Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD v Královéhradeckém kraji se rozpadá, kritika Orgoníkové sílí

  9:17aktualizováno  9:17
Členové krajské ČSSD si stěžují na poměry ve straně, jedna z jejích výrazných tváří ji předevčírem dokonce opustila. Po rezignaci předsedkyně Hany Orgoníkové i všech místopředsedů teď partaj vede šéf krajského zastupitelského klubu Josef Dvořák.

Bývalá poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Půl roku před komunálními volbami, kdy se politické strany v regionech snaží co nejvíce semknout a vytvořit silné kandidátky, se královéhradecká i krajská ČSSD naopak rozpadá.

Ze strany v pondělí odešel Vlastimil Ondráček, který byl jednou z nejvýraznějších tváří místní ČSSD, sociální demokraty opouští i nestraníci, kteří za ně rozhodovali v městském zastupitelstvu.

Nominační konference

Sociální demokraté rozhodnou o své kandidátce pro nadcházející volby na nominační konferenci, jež se uskuteční 26. dubna.

Další členové strany pak tvrdí, že jsou pod tlakem šéfky okresu Hany Orgoníkové, kterou kritizují za to, že navzdory svému odvolání z postu krajské předsedkyně si za pomoci několika příznivců stále udržuje moc. Vždyť jen před několika dny rozhodla, že odvolá zástupce okresu při krajské buňce.

"Já jsem to pouze navrhla, ostatní návrh přijali. Nové zastoupení našeho okresu navrhneme až na sklonku letošního roku. Do té doby nebudeme mít při kraji zastoupení a soustředíme se na komunální a senátní volby," vysvětluje své rozhodnutí Orgoníková.

Krajský výkonný výbor má přitom v regionu hlavní slovo a nejsilnější okres v něm více než půl roku nebude mít svého zástupce.

"Pokud hradecká organizace stahuje členy tímto způsobem, může to být výraz toho, že nemá dostatečnou členskou základnu," míní hradecký politolog Jan Outlý.

Z krajského výboru odstoupili všichni čtyři místopředsedové

Příliš dobře to pro ČSSD nevypadá ani na krajském výboru, z něhož koncem loňského roku odstoupili všichni čtyři místopředsedové a před dvěma týdny se nechala odvolat i dosavadní dlouholetá šéfka kraje Orgoníková. Regionální buňku provizorně vede šéf krajského zastupitelského klubu Josef Dvořák. Nového šéfa by měli zvolit 12. dubna.

"Nechala jsem se odvolat k 22. březnu," říká Orgoníková. Krajští místopředsedové Lubomír Franc, Josef Táborský, Jaroslav Špaček a Jan Morávek prý svou rezignaci zdůvodnili tím, že se cítí být zodpovědní za výsledek minulých voleb. Sociální demokraté totiž loňské parlamentní volby v Královéhradeckém kraji nevyhráli, skončili druzí za hnutím ANO.

"Orgoníková ale nést odpovědnost odmítla," říká dobře informovaný člen strany, který si přeje zůstat v anonymitě. Hradecká sociální demokracie je podle něj momentálně v komplikované situaci.

"Místním organizacím jde o to, aby se vše v okrese dělalo demokraticky a transparentně. I proto jsou někteří členové pod tlakem vedení okresu. Orgoníková se sice stáhla z kraje, ale v Hradci si stále drží svoji linii a svých pár příznivců," tvrdí zdroj redakce.

Orgoníková zůstává, odchází i Ondráček

"Pokud jsou problémy personální, paní Orgoníková by se asi po tolika letech měla stáhnout do ústraní," komentuje situaci politolog Outlý.

Kvůli nedobrým vztahům v ČSSD odchází i Vlastimil Ondráček, který před necelými čtyřmi lety převzal dočasné vedení města, když se strany po komunálních volbách dlouhé týdny nedokázaly dohodnout na koalici.

"Někdy je lepší skončit, než si dělat zbytečně problémy. Neřekl bych, že jsem poměry ve straně znechucen, ale chování některých lidí v ní mě docela překvapuje," říká Ondráček a dodává, že pokud vůbec bude v podzimních volbách do hradeckého zastupitelstva kandidovat, potom pouze jako nestraník. "Už nikdy v žádné straně být nechci," tvrdí.

Za sociální demokraty v příštích volbách nebude kandidovat ani jejich jediný nestraník v zastupitelstvu Jiří Kocourek.

"To mohu potvrdit. Jestli budu kandidovat za někoho jiného, nevím. Ještě mě nikdo neoslovil, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Pokud ale kandidovat nebudu, svět se nezboří," míní Kocourek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz