otcem spisovatele Bohumila Hrabala. | foto: Archiv J. Kráma

Hrabal se měl jmenovat Blecha. Biologického otce ale nikdy nepřijal

  • 1
Světoznámý spisovatel Bohumil Hrabal dostal své příjmení podle nevlastního otce. Tím skutečným byl Bohumil Blecha, v době jeho početí důstojník rakouské armády. Jeho rodina má kořeny na východě Čech, avšak Hrabal se k ní nehlásil.

Bohumil Hrabal, od jehož narození dnes uplynulo 100 let, má kořeny v Rychnově nad Kněžnou. Pocházel odtud jeho dědeček Bohumil Ignác Blecha, který v době narození svého vnuka působil jako nadučitel ve Velkém Újezdě u Brna. Hrabalovým biologickým otcem byl nadučitelův syn Bohumil Blecha.

Bohumil Hrabal

Vedle Karla Čapka a Jaroslava Haška byl ve světě nejznámějším českým spisovatelem a ve 20. století vůbec nejpřekládanějším českým autorem. Proslul jako milovník života a piva, stálý host hospody U Zlatého tygra a čestný prezident hospodské přístolní společnosti zvané Zlatá Praha.

Bohumil Hrabal.

Mnohé Hrabalovy knihy byly úspěšně zfilmovány a obdržel také řadu nakladatelských cen. Obdivoval předčasně zesnulého svérázného malíře, grafika a průmyslového výtvarníka Vladimíra Boudníka a přátelil se s filozofem Egonem Bondym. Ve zmíněné hospodě U Zlatého tygra se v roce 1994 setkal s Václavem Havlem a americkým prezidentem Billem Clintonem.

"Budoucí spisovatel byl počat z mladistvé lásky Bohumila Blechy a Maryšky Kiliánové, dvou přátel ze sousedství v Brně-Židenicích, ale dědeček Bohumil Ignác Blecha volným mravům nejspíš nepřál a my se můžeme domnívat, že ani vztahu mladých milenců," poznamenává badatel Josef Krám, který popisuje rodokmen Blechových ve Čtení o Poláčkově Rychnovu nad Kněžnou.

Svobodná dvacetiletá Marie Kiliánová, Maryška, porodila budoucího literáta 28. března 1914 v Brně-Židenicích. Otce důstojníka c. k. armády v křestním listě neměl. Bohumil Blecha narukoval do války a někde v Itálii utrpěl zranění, po válce byl invalidním důchodcem.

Při křtinách 4. dubna 1914 dostalo dítě jméno Bohumil František Kilián. Za kmotry mu šli osmačtyřicetiletá babička Kateřina Kiliánová a pětadvacetiletý obchodník s limonádami v Brně František Hrabal, který byl takzvaně vyreklamován z armády a do první světové války nemusel.

Právě on, už jako pivovarský účetní, si po dalších dvou letech v Polné u Jihlavy vzal Maryšku za ženu a v prosinci 1916 písemně prohlásil, že dítě může nosit jeho příjmení. Tak se poprvé objevilo jméno Bohumila Hrabala. Bohumil Blecha se už před adopcí svého syna vzdal.

"Skutečným otcem byl a je pro mě jen ten, kdo se o mě odmala staral, kdo mě vychovával a kdo mi dal vzdělání. A to byl Francin, nikdo jiný," vzpomínal Bohumil Hrabal.

Josef Krám popsal ještě další generace Blechů v Rychnově, například to, že Hrabalův prapraděd byl městský písař a že v dalších dvou generacích byli Blechové soukenickými mistry. Jméno donátora Jiřího Blechy je vytesáno kříži na Starém náměstí, kde je v chronogramu zašifrováno vročení 1736.

Středoškolský učitel Krám se při hledání Hrabalových kořenů inspiroval knížkou Bohumil Hrabal od Tomáše Mazala, který poprvé uvádí jako příjmení spisovatelova biologického otce jméno Bleha, a také knížkou Prokletí slavných od Františka Cingera.

Oslovil i Hrabalovu nevlastní sestru, řidičku tramvaje Drahomíru Kalvodovou z Brna.

"Ta poskytla rodinné dokumenty a fotografie z úcty k otci a věrnosti pravdě, jak napsala," vzpomíná Josef Krám.

Biologický otec Bohumila Hrabala a Drahomíry Kalvodové se v roce 1930 oženil. Byl za druhé světové války jako odbojář dvakrát zatčen, vězněn a souzen. Roku 1947 byl vyznamenán Československým válečným křížem a Československou vojenskou medailí za zásluhy II. stupně.

Nevlastní sestra Drahomíra se s Bohumilem Hrabalem sešla jen dvakrát za život, naposled při jeho osmdesátinách v Kersku. Litovala, že Hrabal a jejich společný otec k sobě nikdy nenašli cestu.

"Nemohu pochopit, že se ho otec mohl zříci. Moc ho to potom trápilo. Tím víc ho mrzelo, že se s ním bratr nikdy nesešel," vzpomínala Drahomíra Kalvodová.