Jsem racionální rebel a chci další změny v kraji, říká senátor Antl

  17:31aktualizováno  17:31
Když nic jiného, alespoň si senátor Miroslav Antl ověřil, jak velkou roli hraje v krajském zastupitelstvu Královéhradeckého kraje. Rozpoutal jednodenní krizi, přiměl k odchodu šéfa klubu zastupitelů ČSSD, vymohl si změny a slavně se vrátil.

Klub ČSSD v kraji byl podle Miroslava Antla absolutně nefunkční a nikdo neměl snahu s tím něco udělat. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Stal se absolutním vítězem loňských krajských voleb, když mu svůj preferenční hlas odevzdalo 4 662 voličů. A také byl hlavní postavou jednodenní krize, během které si krajská vládnoucí koalice ČSSD + KSČM nemohla být jistá, zda neztratila jeho rozhodující hlas.

Miroslav Antl, senátor, předseda ústavněprávního výboru, krajský zastupitel, bývalý státní zástupce či autor knižního bestselleru Gaunery nemám rád, vystoupil a zase se vrátil do krajského klubu zastupitelů ČSSD (více o jeho kroku čtěte také zde).

"Klub vůbec nefungoval, neměl žádný význam a když jsem se jej snažil aspoň trochu zburcovat, nikdo nereagoval," vysvětluje své důvody Antl, který svolil k návratu až po úleku sociální demokracie, po urychlené nápravě a slibech změn.

Proč jste odešel ze zastupitelského klubu ČSSD?
Klub byl absolutně nefunkční a nikdo neměl snahu s tím něco udělat. Obrátil jsem se i na předsedkyni krajského výboru Orgoníkovou, která mi dodnes - tedy už čtvrt roku - dluží odpověď. Pan Tippner coby šéf klubu odpověděl tím způsobem, že jsem pochopil, že on nic nepochopil.

Takže to nebylo žádné spontánní rozhodnutí?
Naopak, byla to dlouhodobá záležitost, trvalo to nejméně tři měsíce. A to jsem se snažil o nápravu, abych to nakonec udělat nemusel.

Existuje nějaká poslední kapka, která vás přiměla k odchodu?
Dvě. Jedna ze strany expředsedy zastupitelského klubu Jana Tippnera, který nepochopil, že klub musí žít vlastním životem a musí plnit základní funkce jako komunikace uvnitř. Bohužel pro kraj tu otevřenost znám ze senátorského klubu ČSSD, který je naopak velmi živý. Zkrátka se spolu bavíme a diskutujeme, což zde chybělo. Druhou kapkou byla paní Orgoníková. Nedokázala se mnou tři měsíce komunikovat, prostě naprostá ignorace. Přitom ten klub je pro kraj hrozně důležitý.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a novým předsedou se stal Josef Dvořák. To jeho jméno vás zviklalo k návratu?
Zajímaly mě dvě informace: zda se změnil předseda a za druhé, jakým poměrem hlasů se to stalo. Podle mých informací hlasování dopadlo osm ku dvěma, což jasně rozhodlo, že změnu chtějí. Dnes jsem se o tom bavil s panem hejtmanem, dohodli jsme se, že se do klubu vrátím, ale chci další změny. Chci navázat na tento poměr hlasů a něco změnit. Ten klub musí být živější. Očekávám, že drtivá většina bude chtít pracovat a ne si pouze dopisovat, nebo dokonce vůbec nekomunikovat jako do této doby.

Uvědomujete si, že těmito slovy jen podporujete svou pověst určitého rebela?
Uvědomuju, ale já jsem rebelem celý život. Přináší mi to i určitou energii, ale hlavně se domnívám, že můj postoj je k dobru a klub jen oživí. Ano, jsem rebel, ale myslím si, že vzhledem k věku i zkušenostem se mohu považovat za rebela racionálního. Tedy pokud to vůbec jde dohromady (smích).

A neprobudilo vaše vystoupení i opozici? Nesnažila se narychlo využít situace a zlanařit vás do svých řad?
Vůbec ne, já mám totiž tu výhodu, že mě nikdo nelanaří. Asi působím odtažitě. O mém vystoupení se mnou nikdo nemluvil a když to řeknu brutálně upřímně, nikdo mě za to ani nepochválil.

Opozice však už jistě začala doufat, že by v důležitých hlasováních mohla získat vaši podporu...
Ale já jsem kolektivní hráč, baskeťák. Když si na sebe vezmu dres, jsem hráč a ne individualista. A navíc, když hlasuju, nerozhoduju se, zda je to v zájmu klubu, ale přemýšlím při tom třeba o trestněprávní odpovědnosti. Opozice můj hlas určitě nemá i z toho důvodu, že se domnívám, že ona není opozicí konstruktivní.

Můžete vyloučit, že váš odchod a příchod souvisely s blížícími se volbami?
Ježiš, já tuhle politickou strategii vůbec neumím! Já to nepotřebuju, stojí za mnou má práce, čímž ale nechci říct, že kdybych do senátních voleb šel, že mám nějaké jisté hlasy. A navíc: proč bych se zrovna ve chvíli, kdy se říká, že sociální demokracie vyhrává, pustil proti ní?

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Za útok na partnerku a spolubydlícího dostal cizinec 4,5 roku vězení

Vazební věznice Hradec Králové

Za zbití krajana kovovou tyčí a napadení partnerky si Polák Pavel G. u Krajského soudu v Hradci Králové vyslechl trest...

První velké lyžování začíná, většinou za nižší ceny. Užijí si i běžkaři

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

První lyžařský supervíkend chystají skiareály ve východních Čechách. Přestože se někde už lyžuje, opravdová zimní...

Mělnická bouda v Peci je opravená, opět se v ní budou léčit děti

Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou

Do nových pokojů se po Vánocích nastěhují děti s dýchacími problémy, které jezdí do Mělnické boudy nad Pecí pod Sněžkou...

Najdete na iDNES.cz