Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U tvrze Stachelberg chybí parkoviště. Nová rozhledna situaci zhorší

  19:10aktualizováno  19:10
Až se za několik týdnů otevře nová rozhledna u dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova, nebude to jen důvod k radosti. Přitáhne víc lidí do lokality, které chybí pořádné parkoviště. A to jen tak nevznikne. Projekt je sice hotový, chybějí ovšem peníze na realizaci.

Auta mají u tvrze Stachelberg na Trutnovsku problém zaparkovat. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Už teď Stachelberg představuje jednu z hlavních turistických atrakcí v regionu a především v letní sezoně je pro návštěvníky velký problém někde nechat auto.

Kapacita provizorního parkoviště na Babí asi necelý kilometr od tvrze je naprosto nedostatečná. Výjimkou nejsou ani případy, kdy lidé parkují na autobusových zastávkách.

Tvrz Stachelberg

Tvrz Stachelberg

„Stávající parkoviště to nezvládá, parkuje se všude, kde to jen jde, a často proti všem předpisům. Ale jinak to ani není možné,“ upozorňuje Miroslav Kejzlar ze sdružení Stachelberg, které zajišťuje turistický provoz stejnojmenné dělostřelecké tvrze.

Největší vojenská pevnost v republice láká ročně tisíce výletníků, letošní statistiky jsou dokonce rekordní. Loňskou návštěvnost 16 tisíc lidí se bunkrařům podařilo překonat už v srpnu. Dá se předpokládat, že po otevření rozhledny bude o místo ještě mnohem větší zájem. Kritická bude především příští letní sezona.

"Nedávno jsem navštívil nově otevřenou rozhlednu Špulka v Posázaví, kde vzniklo parkoviště pro zhruba pětadvacet automobilů. Bylo permanentně plné. Pokud by takové množství aut přibylo na Stachelbergu, bude to znamenat už opravdu velký problém,“ dodává Miroslav Kejzlar.

Stavba rozhledny

Stavba 24,5 metrů vysoké rozhledny se dvěma vyhlídkovými plošinami odstartovala v polovině dubna. Vlastní konstrukci stavbaři začali montovat teprve před několika dny. Do konce října musejí být práce hotové. Možná to bude i o něco dříve, než je plánovaný termín.

Velkou zatěžkávací zkouškou možností parkování byl květnový sraz vojenské techniky. Podél hlavní silnice se tehdy na Babí mačkaly desítky automobilů.

Projekt už je, peníze ne

Trutnovská radnice má stavbu odstavného parkoviště u stávající autobusové zastávky v dlouhodobém plánu. S jeho realizací předběžně počítá mezi lety 2016 a 2017. Parkovací plocha má mít 35 míst pro osobní automobily, dvě širší místa pro vozidla tělesně postižených a tři stání pro autobusy. Podél parkoviště vyroste také 115 metrů dlouhý chodník.

Hotový je projekt a město má i pravomocné stavební povolení. Problémem jsou finance. „Záleží pouze na tom, kdy bude k dispozici vhodný dotační titul. Naším zájmem je samozřejmě také vybudovat parkoviště co nejdříve,“ říká mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová. 

„Vlastní výstavba teď v podstatě začala, takže nyní ještě nedokážeme říci, jestli se povede rozhlednu dokončit a otevřít dříve,“ sdělila minulý týden Veronika Svobodová.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Najdete na iDNES.cz