Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuks a Tanec smrti vidělo 140 tisíc lidí, novinkou bude restaurace

  17:41aktualizováno  17:41
Barokní hospitál Kuks má za sebou jeden z nejlepších roků, opravená památka trhala návštěvnické rekordy. Do nové sezony otevře zámeckou restauraci, památkáři pokročí v opravách Braunova betlému.

Vedoucí správy Kuksu Libor Švec (16.12.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kastelán Libor Švec byl v posledních letech u všeho důležitého, co se v komplexu barokního Kuksu na Trutnovsku stalo. V roce 2015 si skoro neodpočinul, vždyť do zrekonstruovaného díla osvíceného hraběte a mecenáše Františka Antonína Šporka zavítalo na 140 tisíc návštěvníků (více o zrekonstruované památce čtěte zde).

„Loňský rok hodnotím veskrze pozitivně, podařilo se stavebně dokončit dvacetiměsíční rekonstrukci a prakticky hned jsme hospitál otevřeli veřejnosti. Na Kuks přišel historicky rekordní počet lidí, byla to mimořádná sezona,“ hodnotí Švec, jenž je kukským kastelánem od roku 2002.

Fotogalerie

Dopadly podle vašich představ i jednotlivé kulturní akce?
Veskrze ano, ať už se bavíme o Hudebním létě Kuks, o festivalu Theatrum Kuks, o Vinobraní nebo o Svatohubertských slavnostech. Bylo to velmi náročné, zájem odborné i laické veřejnosti byl chvílemi až neúnosný. V některých exponovaných dnech, například na svátek 8. května, přišlo až sedmnáct set lidí. Zájem nepolevil ani v horkém létě, které přitom nebylo pro památky příliš přívětivé. Doufám však, že jsme neusnuli na vavřínech, už teď připravujeme řadu novinek.

Najdou si lidé cestu na Kuks i teď v zimě? Co je pro ně přístupné?
Pořád přijíždí hodně lidí, mohou si prohlédnout areál, podívat se do zahrady. Expozice v hospitálu a muzeum farmacie jsou sice zavřené, ale skupina alespoň deseti lidí si u nás může telefonicky nebo mailem objednat v pracovním týdnu prohlídku. Pokud by byla slabá zima, zvážíme, zda někdy neotevřít památku ještě před začátkem letní sezony, která začne oficiálně 24. března.

O co byl loni na Kuksu největší zájem?
Vrcholem byl podle očekávání cyklus maleb Tanec smrti. Potvrdilo se, že jejich zrekonstruování byl pro Kuks zlomový okamžik. Opomenout nemohu ani bylinkovou zahradu. Díky tomu, že se v průběhu roku mění, řada návštěvníků se na ni přijela podívat opakovaně. Z kukského areálu se nám snad daří dělat místo, kam si lidé přijíždějí odpočinout, kde je jim dobře.

Zmínil jste, že chystáte novinky. Prozradíte některé?
Konečně se nám po opakovaném výběrovém řízení podařilo nalézt nájemce zámecké restaurace, která by měla být hlavní novinkou tohoto roku. Bude to opět velký posun v servisu, lidé se konečně budou moci stravovat přímo na našem břehu. V areálu vznikl také nový informační systém a další novinkou bude otevření prodejny bylinek s malým občerstvením na nádvoří.

Plánujete letos nějaké další investice či opravy?
Revitalizace se týkala areálu hospitálu Kuks, ale už ne dvou národních kulturních památek, a sice hřbitova a Braunova Betléma. Právě obnova pískovcového betléma v lese nedaleko Žirče by měla mít letos daleko větší prioritu než doteď. Bylo by špatné, kdyby se dařilo jen hospitálu a druhá minimálně stejně významná památka strádala. Zatím se veškerá energie věnovala Kuksu, teď je čas soustředit se i na Braunův Betlém a další památky v okolí. Pracovat budeme také na obnově ohradní zdi a cest na hřbitově, v některých částech hospitálu budeme repasovat podlahy, necháme vymalovat místnosti. Také se pokusíme odkrýt další nástěnné malby, to už jsou ale spíše výhledy do příštích let. Kuks stále nabízí možnost odkrývání dalších cenných barokních památek.

Pro správce památky to jsou tedy skvělé vyhlídky...
Na této práci je skvělé, že nikdy nekončí. Čekají nás nové práce, pořád je co objevovat, budeme se snažit získat peníze na další investice. V hlavě mám spoustu plánů.

Stihl jste si loni vůbec odpočinout?
Loni jsem měl volno asi pět dnů, což mluví samo za sebe, ale práce kastelána nezná konkrétní pracovní dobu. Je to zaměstnání, které vás musí bavit a naplňovat, bez toho by to nešlo dělat. Že to bude velmi složitý rok, a to nejen pro správu Kuksu, ale i pro obyvatele obce a další zaměstnance, jsem očekával.

Obec vede s organizátory spory ohledně pokračování festivalu Theatrum Kuks. Vy sám byste byl rád, aby přehlídka baroka pokračovala?
Když jsem tu začínal, byl zrovna první ročník. Já sám cítím určitě výkyvy v kvalitě jednotlivých ročníků, pamatuju si povedené i horší. Byl bych rád, kdyby tady podobný typ akce zůstal, na Kuks taková přehlídka patří, pouze bych přivítal možná lepší organizaci a komunikaci s obcí (více o sporech čtěte zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz