Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec čeká hubený rok 2013, zastupitelé schválili rozpočet

  9:34aktualizováno  9:34
Hradec Králové musí šetřit. V rozpočtu na rok 2013, který v úterý schválili zastupitelé, nejsou peníze na školy, cestovní ruch ani na velké investice. Město chce alespoň dokončit nejdůležitější rozjeté projekty.

Letos město investovalo například do nové knihovny, příští rok magistrát s novými projekty nepočítá. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Hradec bude muset oproti letošnímu roku snížit své výdaje o víc jak 400 milionů korun. Rozpočet nepočítá například s dalšími opravami ani vybavováním základních a mateřských škol ve městě. Nula se objevila i v kolonce investičních výdajů odboru rozvoje města.

Školy nedostanou žádné nové vybavení

Zatímco v letošním roce město dalo do výměn oken a oprav škol na svém území skoro 80 milionů korun, v příštím roce na podobné práce neuvolní ani korunu.

Schválený rozpočet Hradce Králové

  • příjmy 1, 880 miliardy
  • výdaje 2, 131 miliardy 

Kapitálové výdaje (příklady) 2012/2013

Odbor životního prostředí 457 tisíc/1,6 milionu

Odbor školství 3,6 milionu/0

Odbor kultury, sportu a cestovního ruchu 33,5/1,9 milionu

Městská policie 3,3 milionu/538 tisíc

Odbor rozvoje města 16,8 milionu/0

Běžné výdaje (příklady) 2012 / 2013

Příspěvky na činnost sportovních organizací 48,1/23 milionů

Příspěvky na podporu vrcholového a výkonnostního sportu 52,6/43,6 milionů

Odbor památkové péče 2,8 milionu/650 tisíc

Stejné to bude i u projektů na lepší vybavení škol. Některé základní školy v Hradci letos dostaly interaktivní tabule nebo třeba nové vybavení školních jídelen celkem za víc jak tři a půl milionů korun. Ty, na které se v roce 2012 nedostalo, mají smůlu.

"Potřebovali bychom zmodernizovat i další školní vývařovny a jídelny a samozřejmě i interiéry škol," připouští vedoucí odboru školství na hradeckém magistrátu Alena Synková. Podle ní musí školy čekat na nějaké peníze alespoň z dubnového rozpočtového vyrovnání.

"Z něj bychom mohli nějaké peníze investovat do dalšího vybavování tříd interaktivními tabulemi," doufá Synková.

Naopak alespoň na provozní výdaje dostane většina základních a mateřských škol z městského rozpočtu o pár tisíc víc, než tomu bylo letos. Radnice pro příští rok počítá rovněž s pořízením ještě jedné takzvané modulové školky.

Stavební boom v krajském městě končí

V roce 2012 Hradec Králové stavěl a opravoval, co se dalo. Vzniklo nové hřiště Bavlna, továrna Vertex se proměnila v moderní knihovnu, z polorozpadlých hradeb vznikly nové oázy klidu a v novém je i historický dům U Špuláků s obřadní síní. Stavební boom ale příští rok skončí.

Město bude v následujícím roce investovat už jen do akcí, které jsou rozjeté, a to především do rekonstrukce Dukelské třídy. Dotáhnout by se měla i revitalizace Benešovy třídy, která má z městského rozpočtu spolknout přes 170 milionů korun, což je bezkonkurenčně nejvyšší položka rozpočtu na rok 2013. Pokračovat bude i revitalizace Šimkových sadů a hřiště Slavia.

Méně peněz půjde do kultury i turismu

Město se v roce 2013 rozhodlo osekat výdaje na kulturu a cestovní ruch. Méně peněz tak půjde například na vydávání publikací sloužících pro cestovní ruch, na účast na výstavách, veletrzích, ale i na akce na podporu cestovního ruchu.

Fotogalerie

Radost z nového rozpočtu může však mít hradecké Klicperovo divadlo, které od radnice získá téměř deset milionů korun na opravu foyer. Čtvrt milionem město rovněž podpoří novou akci s názvem Hradecko-Pardubické dny.

Budou nové křižovatky a cyklostezky

Hradecký rozpočet pro rok 2013 částečně potěší řidiče a cyklisty. Radnice plánuje opravu a výstavbu několika silnic a dopravních uzlů ve městě. Kromě dokončení velké rekonstrukce ulic Dukelská a S. K. Neumanna se Hradečáci dočkají několika nových křižovatek a cyklostezek.

Opravou za 55 milionů korun projde křižovatka U Koruny, 20 milionů bude stát křižovatka U Husa. Dohromady skoro 18 milionů korun pak půjde na výstavbu cyklostezek v ulici Jana Černého a ve Slatině. Přes slepé rameno Orlice v Malšově Lhotě pak vznikne lávka pro pěší a cyklisty.

Město šetří, kde může, a proto si příští rok nebude moci dovolit takové "rozpočtové perličky" jako sochu Panny Marie za 159 tisíc do domu U Špuláků, obraz za dvacet tisíc pro kancelář primátora nebo laserovou střelnici pro strážníky za 118 tisíc korun, které radnice pořídila z letošního rozpočtu.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Další z rubriky

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Potápěčka vídá málo ryb, zato hory odpadků. Oceány zachraňuje uměním

Anna Milerová z Jaroměře se ráda potápí. Na pomoc mořím rozjela projekt Be Sea.

Třiadvacetiletá Anna Milerová z Jaroměře ve volném čase „zachraňuje“ oceány. Studentka a grafička rozjela projekt Be...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Najdete na iDNES.cz