Nový šéf regionální ODS Martin Puš chce vytáhnout stranu k lepším výsledkům, než ukázaly krajské volby.

Nový šéf regionální ODS Martin Puš chce vytáhnout stranu k lepším výsledkům, než ukázaly krajské volby. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vedení ODS je odtržené od reality, tvrdí nový šéf hradeckého regionu

  • 5
Nový šéf regionální rady ODS v Královéhradeckém kraji Martin Puš nastoupil v pondělí do čela strany zmítající se v problémech. Bude mít jen tři čtvrtě roku na to, aby ji dal dohromady, připravil program pro volby v příštím roce a pomohl straně získat zpět ztracené voliče.

Získat důvěru voličů, ovládnout sociální sítě, nalákat mladé podporovatele, být regionem, který je slyšet. Takové cíle si klade nový krajský šéf ODS Martin Puš.

"Ztráta důvěry, která nás u voličů potkala, se těžko napravuje," uvědomuje si bývalý dlouholetý starosta Jičína.

Martin Puš

Narodil se 27. května 1963 v Jičíně, kde také odstartoval svou politickou kariéru. Členem ODS je od roku 1997, jičínským zastupitelem nepřetržitě už od roku 1994. Od roku 1998 do loňského roku byl zároveň radním. V letech 2002 až 2012 byl starostou Jičína, loni v únoru ho zastupitelé těsnou většinou odvolali. V loňském roce byl zvolen do zastupitelstva Královéhradeckého kraje, kde předsedá výboru životního prostředí a zemědělství. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. S manželkou Vladimírou má syna Michala a dceru Petru.

Byl jste zvolen jen na devět měsíců. Budete se ve vedení krajské ODS snažit změnit hodně věcí, nebo svůj mandát berete spíše jako udržovací
To bych nechtěl. Ač to vypadá na krátké a klidné období, příští rok bude supervolební, takže musí vzniknout volební tým. Musíme připravit kampaň a pracovat na programu, ale jinak než tomu bylo dříve. Budeme se ptát našich voličů, co chtějí a co po nás požadují, a teprve na základě jejich názorů musíme začít formulovat náš volební program. Zároveň budeme hledat výrazné osobnosti, které program dokáží lidem vysvětlit.

Úkolů chcete za tak krátkou dobu zvládnout hodně...
Já jsem týmový hráč, sám nic nezvládnu. Všichni vědí, že pokud chceme něco změnit, budou se o to muset zasloužit také.

Jakým konkrétním způsobem se pokusíte image strany v kraji změnit?
To je velice složité, protože ztráta důvěry, která nás potkala, se těžko napravuje. Myslím, že když s voliči budeme více komunikovat a budeme znát jejich názory, najdeme způsob, jak je získat zpět.

V loňských pro ODS nepříliš úspěšných krajských volbách vám tedy nejvíc uškodil nedostatek komunikace?
Určitě. Krajské volby jsou více o celostátních tématech a nazírání na stranu z celostátního hlediska. Dlouhodobě se ukazuje, že naše vedení je odtržené od reality a neví, co si přeje členská základna. A už vůbec neví, co si přejí naši voliči. Když dospějeme do takové situace, bývají volební preference a výsledky takové, jaké jsou.

Anketa: Co říkají zvolení Martina Puše jeho kolegové z ODS?

Pavel Staněk, předseda oblasti Hradec Králové

» Máme výraznou tvář

S volbou jsme spokojeni, pana Puše jsme navrhovali. Vycházeli jsme především z jeho práce v kampani pro krajské volby, kde se projevil jako týmový hráč a jako slušný a pracovitý člověk. Dokázal v ní zaujmout nejen nás, ale i veřejnost, je potřeba mít v čele výraznou tvář.

Ivan Adamec, starosta Trutnova, Pušův protikandidát

» Volba není dobrá

Prohru si neberu osobně. Vnímám to tak, že převládl většinový názor. Já věřím, že ti, kteří volili tímto způsobem, jsou přesvědčeni o tom, že zvolili správně. Víc to nebudu komentovat, s volbou nesouhlasím a myslím si, že není dobrá.

Eva Mücková, starostka Meziměstí, oblastní rada Náchod

» Slušní to nemají lehké

Od zvolení pana Puše si příliš neslibuji. Jako člověk je hodný a slušný. Slušňáci to ale v dnešní době vůbec nemají lehké.

Miloslav Plass, místopředseda obl. rady Hradec Králové

» Podporoval jsem ho

Byl jsem jedním z podporovatelů Martina Puše, takže jsem rád, že to takhle dopadlo. Jeho hlavním úkolem bude stranu připravit na volební rok 2014. Jako prioritu vidím i posílení aktivity členské základny, která po několika prohraných volbách ztratila chuť do práce.

Pokusíte se ze své pozice tlačit na celostátní vedení?
Ozvat se musí kterýkoliv region. Pokud má jasně formulovaný názor, tak se ozvat musí. Nežijeme ve vzduchoprázdnu. Na oblastních sdruženích se sice diskutuje a hledají řešení, ale na úrovni regionů to taky končí. K vedení se dostávají jen pozitivní informace a to je to nejhorší. Tam je základ našich neúspěchů.

Jaká je pozice Královéhradeckého kraje v ODS?
Naše pozice není dlouhodobě příliš silná, ale už minulý rok jsme o sobě začínali dávat více vědět. Jsou regiony silnější a jsou slabší. Moc bych si přál, aby Královéhradecký kraj byl regionem, který bude respektován a uznáván pro svoje názory a proto, že je také dokáže prosadit.

Co považujete za velký neduh našeho regionu?
Všechny oblasti mají problém s komunikací nejen uvnitř ODS, ale i s voliči. Náš problém je, že nedokážeme dostatečně využívat sociální sítě, kterými hodně žije mladá generace. A tu je potřeba vtáhnout do dění a využít jejích schopností a názorů a přesvědčit mladé, že i oni hrají o svoji budoucnost.

Kdo teď tvoří vaší hlavní voličskou základnu?
Živnostníci, podnikatelé, lékaři. Dříve to bývali úředníci, učitelé. Doufám, že i mladá generace. ODS však není v dobré kondici, ale doufám, že tyto naše tradiční voliče opět přesvědčíme.

Máte cíl, kolik byste ve volbách do obecních zastupitelstev v příštím roce chtěli získat starostovských křesel a podílů v zastupitelstvech?
Zatím jsme si takové cíle nedávali. Samozřejmě, že jako každý chci vyhrávat. Není to ale o procentech a počtech, ale v prvé řadě o provedené práci.

Necítíte jako hendikep, že jste v loňském roce neuspěl ve vedení Jičína a byl z pozice starosty odvolán? Vzal jste si z toho nějaké ponaučení?
Jsem zvyklý poučit se z chyb, které mohly vzniknout. Prubířským kamenem pro mě byly krajské volby. Myslím si, že preferenční hlasy, které jsem dostal, svědčí o tom, že v Jičíně se za posledních deset let odvedla dobrá práce. V současné době je vidět, že Jičín stagnuje. Občané už vidí, že se tam nic neděje. Tak to ale někdy bývá.