Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strašné horko a litry potu. Hasič testoval dvaadvacetikilový oblek

  9:18aktualizováno  9:18
Jedním z hradeckých hasičů, kteří na letišti cvičili náročný zásah v "kosmickém" žáruvzdorném obleku, byl Jan Čech. Chtěl vyzkoušet, zda zvládne tropické teploty s kyslíkovou maskou a 22 kilogramy na těle.

Hasiči nacvičovali pokládání pěny, která zabrání odpařování a vznícení hořlavých látek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jan Čech

Hasič Jan Čech působí u u chemické služby v Hradci Králové.

Sedmadvacetiletý Jan Čech původem z Přerovska působí třetím rokem u chemické služby královéhradeckých hasičů. Ve čtvrtek si na letišti v Hradci Králové vyzkoušel stříbrný oblek proti sálavému teplu, který i s přilbou, rukavicemi a botami váží 10 kilogramů, dalších 12 kilogramů má dýchací přístroj.

Během výjezdů musí hasiči vydržet tropické letní teploty v zásahových oblecích, přičemž i ty běžné mají pět vrstev, váží osm kilogramů a jsou odolné do 250 stupňů.

Jaké teplotě oblek proti sálavému teplu odolá?
Nedá se v něm pracovat přímo v plamenech, ale je odolný teplotě až 500 stupňů. Nejhorší je neohrabanost a horko, pot se z toho obleku žádným způsobem neodvádí a vše zůstává uvnitř. Zásoba vzduchu vystačí na 25 až 30 minut a po takové době je člověk unavený jak fyzicky, tak psychicky.

Už jste v něm zažil ostrý zásah?
Naostro to teď bylo poprvé. Přihlásil jsem se dobrovolně, protože jsem v tom obleku ještě prakticky nebyl a chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to v něm je. V každém výjezdovém autě máme dva takové obleky, ale využijí se jen několikrát do roka, protože extrémních případů, kdy je potřeba jít do tak vysokých teplot, zase tolik není. Nedávno je kluci z druhé směny využili, když zavírali ventil acetylenu při požáru v ZVU.

Jak dlouho to v zásahovém obleku lze vydržet?
Jednoduše do té doby, než velitel rozhodne, že pominulo riziko. Pamatuji si, že když v roce 2010 na hradeckém letišti nouzově přistávalo letadlo, museli jsme vydržet zhruba dvě a půl hodiny. Byla taky strašná vedra, a nebylo to tedy nic příjemného. Byli jsme úplně propocení, ale naštěstí jsme během čekání, než pilot vylétá palivo, mohli pít.

Pitný režim máte stanoven?
Hasičský záchranný sbor se stará o zásobu tekutin, ale pitný režim si každý hlídá sám. Voda se musí neustále doplňovat, aby člověk nebyl dehydrovaný. Jak vidíte, ztráta tekutin je při zásahu opravdu velká (ukazuje svoje naskrz propocené tričko). Na každém autě máme zásobu balené vody, na každého dva až tři litry, a ta se po návratu ze zásahu doplňuje.

Zásahy v takovém horku musí být náročné na fyzičku...
Fyzička by měla být u hasičů obecně dobrá, jednou za rok procházíme testy, máme možnost sportovat a každý z nás se snaží udržovat ve formě, aby tohle náročné povolání vydržel.

Co je na vaší práci nejtěžší?
To, že člověk nikdy pořádně netuší, do čeho jde a u čeho bude zasahovat. Co nás čeká, se dozvíme až na místě. Vždy je nejdůležitější dodržovat vlastní bezpečnost, aby se zachránce nestal zachraňovaným.

Jak často za směnu vyjíždíte?
Centrální stanice v Hradci má 1 600 až 2 000 výjezdů ročně, což vychází zhruba na tři výjezdy za směnu, ale stane se, že kvůli přívalové vodě a větru vyjíždíme i osmkrát.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Najdete na iDNES.cz