Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na...

Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na Třebechovice pod Orebem (3.3.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vlastník černých hal vrací úder, za kritiku chce dát aktivisty k soudu

  • 10
Nizozemská firma CTP, která na okraji Hradce Králové načerno rozestavěla skladovací haly, se chce právně bránit proti aktivistům, kteří proti ní dlouhodobě vystupují. Ti jsou zatím klidní.

Developer předal svým právníkům podklady týkající se Nadačního fondu proti korupci, který na firmu CTP podal trestní oznámení v souvislosti s černou stavbou, a také na hradeckého aktivistu Aleše Dohnala z Kruhu pro občanskou společnost, který problematiku dlouhodobě kritizuje (více čtěte zde).

„Ten například nepravdivě tvrdí, že společnost při žádosti o dodatečné povolení předložila lživé dokumenty. Věc jsme předali právním zástupcům, kteří jednání pana Dohnala zanalyzují a doporučí další kroky, včetně případných kroků v trestněprávní rovině,“ uvedl šéf právního oddělení CTP Luboš Zajíček.

Sám aktivista Dohnal zatím zůstává klidný a ukazuje kopie stránek dokumentace, které firma CTP předložila na hradecký magistrát a na krajský úřad, který měl posuzovat, jestli mohou použít původní EIA. Právě v nich vidí rozpor.

„Nicméně do doby, než nějaký konkrétní právní krok učiní, nepovažuji za vhodné se celou záležitosti podrobněji zabývat. Náš cíl, aby byli donuceni haly zbourat, by se tím nepřiblížil ani o milimetr,“ hodnotí kauzu Dohnal.

Torza mezitím chátrají

Nadační fond proti korupci podal na firmy CTP a PSG trestní oznámení kvůli milionům, které nabízely hradecké radnici výměnou za svolení užívat městskou komunikaci potřebnou pro získání dodatečného stavebního povolení na dostavbu skladovacích hal, jejichž torza na okraji města už více než rok chátrají (více čtěte zde).

„Cílem Nadačního fondu je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. Trestní oznámení podáváme za účelem, aby policie prošetřila, zda nedošlo k trestnému činu,“ uvedla ředitelka fondu Linda Majerová.

Důvodem byla nabídka firmy CTP vůči městu, kdy za udělení souhlasu s užíváním komunikace nabídla sedm milionů korun, které by radnice mohla využít pro nějaký svůj projekt. Když se nezadařilo, přišla firma PSG, která je subdodavatelem nizozemské firmy, k městu dokonce s patnáctimilionovou nabídkou pro městské investice. Zastupitelé obojí odmítli, někteří to dokonce nazvali pokusem o uplácení.

Zastupitelstvo o dalším postupu vůči CTP bude rozhodovat na říjnovém zasedání. Firma městu hrozí žalobou o osm milionů eur (více čtěte zde).