Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matka unesla dceru z psychiatrie, 30 milionů za pomluvu jí soud nepřiznal

  16:21aktualizováno  16:21
Hradecký krajský soud po jedenácti letech uzavřel případ matky, která unesla svou dceru z psychiatrie do Lichtenštejnska a kvůli pomluvě či diskriminaci poté zažalovala tři instituce. Zamítl jí náhradu za údajné pošpinění dobrého jména. Rozsudek není pravomocný.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Ženy podaly žalobu na ministerstvo školství, Pardubický kraj a speciální základní školu Svítání z Pardubic za poškození dobrého jména a neposkytnutí dostatečného vzdělání postižené dceři.

Žádaly omluvu v českých i zahraničních médiích a k tomu odškodné za nemajetkovou újmu ve výši třiceti milionů korun. Ani jedna se vynesení rozsudku nezúčastnila.

Když dcera v roce 2003 ohluchla, chodila do speciální školy Svítání v Pardubicích. Podle matky ji ale ředitelka kvůli hendikepu vyhodila a poté rodinu pomlouvala v médiích.

Žena pak pro své dítě hledala jinou školu, ale úřady ani kraj jí podle jejího tvrzení nepomohly. Ona se musela o dceru starat sama a nemohla chodit do práce. 

V té době patnáctiletá hluchoněmá dívka začala trpět dysfunkčními problémy, kvůli zhoršujícímu se stavu byla umístěna na oddělení psychiatrie Fakultní nemocnice Brno.

Dívku našli až po mezinárodním pátrání

Jenže ani její matka nebyla psychicky v pořádku. Podle policie trpěla bludy a představami a myslela si, že ji pronásledují tajné služby a chtějí ji zabít. Proto se rozhodla zachránit svou dceru z psychiatrického oddělení, odkud ji unesla.

Policisté po dívce vyhlásili mezinárodní pátrání, po deseti dnech obě našli v Lichtenštejnsku. Žena policii řekla, že chtěla dceru dovézt k otci do Itálie. Ten však pro dítě neměl vhodné zázemí.

Před převozem zpět do České republiky byly obě umístěny v azylovém domě ve Vaduzu. Tehdy soud na dálku rozhodl o umístění Adriany do brněnského Klokánku. Matka nebyla za únos stíhána, protože ji soudy zbavily příčetnosti.

Žena však s rozhodnutím soudů ve Svitavách a Pardubicích o umístění dcery do ústavu nesouhlasila. Prý ani její dceru nevyslechly a nezeptaly se jí na názor, i když na ni byla silně fixovaná. V roce 2010 proto podala ústavní stížnost, v níž argumentovala tím, že dcera chtěla zůstat s matkou.

Soud uznal, že dívka byla schopná dát svou vůli jednoznačně najevo. Justice prý zcela opomenula i dopisy, které adresovala soudu.

Právě za vláčení po médiích, stížení postavení ve společnosti a pošpinění dobrého jména podala rodina v roce 2007 žalobu. Po speciální škole, Pardubickém kraji a ministerstvu školství žádaly osobní a veřejnou omluvu v médiích, a to i zahraničních. Vedle toho jim měla každá instituce vyplatit deset milionů korun.

„Ženy namítají zásah do svých osobních práv a diskriminace hendikepované, která trpí těžkou dysfázií. V souvislosti s tím jí nebyly zajištěny vhodné podmínky ke studiu ani k dalšími jejímu vývoji. Tím došlo k zásahu do života dívky i její matky, která se o ni musela starat. Zároveň obě ženy utrpěly poškození dobrého jména,“ stojí v žalobě.

K celé kauze se v minulých týdnech vyjádřila i nyní již čtyřiadvacetiletá dcera, která žije v Itálii. Výpověď prý obsahovala především zážitky, jak s ní zacházeli ve školách, jak ji nikam nechtěli kvůli jejímu hendikepu přijmout a jak měla těžké najít si uplatnění.

Jenže podle předsedy senátu Jana Fifky byly nároky žalobkyň až moc vysoké. „Obě se tady domáhají toho, že jim kraj a ministerstvo nepomohlo. Udělali jsme dost velké dokazování, které ukázalo, že se jim všechny instituty snažily pomoc. Za to, že se nenašlo vhodné řešení, podle soudu není možné přiznat tak vysokou částku odškodného,“ řekl předseda.

Rozsudek je zatím nepravomocný, jelikož ani jedna ze stran nebyla přítomna jednání. Soud bude čekat na jejich rozhodnutí o případném podání odvolání.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz