Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tělo zbitého muže prozradil zápach. Útočník tvrdí, že ho pár dnů sháněl

  15:47aktualizováno  15:47
Krajský soud poslal na devět let za mříže Augustina Gogu, který letos v únoru na ubytovně v Hradci Králové zbil svého kamaráda. Ten později na následky útoku zemřel. Agresor nechal muže ležet na zemi, prý si myslel, že se z toho dostane. Jeho tělo našli až za čtrnáct dní.

Podle obžaloby podnapilý Goga spolu s poškozeným přišli na ubytovnu Harmonia v Hradci Králové, kde druhý muž žil v jednom z bytů. Vzápětí Gogu osočil z krádeže jeho věcí a ten mu ze vzteku dal pěstí do obličeje. 

Poškozený po první ráně spadl na zem a přitom narazil hlavou na hranu postele. Goga poté začal kopat do ležícího těla, po kopancích následovalo ještě několik úderů pěstí. Poté muže celou vahou zalehl a zatlačil mu na hrudník.

„Poškozený útokem utrpěl zlomeninu nosu, žeber a krevní výron ve svalovině, což způsobilo náhlé selhání srdce, plic a následnou smrt,“ stojí ve spisu (více v článku Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel).

Gogovi hrozilo až šestnáct let za mřížemi. Soud ale přihlédl k jeho doznání a čistému trestnímu rejstříku. Přesto předseda senátu agresivní útok nechápe. 

„Na fotkách od policie je na zdech všude krev. A obličej poškozeného úplně rozmlácený. Dlouho jsem něco podobného neviděl,” řekl Miroslav Veselský.

Obžalovaný se u soudu ke všemu přiznal: „Udělal jsem to, ale nechtěl jsem mu ublížit. Nemám rád, když mi někdo sahá na věci. Poškozeného jsem znal jedenáct let,” uvedl Augustin Goga.

Před soudním senátem osudný incident podrobně popsal:

„Poškozený mě začal osočovat z krádeže jeho věcí. Pak jsem mu vrazil, trvalo to celé asi deset minut. Dával jsem si mezi údery pauzu. Když jsem si myslel, že má dost, normálně jsem odešel. On tam ležel na zemi a chrčel. Myslel jsem si, že spí,” pokračoval obžalovaný.

Několik dalších dnů se prý snažil muži dovolat.

„Chtěl jsem se mu omluvit. Psal jsem mu esemesky a volal mu, ale on to nebral. Myslel jsem, že je na mě naštvaný. Pak mě začala shánět policie,” řekl.

Goga u soudu svého činu litoval a přiznal, že si trest zaslouží. Tělo zbitého muže se našlo až po čtrnácti dnech, když uklízečka upozornila na zápach vycházející z jeho bytu.

Poškozený měl sníženou svéprávnost. U soudu proto vypovídala i jeho opatrovnice: „Byl to hodný kluk. Bral antidepresiva, ale byl klidný. My jsme ho s manželem kontrolovali pravidelně každý týden. V únoru se nám asi dva týdny neozval. Poté nám volala správkyně ubytovny, že z bytu poškozeného vychází nějaký divný zápach. Když jsme tam přišli, našli jsme jeho tělo na zemi,” uvedla.

Podle soudního znalce mohl muž umírat několik minut až hodin. 

„Byl to opravdu agresivní útok, což nasvědčují i zranění. Když jsme tělo převzali, tak bylo již ve značném rozkladu,’’ popsal.

Další znalci vyvrátili, že by obžalovaný trpěl závažnou psychickou poruchou či závislostí. Rozsudek je zatím nepravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání. Státní zástupkyně se tohoto práva vzdala.  

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz