Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové v Rychnově vyčistí náhon, dostanou za to peníze na nástroje

  13:40aktualizováno  13:40
Radnice v Rychnově nad Kněžnou přispěje místnímu romskému sdružení na nové hudební nástroje a kroje. Romové na oplátku vyčistí zanesený městský náhon. Vedení města i sami Romové si takový "obchod" pochvalují.

Za vyčištění náhonu dostanou Romové peníze na kroje a hudební nástroje pro své soubory. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Romové v Rychnově nad Kněžnou založili občanské sdružení Kali Růža (Černá růže), které se stará o kapelu a dva taneční soubory dětí a mladých Romů. Když se členové sdružení šli představit na rychnovskou radnici a požádat o podporu, dostali nabídku: Vyčistěte zanesený vodní náhon a město vám dá peníze na hudební nástroje a kroje.

"Město se potýká s nedostatkem peněz, takže několik desítek tisíc korun jen tak jsem sdružení slíbit nemohl. Když ale vyčistí náhon, který odvede dešťové vody ze svažitého terénu, místo aby voda zatékala do sklepů okolních domů, za práci jim peníze dáme," řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

S jeho nápadem souhlasili i rychnovští zastupitelé a několik Romů už na obnově městského náhonu pracuje. Z dvousetmetrového koryta pod rychnovským zámkem musí vysekat křoviny či vybrat stavební odpad, který tam dřív lidé naváželi.

Za práci dostane sdružení 70 tisíc korun. "Až bude náhon vyčištěný, převedeme peníze na účet sdružení. Pak budou muset prokázat, že za ně nástroje a další věci pro děti opravdu nakoupili," uvedl Skořepa a dodal, že taková spolupráce je výhodná vzájemně a mohla by fungovat i v budoucnu.

"My uděláme něco pro město, a město pro nás. Tak to má být"

Řešení si pochvalují i Romové. "Pan starosta nám řekl, že když uděláme něco pro město, Rychnov udělá něco pro nás. Tak by to mělo být a fungovat i nadále," míní předseda sdružení Ernest Gyuracs.

Tanečníci vlastní kroje pro vystupování na folklorních přehlídkách uvítají a kapela nástroje potřebuje. Dosud si totiž klávesy, baskytaru, sólovou kytaru či bicí půjčuje a nacvičuje s nimi jen v omezené době ve středisku pro mládež.

Sdružení má kromě pětičlenné kapely dva taneční soubory, jeden s deseti dospělými a další složený z dětí, které se věnují hlavně modernímu tanci. V něm tancuje i zdravotně postižená romská dívka. "Chtěli jsme něco dělat a zabránit, aby děti zapomněly na naše tradice," říká Renata Gyuracsová, která taneční soubory vede.

Zaměřit se chce hlavně na práci s malými dětmi. Soubory, vzniklé dřív než samotné sdružení, už vystupovaly například na romských festivalech v Hořicích, Červeném Kostelci, Lysé nad Labem či v Hradci Králové a za svá vystoupení sklízely ocenění. Nyní se romští tanečníci těší na mezinárodní festival v Brně.

Sdružení Kali Růža kromě rozvíjení romského folkloru svou činností rovněž předchází problémům a trestným činům mladých Romů. "Doufáme, že je povedeme k dobrému," uvádí Gyuracs.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz