Provozoval nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslav Jirman u...

Provozoval nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslav Jirman u okresního soudu v Trutnově. (21.4.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Odvolací soud zmírnil podmínku za tragický pád lanovky v Krkonoších

  • 2
Podmínka pro provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších platí, ale je mírnější. Odvolací soud Miloslavu Jirmanovi uložil trest na osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Dvěma pozůstalým po zemřelém muži má Jirman zaplatit dohromady půl milionu korun.

Původně dostal Jirman letos v březnu u Okresního soudu v Trutnově podmínku jednoho roku vězení se zkušební dobou dva roky (čtěte zde). Při zřícení lanovky zahynul osmatřicetiletý muž a čtyři lidé se vážně zranili.

Soud obžalovaného potrestal za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Snížení trestu odvolací senát zdůvodnil změnou kvalifikace.

Jirman se trestných činů podle soudu nedopustil proto, že by porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce. Sám obžalovaný v odvolání žádal zproštění viny.

Neštěstí se stalo 29. listopadu 2013. Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky, v níž byla přeprava lidí zakázána. Zřejmě si ve špatném počasí za tmy chtěli ušetřit cestu pěšky do kopce k chatě. Po přetržení tažného lana se korba ze zhruba deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi (více o nehodě čtěte zde).

Předseda senátu Jan Šulec uvedl, že lanovkou jezdil okruh Jirmanových známých. Zvláštní důraz kladl na výpověď dcery zemřelého muže, která uvedla, že lanovkou se v zimě jezdilo pravidelně.

Právě ona měla dát Jirmanovi lanovkovým telefonem z dolní stanice vědět, že jsou naloženi a že může lanovku vypínačem v horní stanici spustit. Soudce zároveň uvedl, že významná spoluvina je na zemřelém muži, který do korby lanovky s rodinou nastoupil. Jirman podle soudu také nedostatečně pečoval o lano.

Podle obžaloby Jirman jako provozovatel a strojník lanovky v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan. Za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti Jirmanovi původně hrozilo až šest let vězení. Po změně kvalifikace krajským soudem byl Jirman ohrožen trestem vězení až na tři roky.

V prvním rozsudku bylo od potrestání upuštěno

Případ začaly soudy řešit v březnu 2016. Okresní soud v Trutnově loni v dubnu uznal Jirmanovu vinu, ale upustil od jeho potrestání (podrobnosti tady). Tehdy přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na samotných poškozených.

V potaz vzal i Jirmanův dosavadní bezúhonný život. Státní zástupce i obviněný podali odvolání a hradecký krajský soud případ vrátil do Trutnova.

Letos v březnu okresní soud Jirmana potrestal jednoletou podmínkou. Důvodem uložení trestu bylo především nové zjištění, že se lanovkou v minulosti občas lidé přepravovali. Jirman, který lanovku obsluhoval, o tom podle obžaloby věděl. I proti druhému rozsudku okresního soudu se Jirman odvolal. Pravomocný verdikt padl teď.

29. listopadu 2013