Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme vyzrálejší, říká Fink. Rád by vládl s TOP 09 i Koalicí pro Hradec

  15:06aktualizováno  15:06
Rekordních 10 870 preferenčních hlasů znovu vyneslo do křesla královéhradeckého primátora Zdeňka Finka. Lékař zcela ovládl komunální volby ve městě, s Hradeckým demokratickým klubem získal čtvrtinu všech hlasů a vybírá si k sobě koaliční partnery.

Primátor a lídr Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink (uprostřed) slaví vítězství v komunálních volbách v Hradci Králové. (11. 10. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Před čtyřmi lety jste získal bezkonkurenčně nejvíc hlasů, letos jich bylo ještě o víc jak tři tisíce více. Pomohla politika, kterou jste uplynulé volební období prosazoval?
Myslím, že to tak je. Nezklamali jsme nikoho, kdo nás volil předtím a přitáhli jsme lidi, kteří nás volili teď. Je to znát i z výsledků, kdy náš zastupitel na posledním zvoleném místě, má daleko víc hlasů než první zastupitel strany, která skončila druhá. Asi jsme to dělali dobře.

Zdeněk Fink

Politická hvězda Zdeňka Finka stoupala zvolna. V zastupitelstvu Hradce Králové je od roku 1998, od roku 2006 zasedal v radě. Primátorem se stal teprve v roce 2010. Jeho popularita ale trvá a nyní s ostatními stranami vyjednává o tom, jak bude následující čtyři roky vedení radnice vypadat.

Hradecký primátor Zdeněk Fink je lékař ORL.

Hradecký primátor Zdeněk Fink je lékař ORL.

Takže když jste před volbami řekl, že byste si představovali 10 až 16 křesel, nestřelil jste to jen tak od boku?
Ne, já jsem si říkal: posledně jsme měli skoro 12 procent a všichni, kteří nás volili, by nás mohli volit znovu. Měl jsem i ohlasy od dalších lidí, kteří se k nám předtím nehlásili, že nás podporují. Tak jsem věděl, že nárůst nastane. Nevěděl jsem ale kolik, proto jsem řekl 10 až 16. Získali jsme 12, kdyby to bylo o křeslo víc, byli bychom přesně na polovině mého tipu.

Křesel máte tolik, že si můžete vybrat partnery podle svého gusta. Je vyjednávání oproti situaci před čtyřmi lety snazší?
Samozřejmě. Posledně ale byla zapeklitá situace, že o to místo vehementně usilovala paní Orgoníková, která neznala Hradec úplně dobře. Takže se odehrály věci, které nebyly až tak pěkné, ať už z mojí strany, tak z její. Ale to letos nebude. Úvodní zastupitelstvo bude 4. listopadu a tam se zvolí rada města, primátor a náměstci, a magistrát bude co nejdřív fungovat.

Cítíte se po čtyřleté zkušenosti v primátorském křesle vyzrálejší pro vyjednávání?
Všichni, když jsme o čtyři roky starší, jsme vyzrálejší a zkušenější. Ale samozřejmě, zkušenost má vliv.

Má i vliv na to, s kým půjdete do holportu. Přeci jen, před čtyřmi lety jste některé lidi neodhadli...
No, to je pravda. Teď taky neznám osobně všechny. Myslím si však, že jádro eventuální koalice se zná, a je potřeba se teprve domluvit. Ještě nemáme jasno, až na našem zastupitelském klubu se dohodneme na dalších krocích.

Prozradíte alespoň kritéria, jaká musí váš koaliční partner splňovat?
Musí mít dobrou pověst a být volen určitým spektrem lidí, které souzní s námi. Určitě vidíme jako své koaliční partnery TOP 09 a Koalici pro Hradec.

A co ODS? Pokud by se Oldřich Vlasák nedostal do Senátu, mohl by být se svými zkušenostmi jako náměstek hodně cenný.
Nechme to až po zastupitelském klubu. ODS je pro některé členy klubu problém.

Máte představu kolik náměstků byste mohl mít?
Já bych upřednostňoval náměstky tři, jako jsme měli posledně v plánu a nevyšlo nám to.

Stačilo by to?
Myslím, že ano.

ANO. S těmi také jednáte, nemýlím-li se. Před volbami vykřikovali, že až se dostanou na radnici, udělají kompletní audit a dosadí tam své odborníky. Pokud je přizvete do koalice, podpoříte jejich návrh?
Ono něco jiného jsou předvolební prohlášení a něco jiného je skutek, který někdy po volbách uteče. Kdyby to mysleli vážně, tak zaprvé: žádný z členů ANO nikdy nepracoval ani v žádné komisi místní samosprávy, komisi či výboru rady a zastupitelstva. Mají minimální zkušenosti s komunální politikou, takže v jejich prohlášeních trochu chybí přirozená skromnost či odpovědnost za činy. Ale pokud by s tím plánem šli na radnici, na personální audit by se musela najmout externí firma a trval by dlouho. Beru to proto opravdu jako předvolební prohlášení, kdy chtěli s něčím přijít, a protože toho zas tak moc ke kritice nebylo, uchýlili se tímto směrem.

Vy jste byl minulé volební období v úzkém vedení města také nováčkem. Co byste teď udělal jinak?
(dlouhé ticho) No, spoustu věcí, ale počkejte.

Jestli si myslíte, že se všechno podařilo, je to taky odpověď.
Ne, to určitě ne. Měl jsem mít větší odvahu a tvrději prosazovat opravu Velkého náměstí. Jak se dnes ukazuje, bylo by pro město schůdné, kdybychom šli jinou cestou souhlasů vlastníků nemovitostí. To si vyčítám.

Už se to hýbe?
Potřebných souhlasů je tam ještě několik, asi nikdy je nebudeme mít všechny. Musíme s tím ale nějak začít. Jsem však přesvědčen, že do konce nového volebního období náměstí hotové bude.

Myslíte si taky, že v novém zastupitelstvu seženete podporu odkupu poloviny akcií ISP?
Myslím, že právě hnutí ANO ve svém programu mělo podporu tohoto nápadu, což by celou věc usnadňovalo. Naopak ČSSD to zase odmítá. Je potřeba o tom jednat. Náš názor se ale nemění. Chtěli bychom do podniku výrazně vstoupit a vydělat městu peníze.

Názor klubu HDK je jednotný?
Ano.

Naťukl jste i ČSSD. Mají nového lídra, obměnili se jim i zastupitelé. Byla by podle vás spolupráce s nimi přínosná?
Zatím nevím. Některé znám, některé ne. Mají tam třeba pana proděkana Jiřího Štěpána, což je osobnost, jejich lídra Milana Jaroše znám ještě kdysi ze zastupitelstva, kde se mnoho neprojevoval, ale určitě je to slušný člověk. Jako fajn člověka znám i pana Vladimíra Lesáka.

Takže po uklidnění situace u sociální demokracie se změnil i váš vztah k nim?
Určitě.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Najdete na iDNES.cz