Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuks a Tanec smrti vidělo 140 tisíc lidí, novinkou bude restaurace

  17:41aktualizováno  17:41
Barokní hospitál Kuks má za sebou jeden z nejlepších roků, opravená památka trhala návštěvnické rekordy. Do nové sezony otevře zámeckou restauraci, památkáři pokročí v opravách Braunova betlému.

Vedoucí správy Kuksu Libor Švec (16.12.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kastelán Libor Švec byl v posledních letech u všeho důležitého, co se v komplexu barokního Kuksu na Trutnovsku stalo. V roce 2015 si skoro neodpočinul, vždyť do zrekonstruovaného díla osvíceného hraběte a mecenáše Františka Antonína Šporka zavítalo na 140 tisíc návštěvníků (více o zrekonstruované památce čtěte zde).

„Loňský rok hodnotím veskrze pozitivně, podařilo se stavebně dokončit dvacetiměsíční rekonstrukci a prakticky hned jsme hospitál otevřeli veřejnosti. Na Kuks přišel historicky rekordní počet lidí, byla to mimořádná sezona,“ hodnotí Švec, jenž je kukským kastelánem od roku 2002.

Fotogalerie

Dopadly podle vašich představ i jednotlivé kulturní akce?
Veskrze ano, ať už se bavíme o Hudebním létě Kuks, o festivalu Theatrum Kuks, o Vinobraní nebo o Svatohubertských slavnostech. Bylo to velmi náročné, zájem odborné i laické veřejnosti byl chvílemi až neúnosný. V některých exponovaných dnech, například na svátek 8. května, přišlo až sedmnáct set lidí. Zájem nepolevil ani v horkém létě, které přitom nebylo pro památky příliš přívětivé. Doufám však, že jsme neusnuli na vavřínech, už teď připravujeme řadu novinek.

Najdou si lidé cestu na Kuks i teď v zimě? Co je pro ně přístupné?
Pořád přijíždí hodně lidí, mohou si prohlédnout areál, podívat se do zahrady. Expozice v hospitálu a muzeum farmacie jsou sice zavřené, ale skupina alespoň deseti lidí si u nás může telefonicky nebo mailem objednat v pracovním týdnu prohlídku. Pokud by byla slabá zima, zvážíme, zda někdy neotevřít památku ještě před začátkem letní sezony, která začne oficiálně 24. března.

O co byl loni na Kuksu největší zájem?
Vrcholem byl podle očekávání cyklus maleb Tanec smrti. Potvrdilo se, že jejich zrekonstruování byl pro Kuks zlomový okamžik. Opomenout nemohu ani bylinkovou zahradu. Díky tomu, že se v průběhu roku mění, řada návštěvníků se na ni přijela podívat opakovaně. Z kukského areálu se nám snad daří dělat místo, kam si lidé přijíždějí odpočinout, kde je jim dobře.

Zmínil jste, že chystáte novinky. Prozradíte některé?
Konečně se nám po opakovaném výběrovém řízení podařilo nalézt nájemce zámecké restaurace, která by měla být hlavní novinkou tohoto roku. Bude to opět velký posun v servisu, lidé se konečně budou moci stravovat přímo na našem břehu. V areálu vznikl také nový informační systém a další novinkou bude otevření prodejny bylinek s malým občerstvením na nádvoří.

Plánujete letos nějaké další investice či opravy?
Revitalizace se týkala areálu hospitálu Kuks, ale už ne dvou národních kulturních památek, a sice hřbitova a Braunova Betléma. Právě obnova pískovcového betléma v lese nedaleko Žirče by měla mít letos daleko větší prioritu než doteď. Bylo by špatné, kdyby se dařilo jen hospitálu a druhá minimálně stejně významná památka strádala. Zatím se veškerá energie věnovala Kuksu, teď je čas soustředit se i na Braunův Betlém a další památky v okolí. Pracovat budeme také na obnově ohradní zdi a cest na hřbitově, v některých částech hospitálu budeme repasovat podlahy, necháme vymalovat místnosti. Také se pokusíme odkrýt další nástěnné malby, to už jsou ale spíše výhledy do příštích let. Kuks stále nabízí možnost odkrývání dalších cenných barokních památek.

Pro správce památky to jsou tedy skvělé vyhlídky...
Na této práci je skvělé, že nikdy nekončí. Čekají nás nové práce, pořád je co objevovat, budeme se snažit získat peníze na další investice. V hlavě mám spoustu plánů.

Stihl jste si loni vůbec odpočinout?
Loni jsem měl volno asi pět dnů, což mluví samo za sebe, ale práce kastelána nezná konkrétní pracovní dobu. Je to zaměstnání, které vás musí bavit a naplňovat, bez toho by to nešlo dělat. Že to bude velmi složitý rok, a to nejen pro správu Kuksu, ale i pro obyvatele obce a další zaměstnance, jsem očekával.

Obec vede s organizátory spory ohledně pokračování festivalu Theatrum Kuks. Vy sám byste byl rád, aby přehlídka baroka pokračovala?
Když jsem tu začínal, byl zrovna první ročník. Já sám cítím určitě výkyvy v kvalitě jednotlivých ročníků, pamatuju si povedené i horší. Byl bych rád, kdyby tady podobný typ akce zůstal, na Kuks taková přehlídka patří, pouze bych přivítal možná lepší organizaci a komunikaci s obcí (více o sporech čtěte zde).
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz