Nádrž Rozkoš na Náchodsku

Nádrž Rozkoš na Náchodsku | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rozkoš a Stříbrný rybník ničí sinice, sny o čisté vodě opět ožívají

  • 3
Sezonu nejoblíbenějších přírodních koupališť kraje opět ničí sinice, řasy a chlorofyl. Stříbrný rybník v Hradci Králové a Rozkoš na Náchodsku se téměř každoročním problémům chtějí bránit, provozovatelé kempů by rádi vybudovali bazén a jezírka s přírodní filtrací.

Ta trochu paradoxní situace se opakuje skoro každý rok. Zatímco tropické teploty si nemohou vynachválit kasteláni, provozovatelé dvou populárních krajových koupališť začínají sčítat ztráty.

Stříbrný rybník Hradce Králové a nádrž Rozkoš, kam každý rok míří desítky tisíc návštěvníků, mají společné letní nepřátele: sinice, řasy a chlorofyl. Oběma vyhlášeným turistickým magnetům překazilo plány měření hygieny z 27. července.

Na Rozkoši dokonce zazněl nekompromisní verdikt zákazu koupání. Na Stříbrném rybníce experti označili vodu za nevhodnou, a tak provozovatel i přes naději na změnu k lepšímu oficiálně ukončil sezonu.

Obě střediska vyhlásila sinicím válku, ale přímý boj s přírodou vzdala, a tak se nebudou bránit chemickými metodami, bagrováním dna ani vypouštěním vody. U České Skalice by měla vzniknout dvě biotopová koupací jezírka, v Hradci Králové zase chtějí postavit úplně nový bazén.

„Nejhorší je pocit, že proti sinicím nemůžeme dělat vůbec nic,“ řekl ředitel Autocampingu Rozkoš Jan Šnajdr, který v posledních letech zažil mnoho pokusů o likvidaci sinic, ale zároveň stejný počet neúspěchů. 

„Přicházíme o statisíce korun“

„Ke zlepšení dojde pouze v případě vyčištění vody na přítoku, protože platí rovnice: odpadní voda = živiny pro řasy a sinice. Je to běh na velmi dlouhou trať a my nechceme jít cestou krátkodobého zlepšení jako třeba na Máchově jezeře, kde do vody sypali tuny hlinité soli za miliony korun,“ upozornil. V proslulém kempu s kapacitou 3 500 lidí je hlavně kvůli problémům se sinicemi sotva 700 návštěvníků.

„Bez přehánění přicházíme o statisíce korun, ale věříme, že už příští rok se potíží se sinicemi zbavíme jednou provždy. Město už má na dvě biotopová jezírka, která se v Evropě začínají rozmáhat, stavební povolení,“ uvedl Šnajdr.

Jezírka prý vzniknou pod recepcí a přírodní kořenová filtrace na místě současného golfového hřiště. „Náklady dosáhnou 15 milionů korun, ale aktuálně tyto peníze v rozpočtu nemáme. Budeme se proto ucházet o dotaci v dotačním období 2015 až 2020,“ řekl starosta České Skalice Martin Staněk. 

Na Stříbrném rybníce už mohli mít po problémech, ale zhatila to stavba koupaliště Flošna. Hned vedle rybníka měl totiž údajně vyrůst moderní areál s dvěma nerezovými bazény a atrakcemi, avšak ukázalo se, že projekt je finančně až příliš náročný. „Dokonce vznikly i nějaké studie, ale potom prý převážil politický zájem o stavbu koupaliště Flošna,“ sdělil správce Zdeněk Podal.

Plány však nyní ožily. Druhý hradecký venkovní bazén by mohl vzniknout na hlavní rybniční pláži vedle toboganu. Jeho stavba má ale háček.

„Komplikace je, že Stříbrný rybník je v majetku města, záleží tedy na dohodě nájemce s radnicí. Jisté je, že bazén by zatraktivnil celé okolí a zvlášť v srpnu by pomohl zachránit celou sezonu. Je totiž téměř jisté, že podobně horké a suché roky se budou opakovat stejně jako problémy s čistotou vody,“ míní Podal.

Problému s vodou se nedalo předejít

Město by se sice nápadu vybudovat další bazén nejspíš nebránilo, ale s jeho (spolu)financováním nepočítá, protože stavba nefiguruje v rozpočtu ani v rozpočtovém návrhu. „Pokud nějaké návrhy existují, tak možná z tehdy, kdy se uvažovalo o výstavbě venkovního koupaliště. Splnily svůj účel, nicméně město se v té době rozhodlo pro výstavbu koupaliště Flošna. Město v předmětném areálu neplánuje budování dalšího městského venkovního bazénu,“ řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle Podala se letošnímu problému nedalo předejít: „Není odkud vzít další přítok vody, pod nesnáze se podepsaly extrémní teploty a sucho, při nichž možná i o tři čtvrtě metru klesla hladina vody. To jistě mělo velký vliv na kvalitu vody, ale dospělém člověku, který není alergik a po koupání se osprchuje, se nemůže nic stát.“

Stříbrný rybník má proti Rozkoši výhodu, blízkou cyklistickou a bruslařskou stezku. I přes oficiální konec sezony a špatnou kvalitu vody se tu stále koupají stovky lidí a místní kemp je plný. „Nemáme žádné velké ztráty, protože většina návštěvníků k nám nejezdí kvůli vodě. Letošním obrovským hitem je lesní cyklistický a bruslařský okruh. Máme zcela vyprodané chaty, mobilhomy i karavany, úbytek se týká jen stanů,“ dodal správce.