Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové v Rychnově vyčistí náhon, dostanou za to peníze na nástroje

  13:40aktualizováno  13:40
Radnice v Rychnově nad Kněžnou přispěje místnímu romskému sdružení na nové hudební nástroje a kroje. Romové na oplátku vyčistí zanesený městský náhon. Vedení města i sami Romové si takový "obchod" pochvalují.

Za vyčištění náhonu dostanou Romové peníze na kroje a hudební nástroje pro své soubory. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Romové v Rychnově nad Kněžnou založili občanské sdružení Kali Růža (Černá růže), které se stará o kapelu a dva taneční soubory dětí a mladých Romů. Když se členové sdružení šli představit na rychnovskou radnici a požádat o podporu, dostali nabídku: Vyčistěte zanesený vodní náhon a město vám dá peníze na hudební nástroje a kroje.

"Město se potýká s nedostatkem peněz, takže několik desítek tisíc korun jen tak jsem sdružení slíbit nemohl. Když ale vyčistí náhon, který odvede dešťové vody ze svažitého terénu, místo aby voda zatékala do sklepů okolních domů, za práci jim peníze dáme," řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

S jeho nápadem souhlasili i rychnovští zastupitelé a několik Romů už na obnově městského náhonu pracuje. Z dvousetmetrového koryta pod rychnovským zámkem musí vysekat křoviny či vybrat stavební odpad, který tam dřív lidé naváželi.

Za práci dostane sdružení 70 tisíc korun. "Až bude náhon vyčištěný, převedeme peníze na účet sdružení. Pak budou muset prokázat, že za ně nástroje a další věci pro děti opravdu nakoupili," uvedl Skořepa a dodal, že taková spolupráce je výhodná vzájemně a mohla by fungovat i v budoucnu.

"My uděláme něco pro město, a město pro nás. Tak to má být"

Řešení si pochvalují i Romové. "Pan starosta nám řekl, že když uděláme něco pro město, Rychnov udělá něco pro nás. Tak by to mělo být a fungovat i nadále," míní předseda sdružení Ernest Gyuracs.

Tanečníci vlastní kroje pro vystupování na folklorních přehlídkách uvítají a kapela nástroje potřebuje. Dosud si totiž klávesy, baskytaru, sólovou kytaru či bicí půjčuje a nacvičuje s nimi jen v omezené době ve středisku pro mládež.

Sdružení má kromě pětičlenné kapely dva taneční soubory, jeden s deseti dospělými a další složený z dětí, které se věnují hlavně modernímu tanci. V něm tancuje i zdravotně postižená romská dívka. "Chtěli jsme něco dělat a zabránit, aby děti zapomněly na naše tradice," říká Renata Gyuracsová, která taneční soubory vede.

Zaměřit se chce hlavně na práci s malými dětmi. Soubory, vzniklé dřív než samotné sdružení, už vystupovaly například na romských festivalech v Hořicích, Červeném Kostelci, Lysé nad Labem či v Hradci Králové a za svá vystoupení sklízely ocenění. Nyní se romští tanečníci těší na mezinárodní festival v Brně.

Sdružení Kali Růža kromě rozvíjení romského folkloru svou činností rovněž předchází problémům a trestným činům mladých Romů. "Doufáme, že je povedeme k dobrému," uvádí Gyuracs.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz