Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rokytnice chce lákat turisty. Spraví výtopnu a sýpku přemění v muzeum

  8:07aktualizováno  8:07
Rokytnice v Orlických horách touží přilákat více turistů, především těch z Polska. Místní se proto rozhodli vzkřísit desítky let starou a chátrající železniční výtopnu a pokrýt ji novou střechou. Bývalá sýpka se promění v muzeum a obnovou projde i zpustošený rokytnický zámek, který loni koupil nový majitel.

Dobrovolník Aleš Filip opravuje výtopnu. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Výtopna, v níž je už teď o víkendech otevřeno železniční muzeum, je kulturní památkou, neboť se zachovala v původní podobě z roku 1906. Patří městu, avšak o muzeum i údržbu se starají členové Letohradského železničního klubu.

Bez jejich dobrovolné práce, která čítá už stovky hodin, by město starost o objekt podle starosty Petra Hudouska nezvládalo. Opravy střech začaly loni a letos se městu podařilo získat dotaci dalších 230 tisíc korun, aby mohly pokračovat.

"Město ze svého bude hradit zhruba 14 procent nákladů a zbytek půjde z dotace," uvedl Hudousek. Opravy jsou nutností, neboť špatnými střechami zatéká. "Za posledních čtyřicet let budovu nikdo příliš neudržoval a obnovit se musí prakticky vše," řekl předseda klubu Aleš Filip.

Klub spolu s městem má i další plány, třeba odvodnění celé stavby, neboť vlhkost ohrožuje statiku. V budoucnu chtějí opravit i přístavbu s dochovanou vodárnou s nádrží a technologií pro doplňování lokomotiv vodou.

Sýpku je třeba uzavřít a naplnit plynem

Nedaleko rokytnického náměstí se pracuje na rekonstrukci bývalé sýpky. Bude z ní nové muzeum Orlických hor. Nyní se zabezpečuje statika a betonují se stropy nad suterénem. "Už se chystá i provedení historických omítek, jak se to dohodlo s architektem a památkáři. Zkrátka už se pomalu hrabeme ze země," popsal starosta.

Ve stavbě z půli 19. století jsou původní historické dřevěné konstrukce. "Celá stavba se musí hermeticky uzavřít a na nějakou dobu vyplnit rajským plynem, kterým se vyhubí dřevokazný hmyz. Teprve potom se bude dřevo impregnovat," vysvětlil starosta.

Stavba je pro město největší investicí. Celkové náklady včetně vybavení by neměly přesáhnout 41 milionů korun. Projekt se ale z větší části zaplatí z dotace od Evropské unie. Podílí se na něm i Královéhradecký kraj jako zřizovatel muzea.

Fotogalerie

Stavba má být hotova do roka, bude však ještě chvíli trvat, než návštěvníci ve všech jejích patrech uvidí skleněnou voliéru s vycpanými ptáky z obsáhlé ornitologické sbírky Karla Plachetky nebo než si vyzkouší některá tradiční stará řemesla, kterými se lidé v okolí dříve živili.

Muzeum a galerie Orlických hor z Rychnova nad Kněžnou, která bude muzeum provozovat, musí vybavit interiéry a připravit expozice. V nich se využijí třeba 3D projekční technologie. K otevření proto dojde až někdy na jaře roku 2014. Podle Hudouska bude muzeum v zamýšlené podobě velkým lákadlem a příležitostí k představení regionu návštěvníkům. Slibuje si od něho, že bude lákat i návštěvníky z Polska, kteří už dnes míří třeba na pevnost Haničku.

Opravy zámku: Postupovat se bude místnost po místnosti

Obnovy se postupně dočká i dříve prázdný a zpustošený rokytnický zámek. Loni jej doslova za pět minut dvanáct koupil nový majitel, který chce zničenou památku z 16. století zachránit, přestože ví, že obnova bude trvat dlouho. Kvůli špatnému stavu se zámek bude otevírat zatím jen příležitostně.

Letos bude možnost prohlédnout si nádvoří a část interiérů třeba při anenské pouti. "Na jiné než jednorázové akce zatím zámek není duševně ani fyzicky připraven," vysvětluje majitel Oldřich Pešek.

První velkou opravou bude obnova střechy. V konstrukci krovu jsou poruchy a v některých částech dřevomorka. Jinak se bude dávat dohromady místnost po místnosti. Majitelé začali vloni úklidem. "Nejprve budeme dělat vše pro to, abychom zastavili proces rozpadu zámku, a až pak se vrhneme na samotnou obnovu," plánují.

Na zámku by v budoucnu mohly být ve spolupráci s městem či dalšími organizacemi pořádány jarmarky, koncerty či výstavy. Bude však záležet i na tom, kolik sil noví majitelé budou mít. Rádi by v sídle zřídili stálou expozici. Připomínala by třeba šlechtický rod Nosticů, který se podílel na přestavbě zámku do podoby, jakou měl na počátku 19. století.

Město vítá, že památka nad náměstím konečně má vlastníka. "Jsme rádi, že zámek převzali lidé, kteří cítí jako povinnost památce pomoci a berou to jako srdeční záležitost," pochvaluje si starosta Petr Hudousek.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Majitele hradecké firmy na plastová okna obvinili z milionových podvodů

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Obvinění z rozsáhlých podvodů čelí majitel královéhradecké firmy, která dodávala a montovala plastová okna. Podle...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Spolek neposkytuje internet komerčně, řekl soud. Daň zatím musí platit dál

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že vybírání daně z přidané hodnoty Finanční správou od spolku HKFree bylo...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz