Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zprostil obžaloby strážníka, který zastřelil mladíka před klubem

  10:20aktualizováno  14:04
Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby ze zabití bývalého strážníka Pavla Koblížka. Ten loni v prosinci ve Vysokém Mýtě při potyčce před klubem s diskotékou zastřelil mladého muže a druhého těžce zranil. Hájil se jednáním v sebeobraně, úmysl se nepodařilo prokázat.

Pavel Koblížek u Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Martin Ťopek

„Pavel Koblížek se zprošťuje obžaloby podané krajským státním zastupitelstvím v Hradci Králové,“ řekl předseda senátu krajského soudu Petr Mráka. Za zločin zabití obžalovanému hrozilo až dvanáct let vězení.

Dusná atmosféra u soudu

  • „Pavel Koblížek se zprošťuje obžaloby podané krajským státním zástupcem,“ řekl předseda senátu krajského soudu Petr Mráka. Zatímco Pavel Koblížek si oddechl, pozůstalí po muži, kterého zastřelil, byli otřeseni.
  • V přeplněné jednací síni krajského soudu jedna z blízkých zastřeleného muže dokonce omdlela.
  • Po patnáctiminutové přestávce, kterou předseda senátu vyhlásil kvůli jejímu ošetření, pokračoval ve vynášení rozsudku.

„Soud je toho názoru, že v případě obžalovaného byly splněny podmínky nutné obrany, nedopustil se trestného činu. Obžalovaný nebyl útočníkem, nechoval se agresivně, v konfliktu byl pasivní. Použil zbraň, když byl bezbranný, tedy naprosto správně. Naopak jednání bratrů Svobodových považuji za bezprostřední ohrožení života. Kdo je napaden, musí se chránit odpovídajícím způsobem,“ doplnil Mráka.

Koblížek se vzdal práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu. Pozůstalí požadovali po Koblížkovi i odškodnění. „Pozůstalí se s nárokem na náhradu škody odkazují na řízení občanskoprávní,“ uvedl Mráka.

Koblížek z jednací síně odcházel rychlým krokem a rozsudek příliš nekomentoval. „Jsem přesvědčen, že soud rozhodl spravedlivě, děkuji,“ řekl.

Fotogalerie

Spis ho viní, že legálně drženým revolverem na sídlišti ve Vysokém Mýtě před diskotékou Stodola zastřelil muže a druhé těžce zranil. Zraněný nezemřel jen díky včasnému zásahu lékařů.

Podle spisu byl Koblížek v noci na 21. prosince jedním z trojice mužů, kteří se pokusili dostat na diskotéku. Slavil s bratrem a ještě jedním známým narozeniny a v klubu Stodola měl večírek vyvrcholit. Opilý Koblížek se u vchodu prokazoval služebním průkazem s cílem získat volný vstup nebo alespoň slevu. Vstupné jim připadalo vysoké.

Přitom v té době nebyl ve službě. Jeden ze svědek dokonce uvedl, že obžalovaný se prokázal služebním průkazem a tvrdil, že jde o policejní akci. Když neuspěl, jeden z trojice nastříkal dovnitř slzný plyn.

Podle spisu obžalovaný se dvěma muži ohrožovali osazenstvo klubu, zatímco zaměstnanci diskotéky je vyzývali, aby počkali na přivolanou hlídku policie, aby se konflikt vyřešil.

Obžalovaný však na nic nečekal a odešel. Zaměstnanci diskotéky ho začali pronásledovat, což vyústilo ve střelbu a smrt jednoho z nich. Koblížek soudu řekl, že nejdříve varovně vystřelil do vzduchu, protože se bál o život.

Dvaadvacet let sloužil u policie, nyní pracuje jako skladník

„Varovný výstřel většinou zabere, ale tady nic. První z nich na mě skočil a začal škrtit. Když jsem začal ztrácet vědomí, tak jsem zmáčkl spoušť. Pak jsem nad sebou slyšel: Tys ho zastřelil, zabiju tě! Zaklekl mě, vtlačil jsem mu zbraň do třísel a vyšel další vystřel. Třetí mě potom kopl. Pak jsem utekl,“ řekl soudu Koblížek, který v té době pracoval už sedmým rokem u městské policie.

Před tím dvaadvacet let sloužil u Policie ČR, nejprve na obvodním oddělení ve Vysokém Mýtě a pak tři roky na kriminálce. Nyní pracuje jako skladník na vysokomýtském městském úřadě. Podle svých slov věděl o mužích, se kterými se dostal do konfliktu, že dělají bojová umění.

Při potyčce vystřílel celý zásobník, tedy pět nábojů: první výstřel do vzduchu, druhý byl smrtelný, třetí vážně poranil šestadvacetiletého muže, čtvrtá střela skončila v okně obytného domu. U páté rány policie nezjistila, kde skončila.

Koblížek se v souvislosti s tímto případem zodpovídá ještě u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Řídil totiž v opilosti auto, kterým s kamarády dojel na diskotéku Stodola.

Policie zpočátku případ vyšetřovala jako pokus vraždy. Postupně se ukázalo, že věc není tak jednoznačná, jak se jevila.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz