Předškolák, který seděl na zadní sedačce, odnesl nehodu těžkým zraněním pravé nohy a i po čtyřech letech trpí nočními děsy.

Předškolák, který seděl na zadní sedačce, odnesl nehodu těžkým zraněním pravé nohy a i po čtyřech letech trpí nočními děsy. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Rodina zraněného dítěte chce za noční běsy od viníka nehody 600 tisíc

  • 18
Kvůli následkům dopravní nehody žaluje rodina zraněného chlapce o 600 tisíc korun královédvorskou společnost Carla. Její automobil před čtyřmi lety u Hradce Králové narazil do mikrobusu plného dětí.

Tomovi bylo teprve pět let a jel se školkou na výlet, když do mikrobusu plného dětí zezadu narazil řidič a odhodil ho na další vozidlo.

Tom, který seděl na zadní sedačce, odnesl nehodu těžkým zraněním pravé nohy a i po čtyřech letech trpí nočními děsy a musí spát s jedním z rodičů, nemůže sportovat, má problém se začleněním do kolektivu a nejistou prognózu.

Hradecký krajský soud začal řešit žalobu jeho rodiny na společnost Carla ze Dvora Králové nad Labem, jejíž řidič nehodu v říjnu 2010 na silnici z Hradce Králové do Jaroměře způsobil (více o autonehodě čtěte zde).

Chybu přiznal a spolupracoval, od soudu odešel s podmínečným trestem a dvouletým zákazem řízení. Rodina z malé obce na Pardubicku chce navíc náhradu nemajetkové újmy, rodiče i obě děti požadují každý 150 tisíc.

Bolest snáší chlapec mnohem intenzivněji a má strach

"Nehoda dodnes silně narušuje jejich rodinný život," vysvětlila právní zástupkyně rodiny Aneta Bendová. Matka u soudu líčila, jak její dnes už devítiletý syn autonehodu stále těžce prožívá a jak zranění ovlivnilo ji, otce, i jejich staršího syna.

"Zpočátku jsme ho museli všude vozit autem, protože se bál nasednout do autobusu. Nechtěl se účastnit akcí mateřské školy a vyhýbal se dětem, které s ním tu nehodu zažily a chtěly si o ní povídat, on se o tom dodnes nedokáže bavit," vypověděla u soudu matka, která tehdy se synem strávila dva měsíce v hradecké fakultní nemocnici, když prodělal operaci kvůli tříštivé zlomenině holenní kosti, dvojnásobné zlomenině kosti lýtkové a odtržení menisku v koleni.

Dodnes se synem každý den cvičí a chystá se s ním do lázní. "Noční děsy se u něj opakují, jakoukoli bolest snáší mnohem intenzivněji, a má o sebe velký strach. Je mu líto, že nemůže lyžovat nebo chodit na fotbal jako ostatní. Rád by chodil na judo a chce být v zásahové jednotce, protože i jeho otec, děda a strýc jsou policisté," vyprávěla matka a dodala, že je těžké chlapci vysvětlit, že nic z toho se nestane.

Mimosoudní vyrovnání nepřicházelo v úvahu

"Je tady předpoklad, že mu noha neporoste správně, prohýbá se mu a čekají ho další operace, případně natahování či rovnání," uvedla matka.

Chlapce museli psychiatři asi půl roku tlumit léky, když nepomohl ani psycholog. Uzavřel se do sebe a odmítal komunikovat se zdravotnickým personálem, takže rehabilitace s ním musela provádět matka, zatímco otec se doma staral o staršího syna.

Mimosoudní vyrovnání podle obou stran nepřicházelo v úvahu. "Veškeré popisované nároky mohly být odškodněny v rámci náhrady škody na zdraví," reagoval právní zástupce žalované firmy Michal Hruška.

Rodině proplatila veškeré léky, dopravu do nemocnice či ušlou mzdu pojišťovna, přesto jsou rodiče přesvědčeni, že vzhledem k pokračujícím útrapám a omezením mají nárok na požadované odškodnění.