Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod bude šetřit, Jičín vylepší školy, Trutnov rozpočet stále nemá

  18:34aktualizováno  18:34
Zatímco tři bývalá okresní města v Hradeckém kraji si už své letošní rozpočty schválila, Trutnov si na definitivní verzi počká raději až do jara. V Jičíně utratí za veřejné stavby 156 milionů, naopak Náchod si ordinuje dietu, byť se mu ekonomicky daří.

Trutnov bude mít až do března rozpočtové provizorium. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

NáchodTéměř bez dluhů, přesto bude šetřit

Město loni pustilo do oprav silnic, mostů nebo stavby nového autobusového terminálu 185 milionů korun a podobné to bylo i rok předtím.

Takový apetit už Náchodští letos nezopakují. Paradoxně ne proto, že by jim chyběly peníze, ale dají radši prostor dlouho očekávaným stavbám z krajských i státních peněz. Jinak by ve městě mohla zkolabovat už tak napjatá doprava.

„Od 15. března začne Ředitelství silnic a dálnic s opravami kruhových objezdů na silnici první třídy, což bude znamenat velká dopravní omezení pro řidiče i obyvatele. K tomu kraj připravuje dostavbu náchodské nemocnice. Sami jsme se rozhodli, že v městských investicích zatáhneme za ruční brzdu,“ řekl starosta Náchoda, krajský zastupitel a poslanec Jan Birke (ČSSD).

Už v polovině ledna chce spustit informační kampaň, aby se veřejnost, školy, úřady či sociální zařízení mohly na letošní dopravní omezení připravit. 

Kampaň upozorní obyvatele na omezení

I tak půjde do veřejných staveb v Náchodě 105 milionů korun.

Například začne dendrologický průzkum stromů na Zámeckém kopci jako příprava na celkovou obnovu parku. Za 14 milionů se budou opravovat cesty nebo v pořadí třetí most přes Metuji, tentokrát v Bělovsi. Pokud město dostane dotace, může dojít i na opravy atletického areálu na Hamrech.

Rozpočty měst pro rok 2015

(příjmy/výdaje v milionech korun) 

* Trutnov (30,9 tis. obyvatel): 505/475 (ve schváleném rozpočtovém provizoriu) 

* Náchod (20,4 tis. obyvatel): 278/326 

* Jičín (16,3 tis. obyvatel): 397/397 

* Rychnov nad Kněžnou (11,2 tis. obyvatel): 227/227

Rozpočet nevyvolal téměř žádnou debatu zastupitelů. Pouze opozičním komunistům se nezamlouvalo, že Náchod přispěje 400 tisíc korun na opravu kostela svatého Vavřince, a nesouhlasili ani s 55 tisíci pro Pivobraní, protože taková akce se má prý obejít bez veřejných peněz.

Zelení se pozastavili nad chystanou radniční pasáží i nad půl milionem korun za projektovou přípravu na sportovně-rehabilitační centrum v Bělovsi pro hasiče a olympioniky.

„Takový záměr na stavbu za 150 milionů korun by měl projít veřejnou debatou, ale byli jsme ujištěni, že radnice s tím počítá,“ uvedl Michal Kudrnáč (Nezávislí a Strana zelených s podporou LES).

Náchodští sice rozpočet schválili, ale ještě ho posunují do lepších čísel. Městu přišly doplatky evropských dotací, další peníze pocházejí ze sdílených daní i z vnitřních úspor na úřadu. Město tak může mít v příjmech až 410 milionů. V rezervě tím bude mít asi 40 milionů a sníží si revolvingový úvěr. Dluhy téměř nemá, splácí jen dva miliony ročně.

„Je to fantastická pozice pro rok 2015. Nepamatuji, že by město mělo tak velkou rezervu. Dluhovou službu máme na nule, rating A3+,“ pochvaloval si starosta Birke, avšak utrácet nechce.

RychnovNa chodníky dá méně

S podobným rozpočtem jako loni ve výši přes 200 milionů korun bude hospodařit jedenáctitisícový Rychnov nad Kněžnou. Zastupitelé ho schválili jako vyrovnaný.

Sportovní kluby a další spolky se mohou těšit, že letos dostanou o 400 tisíc víc, celkem 3,4 milionu korun. Někteří zastupitelé jim chtěli přilepšit ještě o dalších 400 tisíc korun, které by přitáhly víc dětí ke sportu, ale neuspěli. Většina zastupitelů totiž odmítla ubrat peníze určené na opravy chodníků a silnic, město jich má letos o deset milionů méně než loni.

„Počítáme s rekonstrukcí Kolowratské ulice, se zahájením první etapy rekonstrukce domu, který užívaly Emauzy, se zahájením rekonstrukce kanalizace v Lipovce nebo se zahájením první etapy prací na pěší zóně v Havlíčkově ulici,“ řekl starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov) zastupitelům.

Ve vybydlených prostorách po Emauzích vzniknou sociální byty, město tam zaplatí 4 miliony za zvednutí posledního patra, výměnu stoupaček či výměnu oken v nejvyšším patře. Rychnovské čeká i další téměř jedenáctimilionová splátka na vysoký dluh za krytý bazén i jiné projekty.

Starosta po svém nástupu před čtyřmi lety vyhlásil tažení proti dluhům, byť lidé z dřívějšího vedení tvrdí, že je zadlužení únosné a bezpečně ho zvýšenou daní pokryjí majitelé nemovitostí. Na konci roku 2009 dosahoval dluh nejvyšší částky skoro 150 milionů, nyní by měl být kolem 92 milionů, poslední ze čtyř úvěrů se umaže za třináct let. 

JičínPeníze půjdou hlavně do oprav škol

Také Jičínští musí počítat s necelými jedenácti miliony na splátku úvěru. Tamní radnice však tentokrát uspěla s žádostmi o dotace a získá na nich 51 milionů, tedy o 40 milionů více než loni. Do investic město vloží téměř 156 milionů, z nich asi čtvrtinu dá na opravy škol.

Vyrovnaný rozpočet však v prosinci prošel jen těsnými jedenácti hlasy koalice. Opoziční zastupitelé neúspěšně prosazovali rozpočtové provizorium. 

„Je to první rozpočet po pětadvaceti letech, kde není zařazena ani jedna oprava komunikace a chodníku,“ namítal někdejší starosta Martin Puš (ODS a nezávislí). Starosta Jan Malý (bezp. za ANO 2011) však oponoval, že město začalo s opravami panelového sídliště Husova a když zbudou peníze, dostane se na některé silnice či chodníky.

Město bude čerpat dotace na všechny velké stavby. Krajské peníze zcela uhradí 23 milionů za rekonstrukci budovy v Soudné ulici pro stacionář Apropo. K největším stavebním akcím bude patřit dostavba Mateřské školy Větrov, zateplení Mateřské školy Máj a Základní školy Železnická či rekonstrukce strojovny zimního stadionu. Radnice chce zasíťovat pozemky v lokalitách Lidického náměstí a kasáren a dokončí i obnovu Libosadu.

TrutnovChystá obnovu dalšího náměstí

Jediný Trutnov vstoupil do nového roku s rozpočtovým provizoriem, což zdejší radnice opakuje již více let, aby se vyhnula nepřesným odhadům daňových výnosů a výsledků hospodaření.

„Standardní rozpočet bude předložen zastupitelstvu na jeho prvním zasedání 2. března,“ uvedla mluvčí radnice Veronika Svobodová.

Radnice zahrnula do provizoria povinné výdaje, peníze na základní chod města, příspěvky organizacím i největší investice, s nimiž se na tento rok počítá. Na ně se budou čerpat dotace. Celkem jde o stavby za víc než 53 milionů korun.

Budou se zateplovat dva pavilony Základní školy Mládežnická, vznikne cyklistická stezka mezi Starým Rokytníkem a Bojištěm a obnovy se dočká Jiráskovo náměstí. Díky dotaci zaplatí město u všech těchto staveb jen necelou polovinu výdajů.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz